کد خبر: ۶۵۱۶۴
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۹ - ۱۲ خرداد ۱۳۹۱

اوباما شخصا از لهستان عذرخواهی کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فارس: رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری لهستان از اشتباهی که درخصوص هولوکاست یهودی‌های لهستان مرتکب شده بود، عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، "باراک اوباما" در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری لهستان تأسف خود را درباره اتفاق رخ داده و اشتباه مرتکب شده در اظهار نظر درباره هولوکاست یهودی‌های لهستان ابراز کرد.

باراک اوباما در مراسمی که برای تقدیر از یک مبارز لهستانی که اقدامات زیادی برای اطلاع‌رسانی در مورد هولوکاست یهودی‌ها انجام داده بود وی را به این دلیل شایسته تقدیر دانست که جهان را از جوخه‌های مرگ موجود در لهستان آگاه کرد.

اوباما همچنین گفته بود بخش اعظم هولوکاست در خاک لهستان صورت گرفته بود.

"سیکورسکی" وزیر خارجه لهستان بعد از این اظهارات اوباما گفت: کاخ سفید باید به خاطر این بی‌حرمتی عذرخواهی کند.

وی افزود: جای تأسف است که بی‌اطلاعی و عدم کفایت، چنین مراسم مهمی را تحت‌الشعاع قرار داد.

این مراسم به این خاطر ترتیب داده شده بود تا از "جان کارسکی" به خاطر فراهم آوردن شواهد دست اولی از هولوکاست که بعد از فرستاده شدن به محله یهودی‌ها در ورشو و یک اردوگاه نازی برای جهان خارج فراهم آورده بود، تقدیر به عمل آید، تقدیری که البته پس از مرگ وی صورت می‌گرفت.

به دنبال درخواست لهستان برای عذرخواهی در این رابطه کاخ سفید به خاطر اشتباهی که اوباما در مورد هولوکاست انجام داده بود، از لهستان عذرخواهی کرد و سخنگوی کاخ سفید آن را اشتباه لفظی اوباما خواند.

با این وجود، دونالد تاسک نخست وزیر لهستان اعلام کرد که خود اوباما باید در این خصوص اظهار نظر کند.

اوباما نیز در نامه‌ای که به دنبال این درخواست به نخست‌وزیر لهستان نوشت، تأکید کرد: در به کار بردن لفظ "اردوگاه مرگ لهستان" به جان "اردوگاه مرگ نازی‌ها رد لهستان تحت اشغال آلمان، من به طور ناخواسته عبارتی را مورد استفاده قرار دادم که باعث شد حزن و اندوغ بسیاری از مردم لهستان در سال‌های گذشته شده بود؛ عبارتی که لهستان به درستی در این سال‌ها برای حذف آن از گفتمان عمومی در سراسر جهان تلاش کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه این نامه نوشت: من از این اشتباه کلامی ابراز تأسف می‌کنم و موافقم که این لحظه فرصتی است برای اطمینان از اینکه نسل کنونی و نسل‌های آینده حقیقت را می‌دانند.

بنا بر این گزارش، نامه اوباما توسط رئیس‌جمهوری لهستان امروز در اختیار خبرنگاران در ورشو قرار گرفت. تاریخ این نامه برای دیروز پنج‌شنبه بوده است.

نظرات بینندگان