کد خبر: ۶۵۰۹۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۵ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۱

روسیه: تحریم‌‌های یکجانبه ایران را به رسمیت نمی‌شناسیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه ایران گفت: تحریم های یکجانبه زیادی را که آمریکا به بهانه نگرانی از برنامه هسته ای ایران اعمال کرده، به رسمیت نمی شناسیم.

آلکساندر لوکاشوویچ درباره  مجازاتهای یکجانبه آمریکا علیه اشخاص، کمپانیها و سازمانهای دارای ارتباط مالی با طرف ایرانی و موضع روسیه درقبال آنها گفت: روسیه محدودیتهای همکاری با جمهوری اسلامی که از طرف سازمان ملل تعیین شده و از جمله قطعنامه 1929 مورخ 19 ژوئن 2010 شورای امنیت سازمان ملل را بطور کامل رعایت می کند، اما در مورد مجازاتهای یکجانبه زیادی که طی 20 سال گذشته آمریکا به بهانه نگرانی از برنامه اتمی ایران اعمال کرده باید گفت ما ماهیت فرامرزی آنها را به رسمیت نمی شناسیم.

وی در عین حال گفت: علاوه بر این، ما معتقدیم این مجازاتها با حقوق بین‌المللی مغایرت دارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه افزود: تلاش برای اعمال قوانین داخلی آمریکا در سراسر جهان به کمک تهدید قطع دسترسی کمپانیها و بانکهای همکاری کننده با ایران به سیستم مالی آمریکا با موازین نهادهای "برتون – وودز" مغایرت دارد. این نوع اقدامات از دیدگاه صندوق بین‌المللی پول با تعهدات کشورهای عضو برای تأمین بلامانع پرداختها مغایرت دارد. خارج کردن ایران از سیستم پرداختهای بانکی "سویفت" که به اصرار آمریکا عملی شد را نیز به همین نحوه ارزیابی می کنیم.

این دیپلمات روس در ادامه یاد آور شد: آمریکا با استفاده از موقعیت خود به عنوان ناشر ارز اصلی بازرگانی جهانی در واقع از موقعیت دلار سوء استفاده کرده، محاصره تجاری و ارزی تهران را ترتیب داده و دیگر کشورها را وادار می کند در این عملیات شرکت کنند. برای این منظور سعی دارند کشورها را وادار کنند در مورد تمام تماسهای خود با ایران به وزارت دارایی آمریکا جواب بدهند. این اخاذی علنی در کار است و حتی کشورها با ممنوعیت ورود تجار خارجی خودداری کننده از قطع روابط با ایران به آمریکا، تحت فشار قرار می گیرند.

آلکساندر لوکاشوویچ افزود: ما به کرات و در تمام سطوح، اعمال فشار زیاده از حد بر ایران و مجاز نبودن اشاعه مجازاتها نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر کشورها را خاطر نشان کرده ایم که فقط باعث می شود اوضاع درباره برنامه هسته ای به بن بست رانده شود. براین باوریم که عاملان اقتصادی ما که صادقانه قوانین صادراتی روسیه را رعایت کرده و محدودیتهای تعیین شده از طرف شورای امنیت سازمان ملل را نقض نمی کنند نباید دوباره به هدف کاربرد فرامرزی قوانین ضد ایرانی آمریکا تبدیل شوند. در غیر این صورت این امر برای روابط روسیه و آمریکا عواقب سنگینی خواهد داشت.
منبع: خبرگزاری مهر
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
UNITED STATES
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۱
0
2
هر کی دیگه هم بود همین را میگفت 12000000000 تومن فقط واسه یه نیروگاه ......خب معامله خوبیه دیگه نه؟
ناشناس
|
MALAYSIA
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۱
1
1
روسیه غلط کرد اگه نمیشناخت S-300 ها رو چرا نداد ؟
نظرات بینندگان