arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۸۹۴۲
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۸ - ۰۲ آذر ۱۴۰۰

سومین روز تظاهرات دانشجویان کردستان عراق؛ اعتراضات به خشونت کشیده شد

سومین روز تظاهرات و تجمعات دانشجویان منطقه کردستان عراق در اعتراض به عدم پرداخت کمک هزینه تحصیلی در سلیمانیه، به خشونت کشیده شد و معترضان با برخورد خشن و ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: سومین روز تظاهرات و تجمعات دانشجویان منطقه کردستان عراق در اعتراض به عدم پرداخت کمک هزینه تحصیلی در سلیمانیه، به خشونت کشیده شد و معترضان با برخورد خشن و ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدند.

اعتراضات در سلیمانیه به خشونت کشید

به نوشته منابع رسانه‌ای، نیروهای امنیتی دانشجویان را در خیابان اصلی سلیمانیە محاصرە کردند و با استفادە از گاز اشک آور تلاش کردند که آنها را پراکنده سازند.

شبکه ان. آر. تی گزارش داد کە نیروهای امنیتی سلیمانیە برای متفرق کردن این دانشجویان ، علاوه بر استفادە از گاز اشک‌آور، به سوی آن‌ها تیراندازی نیز کردند.

از سوی دیگر، در اربیل نیز شماری از نمایندگان جریان‌های اپوزیسیون در پارلمان کردستان بە جمع دانشجویان معترض پیوستند و اعلام کردند کە نیروهای امنیتی در اربیل، آنها و دانشجویان را بە اعمال خشونت و بازداشت تهدید کرده‌اند.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با پایگاه خبری شبکه «السومریه» نیز گفت: صدها نفر از معترضان در سلیمانیه،در خیابان‌های مرکز این شهر حاضر شدند و کار به جایی رسید که اداره راهنمایی و رانندگی از رانندگان وسایل نقلیه خواست جاده‌هایی را غیر از مسیری حضور این معترضان، انتخاب کنند.

بنا بر این گزارش، معترضان علاوه بر این جاده‌های سلیمانیه، تسلوجه کرکوک، بینجوین - سلیمانیه، کلار - دربندیخان، رانیه - جار قرنه، اربیل -کرکوک و سلیمانیه - اربیل، جاده‌های دیگری از جمله سلیمانیه - رانیه را مسدود کردند.

مطالبه اصلی دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در منطقه کردستان عراق، پرداخت کمک‌ هزینه‌های تحصیلی قطع شده از سوی وزارت آموزش در دولت این منطقه است.

بنا بر این گزارش، کمک هزینه‌های ارائه شده به دانشجویان دانشکده‌های فنی دولت منطقه کردستان بالغ بر ۵۰ هزار دینار برای دانشجویان ساکن سلیمانیه و ۱۰۰ هزار دینار برای دانشجویان خارج از این شهر است.

شاهدان عینی می‌گویند که برخی از معترضان به دلیل استنشاق گازهای اشک‌آور دچار حالت خفگی شده‌اند و این امر پس از آن روی داد که تظاهرات‌کنندگان به درخواست نیروهای امنیتی برای باز کردن جاده‌ها محدود کردن تجمع خود به مقابل دانشگاه پاسخ رد دادند.

حمایت استاندار سلیمانیه از دانشجویان

«هوال ابوبکر» استاندار سلیمانیه دیروز طی بیانیه‌ای حمایت خود از مطالبات دانشجویان را اعلام کرد و با اشاره به اینکه پیام و درخواست های دانشجویان را به وزارت علوم و آموزش عالی منطقه کردستان رسانده، تاکید کرد که با هرگونه اعمال خشونت و درگیری از سوی هر طرفی مخالف است.

وی افزود که از همه نهادهای مرتبط می‌خواهد در کمترین زمان ممکن به مطالبات دانشجویان پاسخ دهند. ضمن این‌که حفظ ثبات و امنیت، وظیفه همگان است و باید از تظاهرات و اعتراضات مسالمت آمیز و مدنی حفاظت شود.

با این حال دیروز نیز در حمله نیروهای امنیتی به دانشجویان معترض چندین نفر زخمی شدند و برخی منابع از دستگیری دست کم ۱۴ معترض خبر دادند.

اعزام نیروهای ضد شورش اربیل به سلیمانیه

برخی منابع امنیتی می‌گویند که اربیل، نیروهای ضد شورش را خود را به سلیمانیه اعزام کرده است تا اعتراضات را مهار کنند.

دفتر تشکیلات اتحادیە میهنی در سلیمانیە بە آتش کشیدە شد

منابع خبری اعلام کردند که امروز دفتر حزب اتحادیە میهنی کردستان در سلیمانیە بە آتش کشیدە شدە است. در حالی که برخی طرف‌ها، دانشجویان معترض سلیمانیە را مسئول این آتش سوزی می‌دانند، نمایندگان دانشجویان معترض این اتهام را رد می‌کنند.

رئیس پارلمان کردستان اعمال خشونت علیه دانشجویان را محکوم کرد

«ریواز فایق» رئیس پارلمان منطقه کردستان در نشست این پارلمان برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی با دانشجویان معترض را محکوم کرد و مطالبات آن‌ها را بە حق و درست دانست.

وی از وزارت دارایی و آموزش عالی منطقه کردستان خواست هرچە زودتر بە درخواست و مطالبات دانشجویان رسیدگی کردە واقدامات لازم برای از سر گرفتن پرداخت کمک هزینە تحصیلی را انجام دهند.

در نشست امروز پارلمان کردستان تصمیم گرفتە شد کە وزرای دارایی و آموزش عالی به منظور پیگیری مطالبات دانشجویان معترض بە پارلمان فراخواندە شوند.

فراکسیون پارلمانی حزب دمکرات کردستان خشونت علیه معترضان را محکوم کرد

فراکسیون حزب دمکرات در پارلمان کردستان، برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی با دانشجویان معترض در سلیمانیه را محکوم کرد.

«زانا ملا خالد» رئیس این فراکسیون با محکوم کردن اعمال خشونت نیروهای امنیتی سلیمانیه گفت که تماس‌های لازم را برای پیگیری این خشونتها برقرار کرده و خواستار بررسی دلایل و برخورد قانونی با عاملان است.

واکنش اتحادیه میهنی کردستان عراق

حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای از مطالبات دانشجویان حمایت کرد و از دولت منطقه کردستان خواست که مطالبات آنها درباره دریافتی کمک هزینه ماهیانه را رسیدگی کند.

این حزب همچنین خواستار خویشتنداری نیروهای امنیتی و خودداری از هرگونه رفتار خشونت‌آمیز علیه معترضان شد و از دانشجویان نیز خواست که به صورت مدنی و به دور از هر گونه خشونتی اعتراض کنند.

نظرات بینندگان