arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۸۹۶۷
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۲۲ - ۰۲ آذر ۱۴۰۰

درگذشت دیکتاتور سابق کره جنوبی در ۹۰ سالگی؛ «قصاب گوانگجو» که بود و چه کرد؟

چون دو هوان، فرمانده سابق ارتش کره جنوبی که با کودتای سال ۱۹۷۹ قدرت را در این کشور به دست گرفت و اعتراضات دموکراسی‌خواهانه را با خشونت سرکوب کرد، امروز سه‌شنبه ۲۳ نوامبر در ۹۰ سالگی درگذشت. پلیس و مقامات اورژانس کره جنوبی اعلام کردند که آقای دو هوان پس از حمله قلبی در خانه‌اش در سئول درگذشته است. او در سال‌های گذشته به بیماری آلزایمر و سرطان خون مبتلا شده بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: چون دو هوان، فرمانده سابق ارتش کره جنوبی که با کودتای سال ۱۹۷۹ قدرت را در این کشور به دست گرفت و اعتراضات دموکراسی‌خواهانه را با خشونت سرکوب کرد، امروز سه‌شنبه ۲۳ نوامبر در ۹۰ سالگی درگذشت.

پلیس و مقامات اورژانس کره جنوبی اعلام کردند که آقای دو هوان پس از حمله قلبی در خانه‌اش در سئول درگذشته است. او در سال‌های گذشته به بیماری آلزایمر و سرطان خون مبتلا شده بود.

مرگ چون دو هوان یک ماه پس از آن اتفاق افتاد که دوست نظامی او و رئیس جمهوری اسبق کره جنوبی، رو تائه وو که نقش کلیدی در کودتای سال ۱۹۷۹داشت، در سن ۸۸ سالگی درگذشت. رو تائه وو پس از چندین دهه دیکتاتوری تحت حمایت ارتش با پیروزی در انتخابات سال ۱۹۸۷ جانشین چون دو هوان شد.


چون دو هوان زمانی که در دسامبر ۱۹۷۹ با دوستان نظامی خود قدرت را در کره جنوبی به دست گرفت، سرلشکر ارتش بود و این رویداد کمتر از دو ماه پس از آن رخ داد که پارک چونگ هی، رئیس جمهور وقت این کشور پس از یک حکومت خشن ۱۸ ساله در یک مهمانی آخر شب ترور شد.

چون دو هوان به سرعت قدرت خود را با سرکوب مرگبار قیام مردم در گوانگجو تثبیت کرد. دولت او همچنین ده‌ها هزار نفر از جمله دانش‌آموزان و دانشجویان را زندانی کرد. چون دو هوان گفت که آسیب‌های اجتماعی را ریشه کن خواهد کرد. آمارهای رسمی دولتی نشان می‌دهد که در جریان حمله نظامی به گوانگجو حدود ۲۰۰ نفر کشته شدند اما فعالان این کشور می‌گویند که غیرنظامیان بیشتری در این حمله و به دستور «قصاب گوانگجو» کشته شده‌اند.

دادگاه نظامی تحت امر چون دو هوان، کیم دای جونگ، رهبر برجسته مخالفان را به اتهام تحریک مردم در گوانگجو بازداشت و به اعدام محکوم کرد. البته این حکم با مداخله آمریکا تغییر کرد و کیم دای جونگ سپس آزاد شد.

کیم دای جونگ پس از آزادی رئیس جمهوری کره جنوبی شد و جایزه نوبل صلح سال ۲۰۰۰ را به دلیل تلاش‌هایش برای ترویج دموکراسی در کشورش و صلح با کره شمالی دریافت کرد.


اقتصاد کره جنوبی در دوران چون دو هوان با وجود سرکوب‌های سیاسی رونق گرفت. او همچنین محدودیت‌ها در سفرهای خارجی را کاهش داد. چون دو هوان برای جلب حمایت واشنگتن از دولتش، طرح پارک چونگ هی برای توسعه بمب‌های اتمی و موشک‌های دوربرد را کنار گذاشت.

چون دو هوان همچنین خواهان صلح با کره شمالی از طریق گفتگو با کیم ایل سونگ، رهبر وقت کره شمالی بود. او همچنین با دیدارهای خانواده‌هایی که در جنگ کره از هم جدا شده بودند، موافقت کرد.

با این حال کره شمالی در دوران حکومت چون دو هوان، بارها کره جنوبی را به چالش کشید. کماندوهای کره شمالی در سال ۱۹۸۳ چون دو هوان را در جریان بازدید از میانمار هدف بمبگذاری قرار دادند. او در این حمله که منجر به کشته شدن ۲۱ نفر از جمله چند وزیر دولت کره جنوبی شد، به سختی از جراحات وارد شده نجات یافت.

با این حال خشم عمومی شهروندان کره جنوبی نسبت به دیکتاتوری و نقض حقوق بشر چون دو هوان منجر به اعتراضات خیابانی گسترده در سال ۱۹۸۷ شد به گونه‌ای که چون دو هوان مجبور شد با بازنگری قانون اساسی این کشور و انتخاب رئیس جمهور توسط مردم موافقت کند.

در پی این رویداد، رو تائه وو، کاندیدای حزب حاکم در انتخابات دسامبر ۱۹۸۷ پیروز شد. در دوران ریاست جمهوری روتائه وو، چون دو هوان در پی انتقادات گسترده عمومی از او به مدت دو سال به یک معبد بودایی پناه برد.

پس از آنکه کیم یونگ سام در سال در سال ۱۹۹۳ جانشین روتائه وو شد، چون دو هوان و روتائه وو به عنوان بخشی از یک حرکت اصلاحی در کره جنوبی محاکمه شدند. این دو مقام سابق کره جنوبی به اتهام کودتا، سرکوب گوانگجو و همچنین فساد محکوم شدند. چون به اعدام و رو به ۲۲ سال و نیم زندان محکوم شدند.

البته این احکام سپس توسط دیوان عالی کشور کاهش یافت. کیم یانگ سام در اواخر سال ۱۹۹۷ به درخواست کیم دای جونگ، رئیس جمهور منتخب بعدی که به دنبال آشتی ملی بیشتر برای احیای اقتصاد این کشور بود، دو رئیس جمهور سابق را عفو کرد.

چون دو هوان هرگز به خاطر سرکوب گوانگجو عذرخواهی نکرد. او در ماه اوت در دادگاه گوانگجو حاضر شد تا از خود در برابر اتهامات وارده دفاع کند اما پس از ۲۰ دقیقه با اعلام اینکه مشکل تنفس دارد، محل دادگاه را ترک کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در هر حال چون دو هوان بیشتر با رو تائه وو مقایسه می‌شود که پسرش بارها از مردم به دلیل سرکوب‌ها انجام شده در کره جنوبی عذرخواهی کرد و از طرف پدرش در قبرستان گوانگجو برای ادای احترام به قربانیان حاضر شد.

دادگاه روتائه وو و چون دو هوان را پیشتر به باز پرداخت صدها میلیون دلاری که به طور غیرقانونی جمع آوری کرده بودند، محکوم کرد. رو تائه وو سهم خود را پس داد اما چون دو هوان این کار را انجام نداد.

هنگامی که رو تائه وو در ماه اکتبر درگذشت، موجی از همدردی عمومی نسبت به او همراه با بررسی کارنامه سیاسی او شکل گرفت. با این حال پیش‌بینی می‌شود که هیچ مراسم تشییع جنازه‌ای برای چون به دلیل عمل‌کردش در کره حنوبی برگزار نشود.

نظرات بینندگان