arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۳۲۸۹
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۹ - ۳۰ آذر ۱۴۰۰

نتایج یک تحقیق: اثربخشی دوز سوم مدرنا در برابر سویه امیکرون

نگرانی‌ها در مورد اثربخشی واکسن‌های گوناگون بر سویه‌های جدید کرونا در حال افزایش است. مدرنا می‌گوید واکسنش برای مقابله با همه سویه‌ها مؤثر است، البته پس از دوز سوم. بایون‌تک- فایزر هم روی واکسن اختصاصی کار می‌کنند. بر پایه نتایج یک تحقیق، واکسن مدرنا پس از دوز سوم در برابر امیکرون مؤثر است. شرکت بیوتکنولوژی مدرنا هم تاکید کرد که نخستین گام در راه مبارزه با امیکرون که به سرعت در حال گسترش است، زدن دوز سوم این واکسن است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دویچه وله: نگرانی‌ها در مورد اثربخشی واکسن‌های گوناگون بر سویه‌های جدید کرونا در حال افزایش است. مدرنا می‌گوید واکسنش برای مقابله با همه سویه‌ها مؤثر است، البته پس از دوز سوم. بایون‌تک- فایزر هم روی واکسن اختصاصی کار می‌کنند.

بر پایه نتایج یک تحقیق، واکسن مدرنا پس از دوز سوم در برابر امیکرون مؤثر است. شرکت بیوتکنولوژی مدرنا هم تاکید کرد که نخستین گام در راه مبارزه با امیکرون که به سرعت در حال گسترش است، زدن دوز سوم این واکسن است. این شرکت همچنین اعلام کرد که همزمان روی تحقیقات خود برای مقابله با سویه‌های جدید ادامه می‌دهد.

مدیرعامل مدرنا می‌گوید: «برای واکنش سریع به این سویه‌ی بسیار مسری ویروس، مدرنا به تحقیقات برای تولید واکسن اختصاصی برای مقابله با امیکرون ادامه می‌دهد تا چنانچه این امر در آینده ضروری باشد، به سرعت آن را وارد مرحله آزمایش بالینی کند.»

داده‌های آزمایشگاهی اولیه این شرکت نشان داده‌اند که تزریق واکسن مدرنا در دو نوبت، اثر خنثی‌کنندگی کمی برای مقابله با امیکرون دارد. حال آنکه دوز تقویت‌کننده (دوز سوم) با ۵۰ میکروگرم، سطح آنتی‌بادی خنثی‌کننده سویه امیکرون را تا ۳۷ برابر، و دوز تقویت‌کننده با ۱۰۰ میکروگرم، این سطح را تا ۸۳ برابر افزایش داده است.

مدیران مدرنا معتقدند که دوز تقویتی (سوم) این واکسن "به شدت مؤثر و ایمن" است.

به اعتقاد پاول برتون، از مدیران ارشد مدرنا، این واکسن مردم را برای فصل تعطیلات آینده و ماه‌های زمستانی پیش رو که فشار امیکرون شدیدتر می‌شود، ایمن نگه می‌دارد.

دوز بالا، احتمال عوارض جانبی بیشتر

در ماه اکتبر در آمریکا از سوی نهادهای بهداشت و درمان این کشور برای دوز ۵۰ میکروگرم تقویتی مدرنا مجوز صادر شد. دو دوز اول مدرنا ۱۰۰ میکروگرمی بودند. به گفته مدیر پژوهش‌های پزشکی مدرنا، دولت‌ها و نهادهای بهداشتی درمانی باید بسنجند که آیا دوز تقویتی (سوم) ۱۰۰ میکروگرمی را می‌خواهند؟ دوز بالاتر به گفته او کلا بی‌خطر است و بدن به خوبی آن را تحمل می‌کند اما معمولا دوز ۱۰۰ میکروگرمی عوارض جانبی شایع‌تری هم دارد.

دو واکسن بایون‌تک-فایزر و مدرنا که بر پایه فناوری ام‌آر‌ان‌ای تولید شده‌اند، در مواردی نادر به ویژه در میان مردان جوان منجر به التهاب عضله قلب شده‌اند. چندین تحقیق از احتمال افزایش ابتلا به عارضه التهاب عضله قلب در اثر تزریق واکسن مدرنا خبر می‌دهند.

در بسیاری از کشورها از جمله در آلمان، این واکسن دیگر برای افراد زیر ۳۰ سال تزریق نمی‌شود.

بایون‌تک در مورد اثربخشی واکسن مشترک خود با فایزر دربرابر سویه امیکرون اعلام کرده است که دو دوز این واکسن به طور قابل‌توجهی اثر خنثی‌‌کنندگی نسبت به سویه جدید از خود نشان می‌دهند و سه دوز واکسن می‌تواند به طور مؤثری باعث حفاظت در برابر سویه امیکرون شود و ایمنی را تا ۲۵ درصد افزایش دهد.

دو شرکت بایون‌تک و فایزر اعلام کردند که به طور مشخص بر روی واکسنی اختصاصی برای مهار امیکرون کار می‌کنند و احتمال می‌دهند که تا ماه مارس این واکسن وارد بازار شود.

نظرات بینندگان