arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۱۳۸۷
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۸ - ۱۷ آذر ۱۴۰۰

تحقیقات جدید: عوارض قلبی واکسن کرونا در جوانان به سرعت بهبود می‌یابد

تحقیقات جدید نشان می‌دهد بیشتر نوجوانان و بزرگسالان جوانی که پس از تزریق واکسن کووید-۱۹ دچار التهاب قلب - میوکاردیت - می‌شوند، علایم خفیفی دارند و به سرعت بهبود می‌یابند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: تحقیقات جدید نشان می‌دهد بیشتر نوجوانان و بزرگسالان جوانی که پس از تزریق واکسن کووید-۱۹ دچار التهاب قلب - میوکاردیت - می‌شوند، علایم خفیفی دارند و به سرعت بهبود می‌یابند.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، دکتر «دونالد لوید جونز»، رییس انجمن قلب آمریکا، که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: داده ها همچنان نشان می دهد که بطورکلی مزایای واکسیناسیون کووید-۱۹ - در پیشگیری از عوارض عفونت شدید کووید-۱۹ از جمله بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از این بیماری ۹۱درصد موثر است که این مزایا از خطرات بسیار نادر عوارض جانبی ناشی از تزریق این واکسن ها از جمله میوکاردیت بسیار بیشتر است.

میوکاردیت یک بیماری نادر، اما جدی است. این بیماری اغلب به علت عفونت یا التهاب ناشی از ویروس ایجاد می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا اعلام کرده است که به نظر می رسد ارتباطی بین واکسن های mRNA کووید-۱۹ و ابتلا به میوکاردیت، به ویژه در افراد زیر ۳۹ سال وجود دارد.

محققان برای کسب اطلاعات بیشتر، داده‌های ۱۳۹ نوجوان ۱۲ تا ۲۰ ساله را در آمریکا و کانادا که در مدت یک ماه پس از تزریق واکسن کووید-۱۹، میوکاردیت احتمالی یا تایید شده داشتند، تجزیه و تحلیل کردند. بیشتر این افراد سفید پوست (۶۶.۲درصد) و مرد (۹۰.۶درصد بودند. در مجموع، ۹۷.۸ درصد موارد به دنبال تزریق واکسن mRNA رخ داد و ۹۱.۴ درصد از آنها پس از ترزیق دز دوم واکسن اتفاق افتاد.

علائم افراد به طور متوسط ​​دو روز پس از واکسیناسیون شروع شد؛ به این معنی که در نیمی از آنها زودتر و در نیم دیگر دیرتر شروع شدند. درد قفسه سینه با ۹۹.۳ درصد شایع ترین علامت بود و تب و تنگی نفس به ترتیب در ۳۰.۹ درصد و ۲۷.۳ درصد از بیماران رخ داد.

حدود ۱۹ درصد از بیماران در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شدند، اما هیچ کدام فوت نکردند. اکثر بیماران دو یا سه روز در بیمارستان بستری بودند. بیش از سه چهارم یا ۷۷.۳ درصد از بیمارانی که یک ام آر آی قلبی انجام دادند، شواهدی از التهاب یا آسیب به عضله قلب را نشان دادند.

طبق یافته‌های این مطالعه که در مجله Circulation، منتشر شد، تقریباً ۱۸.۷ درصد این افراد در ابتدا دستکم عملکرد ضعیفی در بطن چپ قلب خود داشتند، اما این وضعیت در پیگیری بعدی به حالت عادی بازگشت.

دکتر «دونگگان تروونگ»، دانشیار اطفال در دانشگاه یوتا و نویسنده اول این مطالعه گفت: این داده ها نشان می دهد که بیشتر موارد مشکوک به میوکاردیت مرتبط با واکسن کووید-۱۹ در افراد کمتر از ۲۱ سال، خفیف است و به سرعت برطرف می شود.

وی افزود: ما از دیدن این نوع بهبودی بسیار خوشحال شدیم. محققان منتظر مطالعات بیشتر برای درک بهتر پیامدهای طولانی مدت برای بیمارانی هستند که میوکاردیت مرتبط با واکسیناسیون کووید-۱۹ داشته اند.

تروونگ در یک نشریه خبری نوشت: همچنین باید عوامل خطر و مکانیسم های این عارضه نادر را مطالعه کنیم. داشتن اطلاعات در مورد علائم اولیه میوکاردیت برای متخصصان مراقبت های بهداشتی و عموم مردم مهم است؛ زیرا واکسن ها به طور گسترده در دسترس کودکان قرار می گیرند.

وی همچنین از برنامه ریزی مطالعاتی برای تعیین پیامدهای طولانی مدت در افرادی که پس از واکسیناسیون کووید-۱۹ دچار میوکاردیت شده اند، خبر داد.

نظرات بینندگان