arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۲۱۵۵
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۰۹ - ۲۳ آذر ۱۴۰۰

آمریکا: خیلی زود است که بتوانیم بگوییم ایران به رویکردی سازنده تر روی آورده

جالینا پورتر از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری به سوال یکی از خبرنگاران درباره ارزیابی دولت آمریکا از وضع فعلی مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین پاسخ داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری به سوال یکی از خبرنگاران درباره ارزیابی دولت آمریکا از وضع فعلی مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین پاسخ داد.

به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ارزیابی دولت آمریکا از وضع فعلی مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین چیست و آیا آمریکا هم مانند ایران تصور می کند پیش رفتی در مذاکرات حاصل شده است یا نه، بیان کرد: من هیچ ارزیابی بخصوصی را ارائه نمی دهم اما رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره کننده آمریکا در وین و هیات او دیروز(یک شنبه) به مذاکرات پیوستند.

پورتر ادامه داد: چیزی که می توانم بگویم این است که اولویت ما ازسرگیری سازنده این مذاکرات است، در حالی که تمامی طرفین به دنبال دست یابی به بازگشت دوجانبه سریع به پایبندی به برجام[توافق هسته ای] باشند. الان خیلی زود است برای این که بتوانیم بگوییم ایران به رویکردی سازنده تر روی آورده است.

اظهارات این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پی این مطرح می شود که جلسه دوم دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین پس از وقفه ای چند روزه، پنج شنبه هفته گذشته آغاز به کار کرد. در حال حاضر مذاکرات برجامی در سطح گروه های دوجانبه و چندجانبه طرفین توافق و کارگروه های کمیسیون مشترک برجام ادامه دارد. ایران اعلام کرده است تنها با هدف رسیدن به توافقی خوب برای لغو کلیه تحریم های غیرقانونی آمریکا به مشارکت در مذاکرات وین ادامه می دهد. فضای کلی مذاکرات تا کنون از سوی طرفین سازنده ارزیابی شده است.

ایران با آغاز دور هفتم مذاکرات وین در دو هفته گذشته، دو سند پیشنهادی،‌ یکی مربوط به لغو تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و دیگری مربوط به اقدامات هسته‌ای را در مذاکرات ارائه کرده است. قرار است طرفین مذاکرات پس از بررسی این‌طرح‌ها به ایران پاسخ دهند.

علی باقری کنی ، معاون وزیر امور خارجه کشورمان و مذاکره کننده ارشد ایران در وین در گفت‌وگویی با شبکه پرس تی‌وی درباره مذاکرات وین گفت: در حال اعمال اصلاحات و دیدگاه‌های ایران بر روی متن پیش‌نویس وین ۶ هستیم و این گفت‌وگوها مثبت و رو به جلوست.

نظرات بینندگان