arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۲۵۰۴
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۶ - ۲۵ آذر ۱۴۰۰

عربستان، امارات، آمریکا و انگلیس خواهان آتش‌بس فوری در مأرب شدند

رسانه‌های سعودی، بعدازظهر امروز (پنجشنبه)، گزارش دادند که عربستان سعودی، امارات عربی متحده، آمریکا و انگلیس بیانیه‌ای مشترک در ارتباط با یمن صادر کرده‌اند. در این عنوان شده که چهار کشور مذکور از وضعیت بد انسانی در یمن نگران هستند. در بخش پایانی بیانیه مذکور آمده است که سفرای کشورهای یادشده «نگرانی عمیق خود را از حملات مستمر حوثی‌ها به مأرب ابراز کرده‌اند» و در عین حال، «بر نیاز به آتش‌بس فوری» تأکید کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: همزمان با گزارش رسانه‌ها درباره آغاز شمارش معکوس برای آزادسازی کامل استان مأرب، عربستان سعودی، امارات عربی متحده، آمریکا و انگلیس خواهان برقراری آتش‌بس فوری در استان مأرب شدند.

رسانه‌های سعودی، بعدازظهر امروز (پنجشنبه)، گزارش دادند که عربستان سعودی، امارات عربی متحده، آمریکا و انگلیس بیانیه‌ای مشترک در ارتباط با یمن صادر کرده‌اند.

بر اساس گزارش روزنامه سعودی «عکاظ»، سفرای ریاض، ابوظبی، لندن و کاردار آمریکا در یمن، روز سه‌شنبه گردهم آمده‌اند و امروز بیانیه مذکور را منتشر کرده‌اند.

در این بیانیه که همزمان با گزارش رسانه‌های خبری درباره نزدیک بودن آزادسازی کامل استان مأرب صادر شده است، عنوان شده که چهار کشور مذکور از وضعیت بد انسانی در یمن نگران هستند.

در بخش پایانی بیانیه مذکور آمده است که سفرای کشورهای یادشده «نگرانی عمیق خود را از حملات مستمر حوثی‌ها به مأرب ابراز کرده‌اند» و در عین حال، «بر نیاز به آتش‌بس فوری» تأکید کرده‌اند.

ریاض، ابوظبی، واشنگتن و لندن مدعی شده‌اند که درخواست برقراری فوری آتش‌بس به‌ویژه با توجه به تعداد زیاد آورگان یمنی که در نتیجه درگیری‌ها بی‌خانمان شده‌اند، صورت گرفته است.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که در بیانیه‌ای مذکور به حملات روز گذشته ائتلاف سعودی به بخش‌های مختلفی از خاک یمن هیچ اشاره‌ای نشده است؛ حملاتی که در پی آن تعدادی از شهروندان یمنی از جمله چند کودک شهید و مجروح شدند.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

نظرات بینندگان