arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۱۸۷۱
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۲ - ۲۱ آذر ۱۴۰۰

سوادآموزی در  ۱۰۴ سالگی!

یک زن ۱۰۴ ساله از هند، به آرزویش رسید و خواندن و نوشتن را آموخت. کوتیاما رویایی ساده داشت:خواندن و نوشتن، اما  ۱۰۴ سال طول کشید تا این آرزو به واقعیت بپیوندد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک زن ۱۰۴ ساله از هند، به آرزویش رسید و خواندن و نوشتن را آموخت. کوتیاما رویایی ساده داشت:خواندن و نوشتن، اما  ۱۰۴ سال طول کشید تا این آرزو به واقعیت بپیوندد.

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب به نقل از نیویورک پست، این زن اهل کرالا در هند، که در خانواده‌ای از طبقه پایین در روستای تیروانچور به دنیا آمد، همیشه می‌خواست خواندن و نوشتن را بیاموزد، اما هرگز نتوانست یاد بگیرد.

سوادآموزی در  ۱۰۴ سالگی!

کوتیاما در این خصوص گفت: «من از جامعه عقب مانده ژاوای کرالا و در میان فقر به دنیا آمدم، تحصیل برای اعضای خانواده زنان در آن زمان غیرقابل تصور بود. حتی پسر‌ها در ۹ سالگی تحصیل خود را متوقف کردند. پدر و مادرم کارگران کشاورزی بدون زمین بودند.»

در دوران کودکی اش آشپزی می‌کرد، لباس می‌شست و کلبه را برای ۱۱ خواهر و برادرش نگه می‌داشت. او در ۱۶ سالگی ازدواج کرد و صاحب پنج فرزند شد. خانواده مغازه کوچکی داشتند که در آن دارو‌های گیاهی می‌فروختند؛ و همچنان روزهایش را به آشپزی و انجام کار‌های خانه می‌گذراند. کوتیاما گفت که در خانه به اندازه کافی خوشحال بود، اما همیشه چیزی او را آزار می‌دهد.

کوتیاما گفت که "همیشه می‌خواست نام و آدرس خود را بنویسد"، اما هرگز نتوانست، زیرا زندگی خود را صرف مراقبت از خواهر و برادر و سپس خانواده خود کرد.

او گفت: "من همیشه کنجکاو بودم که در سرتاسر جهان چه اتفاقی می‌افتد. بار‌ها از ناتوانی خود در خواندن روزنامه ناراحت شدم و به نسل‌های جوان‌تر در خانه التماس می‌کردم که برای من روزنامه بخوانند. همیشه دوست داشتم نام و آدرسم را بنویسم. "

همین یک سال پیش، یکی از همسایگان متوجه شد که کوتیاما چقدر به آموزش نوه هایش توجه می‌کند.
اتفاقاً این همسایه، یک مربی سوادآموزی است. این مرد ۳۴ ساله چند کتاب به کوتیاما داد و آن‌ها شروع به آموزش کردند.

سوادآموزی در  ۱۰۴ سالگی!

جان به گاردین گفت: «به جز مشکلات بسیار کم بینایی و شنوایی، او یک دانش‌آموز بی‌نقص و گاهی شیطان بود که باعث می‌شد تدریس من معنادار شود. او همیشه قبل از اینکه من به خانه اش برسم، کتاب درسی، دفتر‌ها و خودکارهایش را آماده کرده است. علاوه بر این، او غذا‌های لذیذی را که در خانه پخته نگه می‌دارد تا به من بدهد.»

کوتیاما ماه‌ها عصر‌ها درس می‌خواند و سرانجام ماه گذشته در امتحان سواد ابتدایی ایالت کرالا شرکت کرد، او مسن‌ترین زنی است که تا به حال در این امتحانات شرکت کرده است. نمرات او بسیار بالا بود: ۸۹ درصد در سواد و ۱۰۰ درصد در ریاضیات.

نظرات بینندگان