arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۱۹۹۵
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۰۸ - ۲۲ آذر ۱۴۰۰

سازمان غذا و دارو: سهمیه ارز دارو در نیمه دوم امسال هنوز تخصیص نیافته است

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به ارتباط مستقیم تامین دارو با تخصیص ارز، گفت: متاسفانه هنوز سهمیه ارزی شش ماه دوم سال برای دارو تخصیص داده نشده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به ارتباط مستقیم تامین دارو با تخصیص ارز، گفت: متاسفانه هنوز سهمیه ارزی شش ماه دوم سال برای دارو تخصیص داده نشده است.

دکتر سید حیدر محمدی در خصوص مباحث مربوط به ارز دارو گفت: متاسفانه هنوز سهمیه ارزی شش ماه دوم سال تخصیص داده نشده است. در حالی که باید سهمیه نیمه دوم سال از دو ماه قبل از آن تخصیص شده باشند.

وی افزود: اکنون سه ماه از شش ماه دوم سال گذشته و هنوز این موضوع بلاتکلیف است. قطعاً هنگامی که ارز اقلام دارویی با تأخیر تخصیص پیدا کند، ناخودآگاه با کمبود مواجه می‌شویم؛ چرا که تامین ارز ارتباط مستقیمی با تامین دارو دارد.

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه برخی از اقلام دارویی کشور وابستگی مستقیمی به تامین ارز دارد، گفت: هنوز ارز ترجیحی برای تامین دارو حذف نشده است. بنابراین ارز ترجیحی هنوز باقی می‌ماند، اما باید توجه کرد که برای باقی ماندن ارز ترجیحی دارو باید بودجه متناسب آن اختصاص یابد.

محمدی اظهار کرد: با شناختی که از شرایط ارزی کشور داشتیم ترجیحمان این بود که منابع مربوط به مابه التفاوت نرخ ارز توسط سازمان‌های بیمه‌گر پوشش یابد. در این صورت آزادسازی ارز میسر بود تا فشاری بر مردم تحمیل نشود، اما این اتفاق محقق نشده است.

وی تاکید کرد: طبیعتا باید ارز اقلام دارویی به موقع تخصیص پیدا کند تا بیماران با مشکل تامین دارو مواجه نشوند.

نظرات بینندگان