arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۸۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۸ - ۰۱ آذر ۱۴۰۰

دادگاه نخست وزیر سابق اسرائيل؛ دستیار پیشین نتانیاهو علیه او شهادت داد

دستیار پیشین بنیامین نتانیاهو برای ادای شهادت علیه نخست وزیر پیشین اسرائیل روز دوشنبه ۲۲ نوامبر در دادگاه حاضر شد. شهادت نیر هفتز که سابقه همکاری چندین ساله با نتانیاهو را دارد در این دادگاه که برای اتهام فساد مالی و اداری نخست وزیر پیشین اسرائیل تشکیل شده، بسیار تعیین کننده خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: دستیار پیشین بنیامین نتانیاهو برای ادای شهادت علیه نخست وزیر پیشین اسرائيل روز دوشنبه ۲۲ نوامبر در دادگاه حاضر شد.

شهادت‌ نیر هفتز که سابقه همکاری چندین ساله با نتانیاهو را دارد در این دادگاه که برای اتهام فساد مالی و اداری نخست وزیر پیشین اسرائيل تشکیل شده، بسیار تعیین کننده خواهد بود.

هفتز در سال ۲۰۰۹ و پس از سالها فعالیت به عنوان روزنامه‌نگار جذب کابینه نتانیاهو شد و به عنوان سخنگوی او کار خود را آغاز کرد. او که سالها در همین مقام حضور داشته در سال ۲۰۱۸ و پس ازدستگیری تصمیم گرفت با بازرسان و دادستان‌های پرونده نتانیاهو همکاری کند و اسناد بسیاری را علیه رهبر حزب لیکود در اختیار مقام‌های قضایی این کشور قرار داد.


شهادت او پیشتر و به دلیل درخواست وکلای مدافع نتانیاهو برای بررسی بیشتر شواهد به مدت یک هفته به تاخیر افتاده بود. در اطلاعات ارائه شده از سوی هفتز به مقام‌های قضایی همچنین ادعا شده که سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر پیشین اسرائيل یک دستبند گران‌قیمت از دو تن از دوستان میلیارد این خانواده به نام‌های آرنون میچان که یک تهیه‌کننده هالیوودی است و همچنین جیمز پاکر که یک میلیاردر استرالیایی است هدیه دریافت کرده است.

شخص بنیامین نتانیاهو نیز روز دوشنبه در دادگاه حاضر شد. او با چندین پرونده فساد مالی رو به رو است و در سه پرونده مختلف مورد اتهام قرار گرفته است.

گفته می‌شود شهادت‌ دستیار پیشین نتانیاهو می‌تواند تاثیر مهمی بر روند قضایی این پرونده داشته باشد. محاکمه رسمی او در سال ۲۰۲۰ آغاز شد. این در حالی بود که این کشور درگیر یک بحران سیاسی دو ساله‌ای بود که طی آن چهار انتخابات متوالی در اسرائيل برگزار شد و هیچ یک از احزاب نتوانستند دولت جدید را تشکیل دهند. آقای نتانیاهو که سالها به عنوان نخست وزیر اسرائيل فعالیت می‌کرد در اوایل سال جاری و پس از تشکیل یک ائتلاف در میان مخالفان او، بالاخره از قدرت کنار رفت و نفتالی بنت به عنوان جانشنین او قدرت را در اسرائيل به دست گرفت.

نظرات بینندگان