کد خبر: ۶۵۳۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۶ - ۱۴ خرداد ۱۳۹۱

دریا نروید؛ خزر هم آلوده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایرنا: سال گذشته موضوع آلودگی دریای خزر به رسانه کشیده شد وعبدالرضا کرباسی، مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت از محیط‌زیست در گفت وگو با خبرآنلاین اعلام کرد که دریا سمت چالوس، نوشهر و نور آلوده است و وزارت خانه های بهداشت و نیرو باید برنامه مدونی داشته باشند تا در شهرهای بالای 30 هزار نفر جمیعیت تصفیه خانه فاضلاب شهری داشته باشد که این کار به دلیل نداشتن بودجه هنوز انجام نشده است.
از سال گذشته تا کنون روند آلودگی به گونه ای پیش رفته است که چندی پیش کارشناسان اعلام کردند دو گونه مهم ماهی خاویار و کیلکا در این دریا رو به نابودی و انقراض هستند.


سهم ایران در آلودگی خزر چقدر است؟
نماینده پیشین مردم رشت در مجلس، سهم ایران در آلودگی دریاچه خزر را حدود 5درصد اعلام کرده و از مسئولان کشور به‌ویژه دولت خواسته تا هرچه سریع‌تر راه‌حلی بین‌المللی برای کاهش میزان آلودگی این دریاچه پیدا کنند.
سیدعلی آقازاده‌ درباره علت‌های شهرت دریاچه خزر از گذشته، گفته بود که وجود میزان چشمگیری آب شیرین، وجود منابع نفتی متعدد و میزان بالای زیست آبزیان از مهم‌ترین علت‌های شهرت این دریاچه است.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه دریاچه خزر بزرگ‌ترین دریاچه جهان است، افزوده بود: این دریاچه به‌علت‌های مختلف از گذشته در تمام جهان شناخته شده بود.
به گفته وی، میزان ظرفیت دریاچه خزر از نظر انتقال مواد آلاینده به حد بحران رسیده است و این دریاچه به‌علت منابع نفتی سرشار و استخراج این منابع همیشه دچار آلودگی‌های نفتی و زیست‌محیطی بوده است.این نماینده ادامه داده‌بود: دریاچه خزر از نظر ظرفیت بسیار محدود است، این در حالی است که پیرامون این دریاچه 5 کشور وجود دارد.
این نماینده مجلس هشتم، با بیان اینکه آلودگی‌های دریاچه خزر برای همه کسانی که با این دریاچه در ارتباط هستند خطرناک است، اضافه کرده بود که آلودگی‌ این دریاچه برای همه آبزیان ازجمله ماهی‌های خاویاری، پرندگان و از همه مهم‌تر برای انسان‌ها به‌علت استفاده خوراکی از ماهیان بسیار خطرناک است.وی با بیان اینکه سهم ایران از آلودگی دریاچه خزر حدود 5درصد است، گفته‌بود: کشورهای حاشیه دریاچه خزر به‌ویژه کشور‌های روسیه، قزاقستان و جمهوری آذربایجان حدود 95درصد آلودگی‌های این دریاچه را تولید می‌کنند.
همزمان با سخنان این نماینده مجلس بود که خبر رسید کشور‌های حاشیه دریاچه خزر مانند ترکمنستان و قزاقستان اقدام به ترانزیت کالا با کشتی از طریق دریاچه خزر کرده‌اند که این باعث افزایش آلودگی دریاچه می‌شود. در این‌باره، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که مسئولان کشور به‌ویژه دولت باید هر چه سریع‌تر راه‌حلی بین‌المللی برای کاهش میزان آلودگی دریاچه خزر پیدا کنند.


تابستان در خزر آب تنی نکنید
مدیرکل دفتر بررسی آلودگی های دریایی سازمان حفاظت از محیط‌زیست هم در گفت وگو با خبرآنلاین تاکید می کند که بهتر است به دلیل آلودگی زیست محیطی دریای خزر مردم از شنا در این دریا پرهیز کنند چون امکان بیماریهایی مانند بیماری قارچی وجود دارد.

نظرات بینندگان