arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۲۷۰۸
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۲ - ۲۷ آذر ۱۴۰۰
یک سال پس از آمریکا؛

روسیه از پیمان آسمان‌های باز خارج شد

روسیه پس از گذراندن شش ماه مرحله پیش از خروج از پیمان آسمان‌های باز، امروز (شنبه) بطور رسمی از این پیمان خارج شد. از امروز هواپیما‌های نظامی روسیه نمی‌توانند پرواز‌های نظارتی در حریم هوایی کشور‌های عضو ناتو انجام دهند و همه اطلاعات تجسسی مورد نیاز روسیه از ماهواره‌های این کشور در فضا بدست خواهد آمد. تصمیم روسیه برای خروج از پیمان آسمان‌های باز، پس از خروج آمریکا از این پیمان در روز ۲۲ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ گرفته شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: روسیه پس از گذراندن شش ماه مرحله پیش از خروج از پیمان آسمان های باز، امروز (شنبه) بطور رسمی از این پیمان خارج شد.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه که اخبار رسمی این کشور را اعلام می کند، امروز شنبه اعلام کرد: فدراسیون روسیه 18 دسامبر از پیمان آسمان های باز خارج شد و اجرای تعهدات خود در این توافقنامه را متوقف کرد.

از امروز هواپیماهای نظامی روسیه نمی توانند پروازهای نظارتی در حریم هوایی کشورهای عضو ناتو انجام دهند و همه اطلاعات تجسسی مورد نیاز روسیه از ماهواره های این کشور در فضا بدست خواهد آمد.

براساس این گزارش، تصمیم روسیه برای خروج از پیمان آسمان های باز، پس از خروج آمریکا از این پیمان در روز 22 ماه نوامبر سال 2020 گرفته شد.

کنستانتین گاوریلوف رئیس هیات روسیه در مذاکرات امنیتی و کنترل تسلیحات در وین در رابطه با خروج روسیه از پیمان آسمان های باز، در مصاحبه با روزنامه روسی ایزوستیا گفت که روسیه ماهواره هایی دارد که می توانند نقل و انتقالات نیروهای نظامی در خاک آمریکا و کشورهای اروپایی را رصد کنند و این ابزار می تواند جایگزین پیمان آسمان های باز شود. بنابراین دیگر نیازی به ماندن در این پیمان نیست.

رئیس هیات روسیه در مذاکرات امنیتی و کنترل تسلیحات در وین خاطرنشان کرد که سرنوشت این پیمان در دست کشورهای باقی مانده در آن است اما پس از خروج آمریکا و از روسیه از آن، محدوده ای که پیمان، آن را دربر می گیرد چند برابر کاهش می یابد.

به گفته گاوریلوف، خروج دو کشور از پیمان آسمان های باز، به نفع امنیت اروپا نیست.

پیمان آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که سال ۲۰۰۲میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می‌یابد. این پیمان، یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

آمریکا روز ۲۲ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰(۲ آذر ماه سال ۹۹) از پیمان آسمان های باز خارج شد.

روسیه نیز پس از خروج آمریکا از این پیمان چند ماه تلاش کرد تا این کشور را برای بازگشت به آن ترغیب کرد اما هیچ پاسخی دریافت نکرد و از شش ماه پیش مطابق شرایط این پیمان، مراحل برای خروج از آن را آغاز کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پس از خروج آمریکا از پیمان گفت: پیمان «آسمان‌های باز» با خروج آمریکا عملا خاصیت و قابلیت خود را از دست داد که واقعه‌ای ناگوار است.

به گزارش ایرنا، لاوروف در گفت و گو با شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ گفت: البته که با خروح آمریکا از پیمان آسمان های باز، یکی دیگر از ابزار برای دفاع از ثبات و امنیت جهانی ضعیف شد که مساله ناگواری است.

وی افزود: آمریکا بدون مدرک و با استناد به این ادعا که روسیه از مدتها پیش و بطور منظم قرارداد منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد و پیمان آسمان های باز را نقض کرده است از این قراردادها خارج شد.

وزیر خارجه روسیه گفت: این بار هم ایالات متحده آمریکا بدون ارائه مدرک و شواهد اتهام وارد کرد و در همین حال موارد نقض این قراردادها از سوی واشنگتن را که برای همه معلوم و آشکار است، پنهان کرد.

نظرات بینندگان