arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۹۷۰۲
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۳ - ۰۷ آذر ۱۴۰۰

سرقت ۹۰ درصد تجهیزات پروژه فاضلاب تهران

معاون شرکت فاضلاب تهران گفت: طبق گفته پیمانکاران، ۸۰ تا ۹۰ درصد ورق‌های اجرای پروژه طرح فاضلاب تهران سرقت می‌شود و آنها مجبور به خریداری مجدد آن هستند و لازم است اقدامات جدی‌تری برای مقابله با این مساله صورت بگیرد، چرا که پیشرفت پروژه مستلزم ایجاد شرایط ایمن در تهران است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: معاون شرکت فاضلاب تهران گفت: طبق گفته پیمانکاران، ۸۰ تا ۹۰ درصد ورق‌های اجرای پروژه طرح فاضلاب تهران سرقت می‌شود و آنها مجبور به خریداری مجدد آن هستند و لازم است اقدامات جدی‌تری برای مقابله با این مساله صورت بگیرد، چرا که پیشرفت پروژه مستلزم ایجاد شرایط ایمن در تهران است.

مسعودرضا ثامنی - معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران امروز در نشست خبری با اشاره به افزایش سرقت تجهیزات طرح پروژه فاضلاب تهران اظهار کرد: حجم قابل توجهی از تجهیزات پیمانکاران مورد سرقت قرار می‌گیرد و همین مساله موجب شده که در تمام مناطق نگهبانان به صورت شبانه‌روزی حاضر باشند اما باز هم شاهدیم که با وجود نگهبان سرقت‌ها صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: آن طور که پیمانکاران اعلام می‌کنند تمامی تجهیزات سرقتی قابل ردیابی است و معمولا در بازار خلازیر یافت می‌شود علی‌رغم این‌که این مساله را بارها به نیروی انتظامی اطلاع دادیم اما برخوردی که باید با این سارقان صورت نگرفته و در سال‌های اخیر سرقت تجهیزات فاضلاب افزایش یافته است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران با بیان این‌که بعضا ورق‌های آهنی چندین بار مورد سرقت قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: این مساله در شأن پایتخت نیست و باید تمهیدات جدی برای مقابله با آن صورت بگیرد. بعضا دیده می‌شود که تجهیزاتی که برای ایجاد ایمنی همچون چراغ‌ها و تابلوهای هشدار نصب شده مورد سرقت قرار گرفته که این مساله می‌تواند تبعات زیادی را داشته باشد.

وی با بیان این‌که به دلیل وجود سرقت مجبور هستیم روش‌هایی را به کار گیریم که از استانداردهای تعیین شده پایین‌تر هستند، گفت: با توجه به این‌که دریچه‌های فاضلاب دچار خردگی می‌شوند جنس آنها باید چدن باشند اما به همین دلیل مجبوریم از دریچه‌های بتنی و یا جنس‌های دیگر استفاده کنیم تا میزان سرقت‌ها کاهش یابد.

ثامنی با اشاره به میزان سرقت دریچه‌های فاضلاب در یک منطقه اظهار کرد: ممکن است در یک منطقه در طول یک سال چند هزار دریچه سرقت شود که این مساله در غرب تهران اکنون اوضاع وحشتناکی پیدا کرده است.

به گفته وی قیمت هر دریچه حدود دو میلیون تومان است و در شهر تهران حدودا ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار دریچه فاضلاب وجود دارد که سرقت این دریچه‌ها هزینه‌ زیادی را به مجموعه شرکت تحمیل کرده است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات شرکت فاضلاب تهران را تامین منابع مالی عنوان و اظهار کرد: در اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ حدود ۱۵۰ میلیون دلار از بانک جهانی وام دریافت کردیم و در چند سال اخیر یعنی از سال ۱۳۹۵ با موافقت‌نامه‌ای که صورت گرفت از بانک توسعه اسلامی ۱۵۴ میلیون یورو به منظور پیشبرد پروژه فاضلاب وام اخذ کرده‌ایم.

وی با بیان این‌که پروژه فاضلاب تهران جزو موفق‌ترین پروژه‌های بین‌المللی به لحاظ جذب اعتبار و تکمیل پروژه کشور است، تصریح کرد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای تکمیل پروژه فاضلاب به ۲۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

ثامنی با بیان این‌که برای تصفیه فاضلاب هر مترمکعب ۶۰۰۰ تومان هزینه لازم است، اظهار کرد: متاسفانه سیستم بانکی کشور مانند عموم با ما رفتار می‌کند و این در صورتی است که اگر سیستم بانکی همکاری بیشتری با ما داشته باشد می‌توانیم اجرای پروژه را چند برابر کنیم.

معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران با بیان این‌که طرح فاضلاب تهران به صورت رسمی از سال 1375 عملیات اجرایی خود را آغاز کرد، گفت: با اجرای ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه در سطح شهر تهران و احداث ۲۲ واحد تصفیه جهت جمع‌آوری فاضلاب برای شهر تهران برنامه ریزی شد که امروز بخش عمده‌ای از این پروژه تکمیل شده است.

به گفته ثامنی بیش از ۷۰۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در تهران احداث شده است که براساس طرح جامع فاضلاب در چند نوبت مورد بازنگری قرار گرفته است.

وی با تاکید بر این‌که بیش از ۴۱ درصد از جمعیت شهر تهران تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند، اضافه کرد: ۸۸ درصد عملیات لوله‌گذاری به صورت موفق پیش رفته و در بخش اجرای تونل و خطوط اصلی نیز ۱۹۰ کیلومتر تونل اجرا شده که در این بخش نیز پیشرفت ۹۰ درصدی داشته‌ایم. همچنین در احداث تصفیه‌خانه‌ها نیز ۵۶ درصد پیشرفت صورت گرفته است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران با بیان این‌که متوسط وزنی طرح فاضلاب تهران به لحاظ پیشرفت ۷۳ درصد است، ادامه داد: نگهداری شبکه‌ها به شش منطقه آبفا واگذار شده و می‌توان گفت که با وجود تحریم‌ها و مشکلاتی که وجود داشت موفقیت‌های خوبی را در این حوزه به دست آورده‌ایم.

وی با اشاره به مشکلاتی که برای اجرای طرح فاضلاب تهران وجود دارد، اظهار کرد: منابعی که برای اجرای طرح‌ها وجود دارد، بخش عمده‌ای از آن از طریق آبنما تامین می‌شود اما متاسفانه در سال‌های اخیر با توجه به این‌که هزینه تجهیزات افزایش یافت با کمبود منابع مالی روبه‌رو شدیم. در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به طور متوسط حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد افزایش قیمت داشتیم در حوزه مصالح و مواد به وجود آمد اما درآمد ما تنها ۱۰ درصد افزایش یافت.

معاون مهندسی و توسعه شرکت فاضلاب تهران با بیان این‌که فاضلاب تهران به ویژه در مناطق دو، پنج، ۹، ۱۰ و بخش‌هایی از مناطق ۱۸ به زودی به مجموعه طرح اضافه و تشکیل می‌شود، گفت: فرآیند چرخه آب و فاضلاب ناشی از آب شرب تامین شده در شهر تهران در این مناطق تکمیل خواهد شد اما در مجموع با توجه به این‌که طرح فاضلاب تهران آخرین طرح زیربنایی است طی سال‌های اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده‌ایم اما امیدواریم بتوانیم تامین منابع مالی این پروژه را تامین کنیم و پروژه‌ای را که می‌بایست تا سال ۱۴۱۰ به اتمام برسد زودتر از موعد به نقطه پایان برسانیم.

ثامنی یکی دیگر از مشکلات تکمیل طرح فاضلاب تهران را تامین منابع و مصالح به ویژه لوله دانست و اضافه کرد: در تمام کشور برای تامین مصالح آب و فاضلاب مشکل وجود دارد که امیدواریم با هم‌افزایی که با همکاران در وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر ارگان‌ها ایجاد شده است این مشکل را برطرف کنیم.

نظرات بینندگان