arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۲۴۸۲
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۳ - ۲۵ آذر ۱۴۰۰

وزیر آموزش و پرورش: مدارس هیچ جای دنیا به ‌خاطر شیوع کرونا تعطیل نیست

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش گفت: هم اکنون مدارس هیچ جای دنیا به واسطه مقابله با شیوع کرونا تعطیل نیست؛ هرچند مدارس دنیا ملزم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: وزیر آموزش و پرورش گفت: هم اکنون مدارس هیچ جای دنیا به واسطه مقابله با شیوع کرونا تعطیل نیست؛ هرچند مدارس دنیا ملزم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی هستند.

یوسف نوری امروز(25 آذر ) در جلسه شورای آموزش و پرورش استان کرمانشاه با اشاره به بازگشایی مدارس با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و با نظر شورای مدرسه، گفت: هم اکنون مدارس هیچ جای دنیا به واسطه مقابله با شیوع کرونا تعطیل نیست؛ هرچند مدارس دنیا ملزم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی هستند.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان دچار آثار ناگوار و پیامدهای پس از سانحه می شوند، گفت: باید بخش مشاوره و مددکاری در آموزش و پرورش فعال شود تا بتوانیم دانش اموزان را با شرایط آموزش حضوری وفق دهیم، چون آنها دو سال به مدرسه نیامده اند و از فضای مدرسه دور بوده اند.


وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: از اولیای خانه و مدرسه انتظار داریم دانش آموزان را به مدارس بیاورند.


نوری سپس اشاره ای هم به موضوع حق وحقوق معلم ها داشت و تاکید کرد: باید در مورد برابری حقوق با معلم ها عالمانه برخورد شود.


وی گفت: اعتقاد دارم مطرح شدن مباحثی در خصوص حقوق و مزایا از سوی معلم‌ها، شان معلم را پایین می آورد و ما خود باید پیگیر حق و حقوق معلم‌ها باشیم. اینکه تعدادی افراد در قالب تشکل ها بیانند موج سواری کنند و از احساسات پاک معلم ها سوء استفاده کنند، محترم نیست.


وی ادامه داد: معلم های ما ساده زیست بوده و بیشترین ساعات کار مفید را دارند و در دوران کرونا با گوشی و تبلت شخصی به دانش آموزان درس زندگی می دادند.


وی ادامه داد: در دوران کرونا دو قشر، ابتدا پرستاران و کادر درمان و پس از آن معلم ها انصافا خوب کار کردند. هرچند قبول دارم که ممکن است یادگیری رخ نداده باشد، با این حال معلم ها وظیفه تعلیم و تربیت خود را در دوران کرونا انجام داده اند.


معلم‌ها برای تزریق دوز سوم واکسن اقدام کنند


وی در ادامه اشاره ای هم به واکسیناسیون معلم ها و دانش‌آموزان داشت و گفت: از معلم‌ها و فرهنگیان می خواهیم برای تزریق دوز سوم واکسن اقدام کنند، کما اینکه ستاد کرونا در حال تصمیم گیری در خصوص واکسیناسیون دانش آموزان زیر 12 سال هم هست.


قانون شوراهای آموزش و پرورش باید بازنگری شود


وزیر آموزش و پرورش در بخش دیگری از سخنان خود در کرمانشاه، با بیان اینکه قانون شوراهای آموزش و پرورش باید بازنگری شود، گفت: خود را ملزم به بازنگری در این قانون می دانیم و امید است این بازنگری انجام شود.


نوری با اشاره به ضرورت تخصصی شدن شوراهای آموزش و پرورش، گفت: موضوع مردمی سازی آموزش و پرورش امری جدی است که زمینه ساز عدالت آموزشی خواهد شد.


نوری تاکید کرد: در قانون شکل گیری شوراهای آموزش و پرورش قرار شده این شوراها در پی تمرکز زدایی باشند چون تا زمانی که تمرکز زدایی نداشته باشیم نمی توانیم سازگار با محیط برنامه ریزی داشته باشیم.


وی ادامه داد: باید در جلسات شورای آموزش و پرورش مسائل کیفی مهم مطرح شوند و مباحثی مثل مردمی سازی آموزش و پرورش مطرح شود.


محیط تربیتی دانش آموزان باید گسترده تر شود


نوری گفت: در شوراهای آموزش و پرورش باید تلاش شود تا از ظرفیت فضاهای خالی آموزش و پرورش مثل تربیت معلم، سالن‌های ورزشی و ظرفیت های خالی سایر ادارات برای تعلیم و تربیت دانش آموزان استفاده شود که این مسئله جزو چشم انداز های سند تحول بنیادین نیز هست.


وی ادامه داد: تنها محتوای کتاب های درسی و فضای آموزشی صرف مدرسه نمی تواند در روند تعلیم و تربیت دانش آموزان تاثیر مثبت داشته باشد، بلکه محیط تربیتی دانش آموزان باید گسترده تر شود.


وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت های خارج از آموزش و پرورش استفاده جدی داشته باشیم، تصریح کرد: دانش آموزان باید از کارخانجات مختلف، ادارات و مراکزی مثل مرکز معلولین بازدید داشته باشند و به سمتی بروند که کارخانجات را اسپانسر خود کنند.


وی اضافه کرد: همچنین باید خانواده ها به ویژه مادران خانه دار را به کمک معلم ها آورده و آنها را دستیار و همیار معلم ها کنیم.


حجم کتاب های درسی زیاد است و باید آن را کم کنیم


وی اشاره ای هم به حجم بالای کتب درسی داشت و تاکید کرد: قبول دارم حجم کتاب های درسی زیاد است و باید آن را کم کنیم.


نوری سپس با تاکید بر اینکه باید به سمت مدرسه محوری برویم، گفت: باید مدرسه محوری را جدی بگیریم و به مدارس اختیاراتی بدهیم تا بتوانیم مدارس در طراز انقلاب اسلامی داشته باشیم.


وی گریزی هم به سفر هفته گذشته خود به کشور مصر زد و گفت: در این سفر شاهد بودم که 80 درصد دانش آموزان این کشور در فضاهای آموزشی حاضر بودند و تعلیم و تربیت آنها آنقدر تاثیر گذار بوده که در بازدیدها می دیدم دانش‌آموزان در وقت نماز در همان محلی که حاضر بودند، به نماز می‌ایستادند.


نوری اشاره ای هم به ایرادات نظام آموزشی داشت و گفت: چرا باید نظام آموزشی به گونه‌ای باشد که فارغ التحصیلان هنرستان های کاردانش همگی شغل داشته اما فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار بمانند.


نوری در ادامه با بیان اینکه تازمانی که در مناطق روستایی و عشایری معلم ثابت نداشته باشیم، نباید ادعای عدالت آموزشی داشته باشیم، گفت: باید در این خصوص چاره اندیشی کنیم و به دنبال راه حل باشیم.


وی با بیان اینکه صاحبنظران حوزه علوم اجتماعی آموزش و پرورش را مهمترین کانون تربیت نیروی انسانی می دانند، اظهار کرد: گرچه ابزار و امکانات در تسریع پیشرفت جوامع نقش دارند، اما قطعا نیروی انسانی مهمترین عامل پیشرفت یک جامعه است که در نظام اسلامی این موضوع در قالب تربیت افراد در طراز انقلاب دنبال می شود.


نوری با اشاره به ارزش افزوده بالای آموزش و پرورش در کشور، گفت: این بخش بعد از بخش معدن بیشترین ارزش افزوده را در کشور دارد.


وزیر اموزش و پرورش همچنین با اشاره به سانحه غم انگیز تصادف سرویس مدرسه در کرمانشاه ضمن تسلیت به خانواده های داغدار گفت: خیلی از حادثه متاثر شدم. در جریان این حادثه خودم را همچون پدری می بینم که از حادثه خیلی ناراحت شده و فقط می توانم به خانواده های داغدار بگویم شریک غم شما هستم .


وی در ادامه با بیان اینکه مردمان نجیب استان کرمانشاه در دوران هشت ساله دفاع مقدس در برابر دشمن ایستادگی کرده و پس از آن درگیر مسائلی مثل زلزله و سیل و ... بوده اند لذا نیازمند توجه ویژه هستند، گفت: آموزش و پرورش استان کرمانشاه در حوزه هایی مثل وضعیت تراکم دانش‌آموزی، پوشش تحصیلی و ... خوب کار کرده با این حال در همه حوزه ها نیاز به کار بیشتر دارد.


وی در پایان با اشاره به اهتمام ریاست جمهوری به توجه به مقوله تعلیم و تربیت، به مسئولین استان کرمانشاه برای پیگیری درخواست های استان در حوزه آموزش و پرورش نظیر جمع ‌آوری بخاری های مدارس و اعطای حق جنگی به بازنشستگان قول مساعد داد.

نظرات بینندگان