arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۳۰۷۶
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۷ - ۲۹ آذر ۱۴۰۰
رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری:

اومیکرون با کوچکترین سهل‌انگاری کشور را گرفتار می‌کند

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: باید تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت و از سفرهای غیرضروری در آستانه سال جدید میلادی پرهیز شود تا امیدوار باشیم که گرفتار سویه اومیکرون نشویم چون با کوچکترین سهل‌انگاری یک ماه دیگر وضعیتی را خواهیم داشت که کشورهای گرفتار این سویه دارند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: باید تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت و از سفرهای غیرضروری در آستانه سال جدید میلادی پرهیز شود تا امیدوار باشیم که گرفتار سویه اومیکرون نشویم چون با کوچکترین سهل‌انگاری یک ماه دیگر وضعیتی را خواهیم داشت که کشورهای گرفتار این سویه دارند.

 

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر پیام طبرسی درباره ورود سویه اومیکرون به کشور هشدار داد و افزود: تقریبا ۲۰ روز از ورود این سویه به آفریقای جنوبی می گذرد و در همین مدت این سویه به سرعت تبدیل به سویه غالب در آفریقای جنوبی شد.

 

وی با هشدار نسبت به خطر شیوع سویه اومیکرون، گفت: شرایط ما، شبیه به بهمن ۹۸ و ورود کرونا به کشور شده است، زیرا با ویروس جدیدی با انتقال بالا طرف هستیم که ممکن است از سد ایمنی ناشی از ابتلای قبلی عبور کند و درباره میزان تاثیر واکسن‌ها در برابر این سویه اطلاع نداریم.

 

متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه در حال حاضر سویه دلتا در آفریقای جنوبی وجود ندارد، افزود: تمامی موارد ابتلا مربوط به اومیکرون است و این سویه با سرعت بالا در تمام کشورهای اروپایی در حال گسترش است.

 

وی با اشاره به لاک داون در کشور هلند با وجود بالای ۸۰ درصد واکسیناسیون و احتمال لاک داون در انگلیس، آلمان و بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی، نسبت به شدت سرایت پذیری این سویه هشدار جدی داد و اظهار داشت: تنها راه مطمئن برای مقابله با این سویه در شرایط فعلی رعایت پروتکل های بهداشتی است و استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی هنوز می‌تواند از گسترش بیماری جلوگیری کند.

 

طبرسی با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی در آستانه سال جدید هستند و اعلام لاک داون از نظر اقتصادی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد، گفت: اما با این وجود به خاطر اهمیت جلوگیری از انتقال بیماری و حفظ سلامت مردم این تصمیم سخت را گرفته اند.

 

وی تصریح کرد: تا کنون در بیشتر کشورهایی که این ویروس شایع شده، بیشتر افراد بین ۱۵ تا ۲۹ سال به این سویه مبتلا شده‌ اند، بنابر این علائم خفیف تر و بستری ها و مرگ و میرها کمتر بوده است،  اما اگر موج بیماری از این گروه سنی خارج شود و به گروه های پرخطرتر مانند افراد مسن که بیماری های زمینه ای دارند برسد، قطعا موجب افزایش مرگ و میر خواهد شد.

 

طبرسی افزود: این الگو در انگلیس تجربه شد، در ابتدا موارد بستری در آن خیلی کمتر بود بعد به طور ناگهانی در دو سه روز اخیر افزایش یافت که نشان می دهد با تغییر الگوی بیماری خطر این سویه می تواند بیشتر شود، افراد واکسینه نشده میزبان مناسبی برای ویروس اومیکرون هستند،  تعداد زیادی از این افراد قبلا کرونا هم نگرفته اند بنابراین بدنشان در برابر این ویروس بسیار آسیب پذیر و مستعد است.

 

وی با تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و قرنطینه محدود با جلوگیری از تجمعات در مدارس، دانشگاه‌ها، کنسرت‌ها و غیره گفت: باید از هرگونه تجمع غیرضروری خودداری شود و افرادی که واکسن نزده اند هرچه سریعتر باید واکسینه شوند.

 

طبرسی یادآور شد: خیلی از افراد چون در آستانه سال جدید میلادی هستیم، ممکن است قصد خروج از کشور را داشته باشند و از طرفی هم ممکن است بسیاری از افراد خارج از کشور، برای دیدن خانواده شان به ایران سفر کنند که ما از هر دو گروه خواهش می کنیم که مسافرت‌های خود را کنسل کنند چون هرگونه جا به جایی باعث افزایش انتقال ویروس خواهد شد.

 

محمد هاشمی سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه اومیکرون کرونا در ایران را تایید کرد.  

 

محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت، به جز یک موردی که نتیجه آزمایش او بامداد روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مثبت بود، دو مورد مشکوک به ابتلا به سویه جدید اومیکرون نیز در ایران وجود دارد.

 

کمال حیدری معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت، نخستین مبتلا به اُومیکرون در ایران فردی ساکن تهران است از امارات متحده عربی وارد کشور شده است.

 

 

نظرات بینندگان