کد خبر: ۶۵۰۹۱
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۵ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۱

تلاش سعودالفيصل برای توقف اعدام 4ايرانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون پارلماني و امور ايرانيان خارج از کشور گفت: تاكنون اخبار موثقي از مبادي اصلي مبني بر اعدام 4 ايراني در عربستان سعودي به دستمان نرسيده است.

حسن قشقاوي در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به خبرهايي مبني بر اعدام 4 ايراني در عربستان سعودي اظهار داشت: تاكنون خبرهاي رسمي از مبادي اصلي در مورد صحت اين شايعات به دست نيامده زيرا مبادي اصلي براي تاييد اين اخبار سفارت جمهوري اسلامي ايران در عربستان و سفارتخانه عربستان سعودي در تهران است.

وي با اشاره به تعداد زندانيان ايراني در عربستان سعودي نيز افزود: تعداد 38 نفر زنداني به جرم حمل مواد مخدر در اين كشور بازداشت هستند.

قشقاوي همچنين با اشاره به كنوانسيون 1963 وين درباره مجرمين در خاك كشوري ديگر و استرداد كشته‌شدگان در اين كشورها نيز يادآور شد:‌هر دو كشور ايران و عربستان عضو اين كنوانسيون بوده و طبق اين معاهده افراد بازداشت شده اگر تمايل داشته باشند مي‌توانند اسامي خود را به سفارت جمهوري اسلامي ايران اعلام كرده تا اقدامات مقتضي كه شامل اعلام اسامي، اقدامات كنسولي و تسهيلات قضايي در مورد بازداشت شدگان انجام گيرد.

وي با اشاره به احتمال اعدام 4 ايراني در خاك عربستان و استرداد اجساد آنها نيز يادآور شد: در صورت وقوع چنين امري قطعا عربستان سعودي موظف است كه اين اجساد را به ايران استرداد دهد.

قشقاوي در پايان با اشاره به اخبار تكميلي‌تر درباره اعدام 4 ايراني در عربستان سعودي نيز اظهار داشت:‌ در آخرين خبرها اعلام كرديم كه در تماس تلفني وزير امور خارجه كشورمان و سعود الفيصل همتاي سعودي خود وي اعدام چهار ايراني را تاييد نكرده و اعلام داشته تلاش مي‌كند تا از اجراي اين حكم جلوگيري نمايد؛ گرچه به دليل اهميت موضوع سفير عربستان در تهران نيز احضار شده و مراتب به اطلاع آنها رسيده است و تمام كارهاي ديپلماتيك كه بايد صورت مي‌گرفت انجام شده است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
احسان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۱
0
1
قطعا عربستان سعودي موظف است كه اين اجساد را به ايران استرداد دهد.

بابا خیلی دمتون گرم واقعا عالی کار میکنین
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۱
0
9
اگر این بنده خداها اعدام شده باشند، مثلا وزارت خارجه چه میکند؟
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۱
0
1
8 نفر قبلی که اعدام شدن و هیچ خبری هم نشد
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۱
1
2
این بنده خداها وقتی مواد مخدر به عربستان قاچاق می کردند باید به این هم فکر می کردند که مجازات این کار در آن کشور اعدام است. طبیعی است که هر کس بابت جرمی که انجام می دهد طبق قوانین کشور محل وقوع جرم مجازات شود. وزارت امور خارجه هم نهایتا می تواند خدمات کنسولی ارائه بدهد و برایشان وکیل بگیرد و در نهایت هم برای بازگرداندن اجساد به کشورشان اقدام کند.

اگر در ایران هم مجازات محکم تری برای این جرم وجود داشت وضعمان این نبود.
نظرات بینندگان