arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۸۷۷۹
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۹ - ۰۱ آذر ۱۴۰۰

ادعای جنجالی مقام ترکیه‌: پنج ساعته آتن را تصرف می‌کنیم

یک مقام ارشد «حزب حاکم عدالت و توسعه» ترکیه (AKP) گفته است که در صورت حمله موشکی یونان به ترکیه، نیرو‌های مسلح ترکیه ظرف پنج ساعت آتن را فتح می‌کنند. «متین کولونک» از اعضای ارشد حزب عدالت و توسعه و از نزدیکان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در نشستی با عنوان «موقعیت ترکیه در نظم نوین جهانی» این اظهارات جنجالی را بیان کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: یک مقام ارشد «حزب حاکم عدالت و توسعه» ترکیه (AKP) گفته است که در صورت حمله موشکی یونان به ترکیه، نیروهای مسلح ترکیه ظرف پنج ساعت آتن را فتح می‌کنند.

به نوشته وبگاه «ترکیش مینت» « متین کولونک» از اعضای ارشد حزب عدالت و توسعه و از نزدیکان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در نشستی با عنوان «موقعیت ترکیه در نظم نوین جهانی» این اظهارات جنجالی را بیان کرد.

کولونک در این مراسم درباره تنش بین ترکیه و یونان بر سر حقوق انرژی در دریای اژه و شرق مدیترانه در تابستان گذشته و شایعات احتمال حمله موشکی یونان به ترکیه صحبت کرد.

وی گفت: «من شنیده‌ام یونان حمله موشکی به ترکیه خواهد کرد. به آنها اجازه دهید این کار را انجام دهند و پاسخی دریافت خواهند کرد. آنگاه ما پنج ساعت دیگر در آتن خواهیم بود».

مقام‌های یونان تاکنون به این سخنان جنجالی این مقام ترکیه واکنشی نشان نداده‌اند.

این در حالی است که «نیکوس دندیاس» وزیر خارجه یونان جمعه گذشته ترکیه را فصل مشترک بسیاری از مشکلات منطقه توصیف کرد. وی که این سخنان را در جریان نشستی در آتن با حضور «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، «سامح الشکری» وزیر خارجه مصر و «نیکوس کریستولولیدس» وزیر خارجه قبرس شمالی مطرح می‌کرد، گفت: «متاسفانه فصل مشترک بسیاری از چالش‌هایی که ما در این منطقه با آن مواجه هستیم، همسایه‌مان ترکیه است». وی همچنین گفت که ترکیه از مهاجران به عنوان اهرمی برای اعمال فشار ژئوپلتیکی استفاده می‌کند.

چند روز پیش نیز به دنبال اظهارات تهدیدآمیز «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه علیه آتن و باز شدن محتمل مرزها و سرازیر شدن موج جدید پناهجویان به یونان، نیروهای مسلح این کشور در سراسر کشور در حالت آماده باش قرار گرفتند.

ترکیه و یونان چند سال است که بر سر اسکان پناهجویان دچار تنش هستند. یونان با متهم کردن گشت‌های دریایی به رفتاری شبیه به دزدان دریایی، مدعی است که آن‌ها قایق‌های حامل پناهجویان را به سمت یونان می‌برند. در مقابل دولت ترکیه، گشت دریایی یونان را به رفتار غیر انسانی و مغایر قوانین بین‌المللی علیه پناهجویان آسیب‌پذیر از جمله زنان و کودکان متهم می‌کند. این دو متحد ناتو، در زمینه‌های دیگری از جمله حق اکتشاف نفت و گاز در دریای مدیترانه و حاکمیت بر بخش‌هایی از قبرس دچار تنش هستند.

به دنبال تهدید یونان از سوی رئیس جمهور ترکیه، نیروهای مسلح یونان در سراسر کشور اخیرا در آماده باش کامل قرار گرفتند

نظرات بینندگان