arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۸۸۸۳
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۲ - ۰۲ آذر ۱۴۰۰

کشف موزائیک رومی ۲۰۰۰ ساله در آشپزخانه یک آپارتمان

یک قطعه موزائیک رومی با قدمت ۲۰۰۰ ساله که به مدت ۵۰ سال به عنوان میز قهوه استفاده می‌شد در منهتن ایالات متحده کشف شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک قطعه موزائیک رومی با قدمت ۲۰۰۰ ساله که به مدت ۵۰ سال به عنوان میز قهوه استفاده می‌شد در منهتن ایالات متحده کشف شد.

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب به نقل از نیویورک پست، ممکن است امپراتوری رم، حدود ۱۵۰۰ سال پیش سقوط کرده باشد، اما آثار آن دوراک بسیار مهم و با ارزش است.

کشف موزائیک رومی ۲۰۰۰ ساله در آشپزخانه یک آپارتمان

یک موزاییک رومی گرانبها که مربوط به امپراتوری کالیگولا است (تقریباً ۲۰۰۰ سال پیش) به طور تکان دهنده‌ای به عنوان میز قهوه در آپارتمانی در منهتن برای نزدیک به ۵۰ سال استفاده می‌شد.

داریو دل بوفالو، متخصص مرمر ایتالیایی، در قسمتی  از برنامه CBS "۶۰ Minutes" توضیح داد که چگونه این اثر نادر را پیدا کرده است. این قطعه، حاوی سنگ مرمر سبز و سفید بود و در کف سازی در کشتی‌های کالیگولا استفاده می‌شد.

این آثار باستانی بخشی از کشتی بود که در طول دوران باستان در دریاچه نِمی ایتالیا غوطه ور شد و در دهه ۱۹۳۰ کشف شد. موزاییک‌های باقی مانده در موزه‌ای در کنار دریاچه نگهداری می‌شد و در سال ۱۹۴۴، نازی‌ها به ایتالیا نفوذ کردند و آنچه از کشتی‌ها باقی مانده بود را سوزاندند.

وقتی دل بوفالو در سال ۲۰۱۳ نسخه‌های کتابش را در نیویورک امضا می‌کرد، شنید که یک مرد و یک زن می‌گویند موزاییکی ۴ و نیم فوت مربعی را در خانه دارند  که او در کتابش درباره آن نوشته است، سپس معلوم شد که این زن صاحب گالری هلن فیوراتی است.

کشف موزائیک رومی ۲۰۰۰ ساله در آشپزخانه یک آپارتمان
فیوراتی در سال ۲۰۱۷ به نیویورک تایمز فاش کرد که او و همسرش این اثر باستانی را در دهه ۱۹۶۰ از یک خانواده اصیل ایتالیایی خریداری کرده بودند. این قطعه به ایالات متحده فرستاده شد و آن دو از آن به عنوان میز قهوه در خانه خود  استفاده کردند.

فیوراتی در آن زمان به این رسانه توضیح داد: "این یک خرید بی برنامه بود و ما، میز را برای ۴۵ سال داشتیم. "

متأسفانه، قبلاً گفته می‌شد که موزاییک در مقطعی از یک موزه به سرقت رفته است، بنابراین در سال ۲۰۱۷ توقیف شد و به رم بازگردانده شد و اکنون در موزه کشتی‌های رومی در نمی‌به نمایش گذاشته شده است. این قطعه، از سنگ آذرین مایل به قرمز، بنفش و سنگ مرمر سبز و سفید ساخته شده است.

نظرات بینندگان