کد خبر: ۶۵۰۸۳
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۵ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۱

سلطانيه ادعاي تخريب در پارچين را رد کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در آستانه برگزاري دور ديگري از نشست شوراي حكام بار ديگر اتهامات عليه برنامه هسته‌‌يي ايران و ادعاي فعاليت پاك‌سازي در پارچين شدت گرفته است، اما علي‌اصغر سلطانيه اين‌گونه جنجال‌سازي‌ها را بي‌اساس خواند.

به گزارش انتخاب به نقل از ايسنا، خبرگزاري رويترز در گزارشي از وين به نقل از ديپلمات‌هاي حاضر در جلسه توجيهي مقامات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ادعا كرد كه بازرسان هسته‌‌يي سازمان ملل تصاوير ماهواره‌اي جديدي را نمايش داده‌اند كه نشان مي‌دهد تعدادي از ساختمان‌هاي كوچك از سايت نظامي پارچين برچيده شده‌اند و برخي فعاليت‌هاي پاك‌سازي ديگري در اين سايت انجام شده است.

اين در حالي است كه ايران بارها انجام هرگونه فعاليت هسته‌‌يي در سايت نظامي پارچين را تكذيب كرده است. آژانس بين‌المللي پيش‌تر هم از پارچين بازرسي كرده اما نتايج بازرسي‌ها هيچ‌گونه فعاليت انحرافي در اين سايت نظامي را نشان نداده است. اصرار براي بازديد از پارچين مبتني بر ادعاهايي است كه ايران هرگز آنها را وارد ندانسته و تاكيد كرده است كه اين ادعاها مبتني بر اسناد جعلي و ساختگي است. اما خبرگزاري رويترز به نقل از يك ديپلمات غربي ادعاي اخير را تقويت كننده ظن غرب به انجام «پاكسازي» در پارچين پيش از دادن اجازه بازرسي به بازرسان آژانس خواند.

علي‌اصغر سلطانيه، نماينده دايم ايران در آژانس اين اتهامات را تكذيب كرد و بعد از برگزاري جلسه توجيهي به خبرنگاران گفت: «اين نوع جار و جنجال و اتهامات بي‌پايه و اساس است.»

آژانس در گزارش اخيرش درباره ايران مدعي انجام «فعاليت‌هاي گسترده» در اين تاسيسات با استناد به تصاوير ماهواره‌اي شده بود و ديپلمات‌هاي حاضر در جلسه روز چهارشنبه اين عبارت را اشاره‌اي به پاكسازي در پارچين خواندند.

حاضران در اين جلسه كه براي ديپلمات‌هاي حاضر در آژانس برگزار شد، گفتند كه هرمان ناكارتس، معاون مدير كل آژانس در جلسه تصاوير ماهواره‌اي مختلفي را از جمله تصاوير مربوط به ماه‌هاي نوامبر و اوايل ماه مه نشان داد و تصاوير مربوط به ماه مه نشان مي‌دهد كه دو و يا احتمالا سه ساختمان در اين سايت برچيده شده است.

يك ديپلمات غربي مدعي است: اين شبيه به يك ناحيه تخريب شده است. ديپلمات‌ها گفتند كه ناكارتس درباره اينكه معتقد است در اين تاسيسات چه اتفاقي در حال رخ دادن است اظهار نظري نكرد اما بار ديگر بر لزوم رفتن به اين محل براي روشن ساختن مساله تاكيد كرد.

ايران اتهامات غرب را رد كرده و آنها را «بچه‌گانه» و «مضحك» خوانده است.

به گزارش ايسنا درخواست بازديد از پارچين در حالي مطرح مي‌شود كه فريدون عباسي، رييس سازمان انرژي اتمي كشورمان اخيرا با بيان اين كه بازديد از پارچين بنابر فشار كشورهايي كه از آژانس مي‌خواهند در اين زمينه تحقيق كند مورد علاقه‌ي آژانس است، گفت: ما هنوز در اين زمينه قانع نشده‌ايم و دلايل و مداركي به ما ارائه نشده است كه راجع به پارچين كه يك مجموعه‌ نظامي است بازديدي ترتيب دهيم.

بنابر گزارش رويترز سلطانيه گفت كه آژانس فقط وقتي مي‌تواند از پارچين بازديد كند كه توافقي درخصوص چگونگي پاسخگويي به سوالات آژانس درباره وجوه نظامي احتمالي در برنامه هسته‌‌يي ايران حاصل شده باشد.

روزنامه آمريكايي كريستين ساينس مانيتور پيش‌تر به نقل از بازرسان پيشين آژانس گزارش داده بود كه تمركز نامتعارف براي بازديد از پارچين، كار تازه‌اي است كه مي‌تواند اعتبار آژانس را با توجه به اين كه مسايلي ديگر ميان آژانس و ايران باقي مانده است به مخاطره اندازد. همچنين اينكه آژانس در خصوص چيزي كه دقيقا مي‌خواهد ببيند باز برخورد مي‌كند غير متعارف است. اين كار مي تواند اعتبار هرگونه بازرسي احتمالي را زير سوال ببرد.

اولي‌ هاينونن ، رييس سابق امور پادمان‌هاي آژانس تا نيمه سال 2010 در اين باره گفته است: متعجبم كه آژانس در اين مورد مي‌خواهد پيش‌تر ساختماني را كه قصد بازديد دارد، مشخص كند زيرا چنين كاري باعث مي‌شود در نهايت وضعيت نامناسبي پيش آيد.

وي با زير سوال بردن اين اصرار آژانس افزود: فرض كنيد كه بازرسان در نهايت به آنجا بروند و چيزي پيدا نكنند. در اين صورت هم مردم خواهند گفت: اوه، به اين دليل است كه ايران آنجا را پاكسازي كرده".

وي كه اكنون در دانشگاه هاروارد تدريس مي‌كند، ادامه داد: اما در واقع ممكن است هيچ‌گونه پاكسازي انجام نشده باشد. در اين صورت اير ان بازنده خواهد بود. نمي‌دانم چرا آژانس اينگونه برخورد مي‌كند، اين عملكردي استاندارد نيست.

براساس گزارش رويترز در عين حال رابرت كلي، يك مقام عالي رتبه پيشين آژانس گفته است كه اگر هرگونه آثار اورانيوم در اين سايت به جا مانده باشد، بازرسان همچنان قادر به كشف آن خواهند بود.

وي گفت: اگر ايران ساختمان را شست‌وشو داده و تجهيزات را خارج كرده باشد، در واقع همچنان اورانيوم برجا خواهد ماند و اينكه اجازه داده شود آب آلوده به اورانيوم بر روي زمين جاري شود به معناي آن است كه آژانس شانس صددرصدي براي يافتن آن خواهد داشت.

كلي پيش از اين هم در گفت‌وگو با بي‌بي‌سي گفته بود: گزارش‌هاي آژانس درباره برنامه هسته‌يي ايران جانبدارانه و حاوي نكاتي جعلي است و آژانس به دنبال هر شايعه‌اي كه درباره برنامه ايران بشنود، مي‌رود.
نظرات بینندگان