arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۲۲۷۹
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۲۳ - ۲۳ آذر ۱۴۰۰

وال‌استریت ژورنال: امارات تهدید کرده که از خرید جنگنده اف-۳۵ و پهپاد از آمریکا صرف نظر می‌کند

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، مسؤولان آمریکایی گفتند، امارات تهدید کرده از قرارداد خرید جنگنده‌های آمریکایی اف-۳۵ و پهپادهای از نوع ریپر و ذخایر پیشرفته دیگر صرف نظر خواهد کرد. این به منزله تنش بیشتر در روابط دو هم‌پیمان پیرامون اختلافات درباره نقش چین در خلیج فارس است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: امارات، آمریکا را تهدید کرد که از قرارداد خرید جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپادهای پیشرفته به ارزش ۲۳ میلیارد دلار صرف نظر کند.

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، مسؤولان آمریکایی گفتند، امارات تهدید کرده از قرارداد خرید جنگنده‌های آمریکایی اف-۳۵ و پهپادهای از نوع ریپر و ذخایر پیشرفته دیگر صرف نظر خواهد کرد

این به منزله تنش بیشتر در روابط دو هم‌پیمان پیرامون اختلافات درباره نقش چین در خلیج فارس است.

این مسؤولان گفتند، دولت امارات به مقامات آمریکایی اطلاع داده قصد دارد قرارداد را پایان دهد زیرا ابوظبی معتقد است درخواست‌های امنیتی که آمریکا برای حمایت از تسلیحات فوق تکنیکی در برابر جاسوسی چین تدوین کرده بسیار "ظالمانه" است.

مشخص نیست که آیا این قرارداد تسلیحاتی به ارزش ۲۳ میلیارد دلار که در روزهای پایانی دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به امضا رسیده ارتباطی به سفر هیئت عالی رتبه اماراتی دارد که طی فردا به آمریکا می‌رود تا با مقامات نظامی پنتاگون برای دو روز مذاکره گفت‌وگو کند.

مسؤولان به این روزنامه گفتند، پیامی که مسؤول نسبتا سطح پایین دولت نوشته اشاره می‌کند که این پیام تاکتیکی مذاکراتی قبل از نشست است.

مسـؤولان دیگر گفتند، در حالی که آمریکا نگرانی‌های امنیتی مشروعی دارد اما نوعی حالت تدافعی برای نجات قرارداد فروش سلاح به هم‌پیمان حاشیه خلیج فارس وجود داشت.

در این راستا نگرانی آمریکا درباره نفوذ چین در داخل امارات افزایش یافته و شروطی را تعیین کرده باعث می‌شود نسل پنجم جنگنده‌ها و پهپادهای پیشرفته هرگز در معرض جاسوسی چین قرار نگیرند.

نظرات بینندگان