arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۲۷۳۶
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۳ - ۲۷ آذر ۱۴۰۰

وزیر دفاع انگلیس: اعزام نیرو به اوکراین درصورت حمله روسیه بسیار غیرمحتمل است

وزیر دفاع انگلیس گفت درصورت رخ دادن حمله ادعایی روسیه به اوکراین، احتمال اعزام نیرو توسط اعضای ناتو بسیار غیرمحتمل است. والاس در مصاحبه‌ای گفت: «اوکراین عضو ناتو نیست بنابراین بسیار غیرمحتمل است که کسی به اوکراین نیرو بفرستد تا روسیه را به چالش بکشد». روزنامه «تایمز» انگلیس نیز پیش از منتشر شدن این مصاحبه به نقل از والاس نوشته بود: «نباید مردم را فریب بدهیم. اوکراینی‌ها نیز این را می‌دانند».
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس روز شنبه گفت، درصورت حمله روسیه به اوکراین، اعزام نیرو به این کشور توسط اعضای ناتو بسیار غیرمحتمل است.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، والاس در مصاحبه‌ای گفت: «اوکراین عضو ناتو نیست بنابراین بسیار غیرمحتمل است که کسی به اوکراین نیرو بفرستد تا روسیه را به چالش بکشد».

روزنامه «تایمز» انگلیس نیز پیش از منتشر شدن این مصاحبه به نقل از والاس نوشته بود: «نباید مردم را فریب بدهیم. اوکراینی‌ها نیز این را می‌دانند».

وزیر دفاع انگلیس در پاسخ به اینکه آیا اوکراین در صورت وقوع چنین حمله‌ای باید به تنهایی بجنگد گفت: «ما همگی می‌توانیم در ظرفیت‌سازی کمک کنیم اما اوکراین عضو ناتو نیست و به همین دلیل است که بهترین تلاش خود را از جنبه دیپلماتیک به‌کار گرفته ایم تا به پوتین بگوییم این کار را انجام ندهد».

به نوشته ایندیپندنت، اظهارات والاس در حالی مطرح می‌شوند که او روز پنجشنبه در بیانیه مشترکی با همتای اوکراینی خود، درخصوص تقویت حضور نیروهای روسی در مرزهای غربی ابراز نگرانی کرده بود.

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس نیز روز دوشنبه در تماس تلفنی با پوتین مدعی شده اگر روسیه به اوکراین حمله کند با «عواقب جشمگیری» مواجه خواهد شد.

پیش از این، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا نیز اعزام نیروهای کشورش به اوکراین در صورت وقوع این حمله ادعایی از طرف روسیه را رد کرده و گفته بود با این وجود از اوکراین حمایت تسلیحاتی و مالی خواهد شد.

این در حالی است که روسیه روز جمعه پیش نویس بسته امنیتی خود را منتشر کرد که طی آن خواسته که اوکراین و دیگر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق از پیوستن به ناتو منع شده و محدودیت حضور نیرو و تسلیحات در اروپا نیز لحاظ شود.

این اسناد که به آمریکا و متحدانش ارائه داده شده خواستار ممنوعیت اعزام ناوهای جنگی آمریکا و روسیه و همچنین هواپیماهای دو طرف به مناطقی شده که از آنجا می‌توانند به قلمروی یکدیگر حمله کنند. مسکو همچنین خواستار عقبگرد استقرار نیروهای ائتلاف ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه شده است.

در پی کشمکش‌های اخیر میان کی‌یف و بروکسل برای عضویت اوکراین در ناتو، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین روز پنجشنبه ادعا کرد، در صورت حمله روسیه به کشورش، اعضای اروپایی ناتو در خطر خواهند بود.

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز در نشست خبری با زلنسکی با اشاره به اینکه «ناتو حمایت عملی از اوکراین را تداوم خواهد بخشید» مدعی شد: «حمایت ناتو از اوکراین تهدیدی برای روسیه نیست».

استولتنبرگ افزود: «تصمیم درباره اینکه آیا اوکراین می‌تواند عضو ناتو شود، باید توسط اوکراینی‌ها و سی کشور عضو ناتو اتخاذ شود».

بعد از ادعای رئیس‌جمهور اوکراین مبنی بر اطمینان‌دهی آمریکا درباره عضویت این کشور در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، وزارت خارجه کی‌یف اما از ابهام در پیوستن اوکراین به این ائتلاف نظامی خبر داد.

«دمیترو کولِبا» وزیر خارجه اوکراین دیروز (جمعه) در یک مصاحبه تلویزیونی گفت کشورش پاسخ روشنی در مورد پیوستن به ناتو دریافت نکرده است.

کشورهای غربی از چندی پیش با جوسازی رسانه‌ای ادعای حمله احتمالی روسیه به اوکراین طی ماه‌های آتی را مطرح کردند که با استقبال مقامات این کشورها و تهدید مسکو به تحریم‌های سنگین و افزایش حمایت از دولت کی‌یف همراه شد.

این در حالی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و دیگر مقامات ارشد این کشور، ادعای حمله به اوکراین را تکذیب کرده و آن را بهانه‌ای برای تقویت حضور ناتو در مرزهای غربی خود و افزایش فشار اقتصادی علیه مسکو توصیف کرده است.

نظرات بینندگان