arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۹۵۷۰
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۸ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰

اعلام دلیل برگشت خوردن نخل های صادراتی به قطر: دستکاری گواهی بهداشتی نخل ها

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: در گواهی بهداشتی نخل هایی که به قطر صادر شده دستکاری شده و بخش حقوقی پیگیری می می کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: در گواهی بهداشتی نخل هایی که به قطر صادر شده دستکاری شده و بخش حقوقی پیگیری می می کند.


مهدی قائمیان در نشست خبری که ظهر امروز برگزار شد در خصوص برگشت خوردن نخل های صادراتی به قطر ، گفت: گواهی‌های بهداشتی عامل برگشت خوردن این نخل ها بوده دو دلیل وجود دارد یا گواهی‌های بهداشت برای آن محصولات نبوده یا دستکاری در آن انجام داده اند

وی با بیان اینکه پیگیری‌های حقوقی در این زمینه درحال انجام است، گفت:در حقیقت گواهی بهداشت نخل‌های صادر شده جعلی است و آن چیزی نیست که ما برای نخل‌ها صادر کردیم.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حرفظ نباتات کشور افزود: گواهی بهداشتی که در سازمان جهادکشاورزی بوشهر صادر شده با چیزی که قطر برای ما ارسال کرده، متفاوت است. یعنی بعد از صدور گواهی بهداشت گیاهی یک نفر در آن تغییراتی اعمال کرده و تحویل کشور قطر داده است.

قائمیان در ادامه گفت: این نخل‌ها که حدود 400 اصله بوده به مرز خروجی بازگشته است و فاقد اسناد و مشخصات هستند.

معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حرفظ نباتات کشور تاکید کرد: سازمان حفظ نباتات در این زمینه مدعی است. زیرا علاوه بر عودت این نخل‌ها از قطر، بحث اعاده حیثیت کشور ما هم مطرح است. گواهی بهداشت گیاهی یک سند دولتی است و کسی که در آن دست برده حتما باید مشخص شود و مجازات لازم هم برای آن تعیین شود.

*ماجرای عودت سیب زمینی های ایرانی از ازبکستان

قائمیان در ادامه به خبری که اخیرا در مورد "عودت 3500 تن محموله سیب زمینی از ازبکستان به ایران به دلیل آلودگی" منتشر شده بود، اشاره کرد و گفت: تاکنون هیچ محموله سیب زمینی از ازبکستان به ایران برگشت داده نشده است. این خبر را تکذیب می‌کنیم. بر اساس آمار گمرک هم هیچ برگشت محصولی نداشته‌ایم. البته کشور ازبکستان هم احتمال داده است که ممکن است این آلودگی مربوط به سیب زمینی هایی باشد که از پاکستان یا افغانستان به نام سیب زمینی ایران صادر می شوند.

این مقام مسئول در سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه در طول تاریخ برای مردم این واقعیت آشکار شد که فقط تأمین غذا مطرح نیست بلکه امنیت غذا هم حائز اهمیت است،‌گفت: جابجایی محصولات کشاورزی بدون پایش و بررسی آفات قرنطینه‌ای می تواند خطرناک باشد. آفات قرنطینه آفاتی هستند که در کشور مبدا وجود دارند ولی در کشور مقصد دیده نمی شوند. برای همین این آفات می‌تواند برای کشور مقصد خطرناک باشد.

وی افزود: هر کشوری فهرست آفات قرنطینه ای خاص خودش را دارد. وقتی قرار است محموله کشاورزی جابجا شود حفظ نباتات کشور مبدا از کشور مقصد شرایط ورود را جویا می شود.

معاون سازمان حفظ نباتات تصریح کرد:برای تبادل و تجارت محصولات کشاورزی و تداوم آن حفظ نباتات کشورها با هم مکاتبات بسیاری دارند. که در نهایت منجر به صدور گواهی بهداشت می شود. اصلی ترین مدرک برای تجارت محصولات کشاورزی گواهی بهداشت گیاهی است.اگر محموله‌ای فاقد این گواهی باشد بازگردانده می شود.

وی در پایان یادآور شد: گواهی بهداشت گیاهی گواهی‌ای است که کشورها برای محموله‌های کشاورزی صادر می‌کند و در آن ضمانت می‌کنند که در محموله صادر شده لیست آفات گیاهی مدنظر کشور مقصد وجود ندارد.

به گزارش فارس، 5 آذر رسانه های خارجی اعلام کردند دولت ازبکستان 3 هزار و 500 تن سیب زمینی وارداتی از ایران و پاکستان را به خاطر وجود آلودگی خطرناک برگشت زده است.

آژانس حفاظت و قرنطینه محصولات کشاورزی ازبکستان اعلام کرده بود که 3525 تن از سیب زمینی های وارداتی را برگشت داده شده و 775 تن آن را هم معدوم کرده است.

ازبکستان هشدار داده در صورتی که این اتفاق تکرار شود واردات سیب زمینی از ایران و پاکستان را به طور کامل ممنوع خواهد کرد.

به گفته مقامات سازمان حفاظت و قرنطینه محصولات کشاورزی ازبکستان، جزئیات این اقدام و مغایرت کیفیت سیب زمینی های صادراتی با استانداردهای گیاه پزشکی به سازمان های مربوطه ایران و پاکستان ارسال شده است.

گفته می شود هم اکنون ازبکستان در حال تهیه فهرست شرکت های ایرانی و پاکستانی که محصولاتشان استانداردهای گیاه پزشکی را دارند، است.

نظرات بینندگان