کد خبر: ۶۵۲۱۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۰۳ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۱

خیزحامیان دولت برای زیرآب زدن توکلی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

این روزها دعوا بر سر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بالا گرفته و انتقاداتی به احمد توکلی و تیمش در مرکز پ‍ژوهش‌ها می‌شود، انتقاداتی که نه از سر «دلسوزی» که از برای «سهم‌خواهی» و برای «تصاحب» ریاست این مرکز مطرح می‌شود.

به گزارش قانون، چند روزی است که حامیان دولت در مجلس به ویژه ارگان مطبوعاتی قوه مجریه یعنی روزنامه ایران به مرکز پژوهش‌ها انتقاد می‌کنند و گزارش‌های این مرکز را «سیاسی» و «در راستای تخریب دولت» می‌خوانند و دلیل آن را حضور احمد توکلی بر مسند ریاست این مرکز عنوان می‌کنند. البته حامیان دولت که پیشتر تحت عنوان «فراکسیون انقلاب اسلامی» و این روزها با نام «جبهه پایداری» فعالیت می‌کنند از ابتدای مجلس هشتم هم همواره مخالفت خود را با حضور توکلی در مرکز پژوهش‌ها اعلام می‌کردند اما این انتقادها تاکنون راه به جایی نبرده است.

اما این روزها با آغاز بکار مجلس نهم و در زمانی که هنوز ریاست برخی نهادهای وابسته به مجلس شورای اسلامی نظیر مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات کل کشور مشخص نشده است حامیان دولت سخت به دنبال تصدی این نهادها هستند، تلاشی که به نظر می‌رسد با اجماع اکثریت نمایندگان مجلس بر سر ریاست لاریجانی بر مجلس نهم و ناکامی جبهه پایداری که حداد عادل را برای ریاست این مجلس معرفی کرده بود، به شکست خواهد انجامید و این لاریجانی است که پیروز این بازی خواهد شد و نزدیکان خود را که بیشترین قرابت فکری با وی دارند بر این دو مرکز حساس خواهد گماشت.

 

سهم‌خواهی
مرکز پژوهش‌های مجلس نهادی است که اگرچه کارکردها و نظراتش جنبه اجرایی ندارد و قانون هم ضمانت اجرایی برای آن درنظر نگرفته است اما چون به گزارش‌هایش، استناد و در جریان تدوین طرح‌ها از آن بهره‌برداری می‌شود، به مرکزی مهم تبدیل می‌شود. این اهمیت به قدری است که حتی جبهه پایداری پیش از برگزاری انتخابات مجلس با این پیش فرض که لاریجانی و نیز اکثریت لیست این جبهه به مجلس نهم راه می‌یابند، یک شرط را برای حمایت از ریاست لاریجانی بر قوه مقننه اعلام کردند و آن رسیدن به ریاست مرکز پژوهش‌ها و نیز تصدی یکی از کرسی‌های نایب رئیسی مجلس بود، شرطی که هیچگاه پذیرفته نشد.

به دنبال عدم پذیرش این شرط بود که جبهه پایداری پشت کاندیداتوری حداد عادل برای تصدی ریاست مجلس نهم ایستاد و وی را برای این منصب کاندیدا کرد، امری که با کسب 173 رأی لاریجانی در برابر 100 رأی حداد عادل برای ریاست موقت مجلس، راه به جایی نبرد و در نهایت این لاریجانی بود که هم شرط را نپذیرفت و هم دوباره بر کرسی ریاست تکیه زد، ریاستی که اگرچه فعلا موقت است اما با توجه به شکست سنگین حداد عادل و احتمال عدم کاندیداتوری وی برای انتخابات ریاست دائم مجلس، به ریاست دائم تبدیل شود.

 

تشدید حملات به عملکرد توکلی
پس از تکیه لاریجانی بر مسند ریاست موقت و احتمال قوی ریاست دائم وی بر مجلس نهم، گمان می‌رفت حامیان دولت در مجلس که به دنبال گردهم‌آیی در فراکسیونی تحت عنوان «جبهه پایداری» در مجلس هستند از چشم دوختن به مرکز پژوهش‌ها صرف‌نظر کنند اما اظهارنظرهای روزهای اخیر و نیز تحرکات رسانه‌ای این جریان نشان از آن دارد که آنها سخت به دنبال کنار گذاشتن احمد توکلی از ریاست این مرکز و گماشتن فردی از سوی خود هستند، تلاشی که باید نشست و دید تا چه میزان به منصه ظهور می‌رسد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۳
1
1
بد نیست مروری بر نظرات و مواضع آقای توکلی در سال های گذشته داشته باشید و ببینید واقعا ایشان چه کار مثبتی انجام داده اند، که می خواهند آن را ادامه دهند ! شاید بد نباشد کارشناسان مستقل نظرات اقتصادی ایشان را هم بررسی کنند و تناقضات بسیار آنها را تحلیل کنند.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۳
1
1
این آقا احتیاج به زیر آب زدن ندارد مردم از عملکرد مغرضانه ایشان نسبت به دولت خبر دارند.ایشان خیلی دوست دارد نامش بر سر زبانها باشد.
نظرات بینندگان