کد خبر: ۶۵۴۳۶
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۰ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۱

شباهت کنکور ایران و چین

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کنکور 2012 چین روزهای هفتم تا نهم این ماه برگزار می شود که دانش آموزان دراین سطح پس از سال ها تحصیلات سختکوشانه بالاخره به این نقطه سرنوشت ساز رسیدند. این امتحانات بزرگ، مسیری است به عنوان حق انتخاب یک دانشگاه که در واقع به دنبال آن به نوعی سرنوشت خود را رقم می زنند و در این زمینه با همتایان خود در سراسر کشور رقابت می کنند.

به گزارش انتخاب به نقل از رادیو چین، در چین، رشته های آزمون های کنکور ما در دو گروه تشکیل می شود. یک گروه شامل رشته های ادبیات چینی، ریاضیات، زبان انگلیسی، بیولوژی، فیزیک و شیمی و گروه دیگر شامل ادبیات چینی، ریاضیات، زبان انگلیسی، جغرافیا، تاریخ و سیاست است. یعنی رشته های ادبیات چینی، ریاضیات و زبان انگلیسی به طور ثابت در هر دو گروه قرار دارد. خب. به هر حال، کنکور در کشورهایی که رقابت برای ورود به دانشگاه بیشتر است، وجود دارد.

برای کشورهایی مثل ایران و چین که رقابت برای ورود به دانشگاه شدیدتر است، کنکوری ها تحت فشار بسیار زیادی قرار می گیرند. امسال در حالی که چند روزی به کنکور مانده اخبار گوناگونی درباره روش های عجیب و غریب کنکوری ها برای آمادگی برای کنکور به چشم می خورد.

به طور مثال، اخیرا تصویری از یک صحنه عجیب روی شبکه اینترنت منتشر شد که دانش آموزان در یکی از دبیرستان های استان هو بی چین در حالی در کلاس درس مشغول درس خواندن بودند که دست هر کدام از آن ها به یک سرم متصل است یعنی در ضمن درس خواندن هم تحت تزریق وریدی هستند.

اما پس از اینکه این خبر مورد توجه مردم قرار گرفت، مسوولان این دبیرستان مطرح کردند مایعی که به دانش آموزان تزریق می شود، اسید آمینه است که برای تغذیه بدن دانش آموزان مفید است.

علاوه بر این کارها معمولا از نظر معنوی و فکری هم تلاش می کنند که به بچه هایشان روحیه بدهند. در چین پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ ها قبل از کنکور برای دعا به معابد می روند. عده ای حتی برای این که بچه ها فضایشان را تغییر بدهند و از محیط خونه دور باشند، برای آن ها در یک هتل اتاق اجاره می کنند. یک عده به بچه هایشان قول یک جایزه چشمگیر می دهند.

کنکور نه تنها برای خانواده ها که از بعضی جهات برای دولت هم امر مهمی است. برای همین در روزهایی که نزدیک برگزاری امتحانات کنکور است، دولت هم در ایجاد فضایی آرام کمک می کند.

مثلا در روزهای برگزاری کنکور، بوق زدن ممنوعه و یا فعالیت های ساختمان سازی در نزدیک حوزه های امتحان ممنوع است. کنترل ترافیک در این روزها هم از کارهای اساسی تا دانش آموزان به موقع سرجلسه امتحان برسند.

به هر حال، تقریبا یک سوم کنکوری ها از کنکور حذف و از ورود به دانشگاه محروم می شوند. همه ساله پس از کنکور برخی کنکوری ها از نتایج خوب امتحان راضی هستند، اما برخی دیگر که موفق نبودند، برای یک مدت طولانی افسرده هستند.

اما خانواده ها باید بدانند که ورود به دانشگاه ها تنها راه موفقیت نیست و این رو به جواناهایشون هم انتقال بدهند. آن ها نباید فکر کنند که شکست در کنکور به معنای شکست در زندگی است.
نظرات بینندگان