arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۴۹۹۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۲۲ - ۰۸ آذر ۱۴۰۰

جبلی درمورد فردوسی پور: امیدوارم بتوانیم صیانت بهتری از چهره ها بکنیم

جبلی درباره به بازگشت افراد محبوب به رسانه ملی گفت: اینکه در مورد‌های مشخصی که اسم بردید قبلا هم‌گفته بودم تمام سرمایه‌های انسانی ما برای ما ارزشمند هستند و جایشان در رسانه ملی همیشه باز خواهد بود. اما اینکه در دوره تحولی جدید در ارتباط با چهره‌ها چه خواهیم کرد امیدواریم بتوانیم صیانت بهتری از چهره‌ها انجام دهیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: رئیس سازمان صداوسیما گفت: درباره پرداخت حق پخش مسابقات فوتبال به باشگاه ها گفت: در این زمینه ما تابع قانون هستیم و هرآنچه قانون بگوید ما به آن عمل می کنیم.


«پیمان جبلی» رئیس سازمان صداوسیما در حاشیه اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند در پاسخ به سوال خبرنگار  درباره پرداخت حق پخش مسابقات فوتبال به باشگاه ها گفت: در این زمینه ما تابع قانون هستیم و هرآنچه قانون بگوید ما به آن عمل می کنیم.

وی ادامه داد: باید بودجه امسال را برآورد کنیم و هر آنچه باشد بر مبنای آن عمل می کنیم. البته ما سال های پیش از قانون تبعیت کرده ایم و امسال هم از قانون تبعیت می کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری از خبرنگار فارس درباره تغییرات ساختاری در رسانه ملی گفت: تغییر ساختار تابع دو‌ عنصر مهم است یکی تحول در رویکرد یکی تحول در محتوا. ما هر ساختاری را که با این دو یعنی تحول محتوایی و تحول رویکردی انطباق داشته باشد همان ساختار را ساختار کارامدی م دانیم. هر ساختاری که با این دو نوع تحول نتواند همراهی کند قاعدتا تغییر خواهد کرد.

وی درباره ساترا و تکلیف شبکه نمایش خانگی گفت: ما در این مورد هم تابع قانون هستیم و باید ببینیم قانون درباره ساترا چه می گوید و ما تابع آن هستیم و باید قانون بودجه سال ۱۴۰۰ را بدانیم. ساترا به عنوان نهاد قانونی کنترل کننده پخش خانگی در قبل مشخص شده بود و ما تابع قانون هستیم و قانون هم به خوبی اجرا خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره اینکه اولین تغییرات در چه حوزه ای خواهد بود؟ مثل ادغام اداره کل صداوسیما یا معاونت سیما یا سیما فیلم و ... گفت: با اطمینان می گویم هیچ کدام از گمانه زنی هایی که شنیدید صحت ندارد ما بر اساس یک اصل مشخص تحول که بر مبنای دو عنصر عدالت و هویت است پیش می رویم و این تحول دردو حوزه رویکرد و محتوا در حوزه های مختلف مثل تولیدات سرگرم کننده و نمایشی و خبر و برنامه های تلویزیونی اتفاق خواهد افتاد. در حوزه محتوا به محتواهایی که باید بیش از این پرداخته شود و محتواهایی که قابلیت پرداختن بیشتر را دارد و این دو تحول و سرفصل تحولی اصل خواهد بود و تغییری که بخواهد رخ دهد بر اساس قابلیت تحقق این دو تحول خواهد بود و تغییرات را از سازمان صداوسیما شروع می کنیم.

جبلی در ادامه به بازگشت افراد محبوب به رسانه ملی گفت: تلویزیون ترکیبی از فکر و ایده و هنر و زیبایی و ظرفیت های انسانی است که در قالب های مختلف هنرمند هنرپیشه و مجری و عوامل دیگر از سرمایه های سازمان هستند و از هر کدام باید به بهترین شکل ممکن استفاده کرد که این پازل زیبا شکل بگیرد هیچ ظرفیتی را در دوره جدید هدر نمی دهیم و از تمام ظرفیت ها تا حد امکان صیانت می کنیم و بهره مند خواهیم شد. اینکه در موردهای مشخصی که اسم بردید قبلا هم‌گفته بودم تمام سرمایه های انسانی ما برای ما ارزشمند هستند و جایشان در رسانه ملی همیشه باز خواهد بود. اما اینکه در دوره تحولی جدید در ارتباط با چهره ها چه خواهیم کرد امیدواریم بتوانیم صیانت بهتری از چهره ها انجام دهیم.

فرهنگ مردم داشته و سرمایه مردم است که در دست ما امانت است و باید حداکثر دقت را در وفای به این امانت داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره آگهی های بازرگانی گفت: اساسا تلویزیون حاکمیتی که صداوسیما از مصادیق آن است نباید برای تامین نیاز هزینه ای و بودجه ای خود نیازمند به پخش آگهی باشد تلویزیون های دولتی و حاکمیتی در دنیا هیچ کدام به آگهی وابسته نیستند و اگر هم از آگهی بازرگانی استفاده می کنند با هدف فرهنگسازی است. متاسفانه اینجا صداوسیما در وضعیتی بوده که بودجه اش و درآمدهایش هیچ گاه متوازن نبوده است و ناچار بوده درآمدش را از طریق پخش آگهی تامین کند. آگهی هایی که از تلویزیون پخش می شود می تواند تاثیر بسیار خوبی در رونق دادن به تولید و معرفی کالای ایرانی و صنعت دارد اما در شکلی هدفمند که به اصل پیام ضربه نزند. ما می خواهیم از آگهی به عنوان وسیله تامین درامد و نیاز صداوسیما به سمتی حرکت کنیم که آگهی را متناسب با ماموریت فرهنگی محقق کنیم.

جبلی درباره اینکه تا چه زمانی آنتن فروشی به پایان می رسد گفت: آنتن فروشی را عبارت خوبی شاید ندانم چون وقتی به صنعت تولید میدان می دهید یک خدمت متقابل بین صداوسیما و تولید است. با این حال حجم و نوع و کیفیت آگهی بازرگانی باید متناسب با ماموریت فرهنگی ما به عنوان امانت‌دار جامعه باشد. شاید در حال حاضر با روش های محدودی مواجه باشیم برای تامین درامد سازمان که آگهی بازرگانی یکی از مهمترین آنهاست اما تلاش داریم اولا سهم بودجه صداوسیما را در بودجه دولتی که با همکاری دولت و مجلس باید اتفاق بیفتد افزایش دهیم ثانیا روش های دیگری برای تامین نیازهای مالی صداوسیما بوجود بیاوریم که که نیاز اجباری ما به پخش آگهی کمتر شود و آگهی متناسب با هدف فرهنگی ما پخش شود.

وی در پاسخ به سوالی که گفته شده است دورهمی در سلیقه او نیست گفت: گمانه زنی های که درباره سلیقه من می شود حدس و گمان است و همه آنچه که دیده و شنیده آید با واقعیت تناسبی ندارد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه فشار در مقابل تحولات وجود دارد یا خیر گفت: من تکرار می کنم صداوسیما بزرگترین دستگاه فرهنگی کشور است و نگاه به سازمان حاکی از بیم و امید است امید از اینکه سازمان در جایی که باید باشد قرار بگیرد و نقش خود را به عنوان رسانه مردم و جامعه و نظام به خوبی ایفا کند و خوف از اینکه مسیری را که دنبال می کند نتواند به توفیقات لازم برسد.

این مسئولیت سنگین رسانه ملی نباید تحت الشعاع تمایلات یا اراده های متفرقه ای قرار بگیرد که هر کدام در جای خود محترم است و نباید رویکرد خاص یا انتخاب خاصی بر رسانه ملی تحمیل شود.
رسانه ملی امانت‌دار جامعه است و نباید تحت تاثیر قرار بگیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره تغییر مدیران عنوان کرد: بنای ما بر این است که ببینیم کجا هستیم و کجا باید برویم نقطه مطلوب ما کجاست و هرکسی هر مدیری یا جایگاهی آیا متناسب با این مسیر تحولی می تواند نقش ایفا کند یا خیر برای ما اصل انتصاب نیست مهم این است که طرح تحولی اجرا شود و هرکسی با این طرح تطبیق پیدا کند حتما در خدمتش هستیم.

جبلی در پاسخ به سوال دیگر فارس مبنی بر اینکه این درست است که شنیده می شود از نیمه دوم آذر می خواهید تغییرات را کلید بزنید؟ گفت: تمام آنچه در فضای مجازی شنیده اید را روی حساب گمانه زنی بگذارید.

 

نظرات بینندگان