کد خبر: ۶۵۶۳۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۲۰ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۱

احمدی نژاد: خواستار ادامه مذاکرات در سطح معاونین جلیلی و اشتون شده ایم، اما نتیجه ای حاصل نشده

ایران برای ادامه مذاکرات در مسکو یا حتی چین آمادگی کامل داشته و پیشنهادات خوبی نیز برای ارائه در دست دارد؛ اما با توجه به اینکه پس از مذاکرات بغداد و بر اساس توافق صورت گرفته در آن، در چند مرحله، پیگیر و خواستار ادامه مذاکرات در سطح معاونین خانم اشتون و معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان شده ایم و نتیجه ای حاصل نشده است
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس جمهور با اشاره به آمادگی ایران برای ادامه مذاکرات هسته ای گفت:جمهوری اسلامی ایران انتظار ندارد که مسائل هسته ای در یک جلسه حل و فصل شود و غربی ها در مسئله هسته ای به دنبال بهانه جویی و وقت تلف کردن هستند

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود احمدی نژاد رییس جمهور اسلامی ایران بعد از ظهر امروز به وقت محلی در حاشیه دوازدهمین اجلاس شانگهای در پکن در دیدار نخست وزیر چین، روابط دو ملت را ریشه دار در عمق تاریخ و همواره صمیمی و دوستانه توصیف کرد و گفت: روابط ایران و چین به ویژه در 40 سال اخیر همواره رو به پیشرفت و در حال گسترش بوده است و جمهوری اسلامی ایران این مسیر را به عنوان یک راهبرد اصولی در روابط خود با چین دنبال کرده است.

رییس جمهور ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های چین و موفقیت های دولت این کشور در حرکت موفق به سوی پیشرفت افزود: هیچ نکته منفی در سوابق روابط جمهوری اسلامی ایران و چین وجود ندارد و ایران بدون هیچ محدودیتی علاقمند به گسترش همه جانبه روابط خود با این کشور است .

احمدی نژاد با اشاره به توافق روسای جمهور دو کشور در سفر قبلی خود به چین برای افزایش سطح مبادلات تجاری دو کشور به رقم 200 میلیارد دلار در طول 10 سال اظهار داشت : با همکاری های تنگاتنگ و مراودات گسترده مسئولان دو کشور به نظر می آید این هدف خیلی سریعتر محقق شود چرا که حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته به رقم 45 میلیارد دلار رسید و با توجه به ظرفیت ها و زمینه های فراوان گسترش همکاری ها و مبادلات دو طرف و نیز سرعت مطلوب پیشرفت در دو کشور، این هدفگذاری یقیناً محقق خواهد شد .

رییس جمهور با اشاره به اینکه در عرصه همکاری های علمی و فناوری گام های بسیار مفید و رو به جلویی از سوی دو کشور برداشته شده است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برای گسترش حضور خود در فضا دارد تصمیماتی جدی و برنامه ای مفصل داشته و در این زمینه علاقمند به افزایش همکاری ها با کشور چین است .

احمدی نژاد همکاری های دانشگاهی را یکی از زمینه های بسیار مناسب برای گسترش تعاملات تهران – پکن برشمرد و خاطر نشان کرد: ایران به دنبال افزایش کرسی های مطالعات چین است و همکاری ها در این بخش یقیناً تاثیر سازنده ای در گسترش تمامی مناسبات دو جانبه خواهد داشت.

رییس جمهور با اشاره به رشد فزاینده سطح همکاری های دو جانبه ایران و چین طی سالهای اخیر، گفت : در برخی بخش ها از جمله بخش های مالی و مبادلات تجاری موانعی در سیستم اداری و بوروکراسی دو طرف وجود دارد که باید با شناسایی آنها و تدابیر مناسب این مشکلات نیز برطرف شود تا سرعت گسترش روابط بیش از پیش افزایش یابد.

احمدی نژاد با اشاره به علاقمندی جمهوری اسلامی ایران برای افزایش سرمایه گذاری در چین و همچنین افزایش حضور فعالان اقتصادی و تجاری چینی در ایران افزود:‌ ایران و چین می توانند در روابط اقتصادی خود پول های خارجی را حذف کرده و مبادلات خود را یا با پولهای ملی و یا از طریق تهاتر انجام دهند که این موضوع تاثیر زیادی بر تسهیل افزایش سطح روابط خواهد داشت .

رییس جمهور به آمادگی کشورمان برای انعقاد قراردادهای بلند مدت در بخش انرژی با چین نیز اشاره کرد و اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل مبادلات انرژی با چین آمادگی دارد تا در بنادر جاسک و چابهار ، محموله های خریداری شده از سوی چین را تحویل دهد .

احمدی نژاد تحولات و مسائل افغانستان را موضوعی مشترک برای جمهوری اسلامی ایران و چین عنوان و تصریح کرد : مسائل افغانستان بر امنیت ایران و چین تاثیر گذار است و دو کشور می توانند با تدابیر و اقدامات خود تحولات این کشور را به نفع افغانستان ، ایران و چین رقم بزنند.

رییس جمهور با تاکید بر لزوم همکاری های مشترک اقتصادی میان ایران ، چین و افغانستان به عنوان یکی از راهکارهای حل مشکلات افغانستان خاطر نشان کرد: ناتو امروز به دنبال توسعه جغرافیایی خود به سوی شرق بوده و ایران و چین از اهداف اصلی آنها در این مسیر هستند؛ از منظر تاریخی نیز توسعه طلبی ناتو تهدیدی برای ایران و چین محسوب می شود و گسترش و تحکیم روابط دوجانبه در حقیقت تقویت و استحکام بخشیدن به جبهه مشترکی است که ایران و چین در آن قرار دارند .

رییس جمهور کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر صمیمانه از پشتیبانی های دولت چین از حقوق ملت ایران در عرصه های بین المللی و بویژه در موضوع بهره گیری از حق استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای، گفت : جمهوری اسلامی ایران به صورت اصولی و بر اساس مبانی اعتقادی خود با گسترش سلاح هسته ای مخالف است اما قویاً معتقد است که استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای حق مسلم همه اعضای معاهده "ان . پی . تی" است.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه مخالفت و دشمنی های برخی دولت های غربی با جمهوری اسلامی ایران، به خاطر اصرار ایران برای بهره گیری از انرژی صلح آمیز هسته ای نیست بلکه این موضوع در واقع بهانه دشمنی های آنان قرار گرفته است ، ادامه داد : چرا دولت های غربی و در راس آنها آمریکا با چین مخالف بوده و سعی در القاء تحریکات قومی در این کشور دارند و در حالی که جورج بوش باعث کشتار بیش از یک میلیون نفر در عراق و افغانستان شده و چندین میلیون نفر را آواره کرد، اما این چین است که به نقض و مخالفت با حقوق بشر متهم می شود؟ آیا جورج بوش آدم کش است یا چین باید متهم به نقض حقوق بشر شود ؟

رییس جمهور با بیان اینکه اگر غربی ها افراد دلسوزی هستند باید در ابتدا برای مردم کشورهای خودشان دلسوزی کنند، اظهار داشت : در آمریکا 45 میلیون نفر در فقر مطلق بسر می برند؛ در حالی که اگر آمریکا پایگاه های نظامی اش را در اقصی نقاط جهان تعطیل کرده و هزینه های آن را صرف رسیدگی به وضعیت این بخش از جمعیت خود کند دیگر فقیری در آمریکا باقی نخواهد ماند.

احمدی نژاد اضافه کرد : چین یک ونیم میلیارد نفر جمعیت دارد و در بین این جمعیت کثیر وجود اقلیتی مخالف امری طبیعی و عادی است اما غربی ها برای ضربه زدن به چین از همین اقلیت حمایت کرده و با سوء استفاده از آنها به دنبال ایجاد مانع در مسیر پیشرفت چین هستند.

رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در بین همه کشورهای جهان بیشترین همکاری را با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است ، خاطر نشان کرد : مخالفت آنها با استفاده جمهوری اسلامی ایران از انرژی صلح آمیز هسته ای برای این است که آنها پیشرفت ایران را به نفع خود نمی دانند و علاقه دارند ایران همواره عقب مانده بماند تا برای تامین نیازهای خود به آنها وابسته باشد و در تامین خط مشی ها و سیاست هایش از غربی ها دستور بگیرد.

احمدی نژاد با تاکید بر استقبال جمهوری اسلامی ایران از حل مساله هسته ای جمهوری اسلامی ایران از طریق گفت و گو بر اساس عدالت و احترام و بر مبنای حقوق برابر تصریح کرد : ایران برای ادامه مذاکرات در مسکو یا حتی چین آمادگی کامل داشته و پیشنهادات خوبی نیز برای ارائه در دست دارد؛ اما با توجه به اینکه پس از مذاکرات بغداد و بر اساس توافق صورت گرفته در آن، در چند مرحله، پیگیر و خواستار ادامه مذاکرات در سطح معاونین خانم اشتون و معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان شده ایم و نتیجه ای حاصل نشده است، معتقدیم غربی ها به دنبال بهانه جویی و وقت تلف کردن هستند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با وجود عدم تمایل کشورهای غربی برای حصول توافقی اصولی در موضوع هسته ای ایران همچنان آماده ادامه مذاکرات خواهد بود.

رییس جمهور با اشاره به تلاش مسئولان پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل این موضوع خاطر نشان کرد : همکاران بنده با حرکت در مرز قانون و به دقت راهکارهای حل مسائل را دنبال می کنند و یقینا تدابیر دولت چین در عرصه بین المللی به حل و فصل هرچه سریعتر این موضوع کمک خواهد کرد؛ البته جمهوری اسلامی ایران انتظار ندارد که مسائل هسته ای در یک جلسه حل و فصل شود.

 احمدی نژاد با بیان اینکه ایران انتظار ندارد که مسائل هسته ای در یک جلسه حل و فصل شود ، خاطر نشان کرد: امیدواریم این مساله با توجه به حسن نیت جمهوری اسلامی ایران و مذاکرات صورت گرفته و گفت و گوهای پیش روی این پرونده در مسیر حل شدن قرار گیرد.

رییس جمهور با اشاره به تحولات و رویدادهای بین المللی، نظم حاکم بر جهان را به شدت مخالف منافع ملت ها توصیف کرد و گفت: امروز حاصل وثمره بخش قابل توجهی از زحمات و تلاش های ملت ها بصورت سیستماتیک به جیب عده قلیلی سرمایه سالار غربی سرازیر می شود و اگرچه آنها در بانک جهانی ، صنایع توسعه و مراکز مالی دیگر دنیا دارای سهام هستند، اما در حقیقت تصمیم گیری اصلی و تعیین کننده سیاست ها عده دیگری هستند که جریان گردش مالی دنیا را به نفع خود تنظیم می کنند .

احمدی نژاد ضمن اعلام حمایت از تبدیل واحد پول چین به عنوان ارزی جهانی، اظهار داشت: برخلاف دلار و یورو که نیات استعماری و سلطه طلبانه پشت سر آنها قرار دارد ، "یوان" فاقد چنین صبغه و نیتی است و چین به دلیل برخورداری از مردم ، فرهنگ و تمدن انسانی اش نمی تواند ، استعمارگر باشد و جمهوری اسلامی ایران از نگاه و رویکرد بین المللی چین که پیشرفت و صلح را برای همگان می خواهد پشتیبانی کرده و در جهت استقرار نظمی جدید و عادلانه در جهان با چین همکاری خواهد کرد .

ون جیابائو نخست وزیر چین نیز در این دیدار با بیان اینکه مراودات منظم و پرتعداد مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی ایران و چین در سالهای اخیر سطح همکاری های دو جانبه را گسترش داده است، خاطر نشان کرد: چین به دوستی سنتی خود با ایران ارج نهاده، به این روابط احترام گذاشته ، از تلاش های ایران برای پیشرفت، تقدیر کرده و برای نقش آفرینی سازنده ایران در عرصه بین المللی و جهان اسلام، احترام زیادی قائل است.

وی با قدردانی از سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران درباره وحدت چین و موضوع چین واحد و همراهی و همکاری با دولت چین درباره این مساله در عرصه جهانی ، گفت :‌ باید با طرح های بلند مدت و راهبردی ، آینده روابط دو جانبه را مدیریت کرد، تا منافع دو کشور در عرصه دو جانبه و بین المللی بیش از پیش حفظ و صیانت شود.

جیابائو ایران را از مهمترین شرکای تجاری چین در منطقه خاورمیانه و از عمده ترین تامین کنندگان نفت چین در جهان عنوان کرد و افزود : ایران در سیاست خارجی چین جایگاهی رفیع و اهمیتی زائدالوصف دارد و دو کشور علاوه بر همکاری در عرصه انرژی و اجرای تعداد زیادی پروژه های مشترک، ظرفیت های بزرگ و بیشماری برای گسترش همکاری ها دارند.

نخست وزیر چین مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و چین را بر اساس برابری ، تامین منافع مشترک و پاسخگویی به نیازهای متقابل توصیف و تصریح کرد: چین در زمینه مناسبات دوجانبه و بین المللی با ایران، خواستار حفظ و ارتقاء سطح روابط است و دو طرف باید در حال حاضر همچون همیشه یار و یاور یکدیگر بوده و با همراهی، همدلی و همکاری ، چالش های پیش رو را مدیریت کنند .

ون جیابائو با تاکید بر تداوم تجارت انرژی بین دو کشور ، خاطر نشان کرد : ایران و چین باید با احیاء مسیر ارتباطی راه ابریشم و بالفعل کردن ظرفیت های این طرح، موانع موجود در مسیر گسترش روابط را برطرف کرده و معاملات دوجانبه را تسهیل نمایند.

وی با اشاره به اینکه با تلاش های مسئولان دو کشور حجم تبادلات و سطح همکاری های مشترک به سرعت در حال افزایش است، گفت : باور دارم دولتمردان ایران و چین با عقلانیت ، مشکلات و موانع پیش روی گسترش بیش از پیش روابط دوجانبه را تدبیر و مرتفع خواهند کرد و کشورهای خود را به سوی پیشرفت و رشد روز افزون پیش خواهند برد.

نخست وزیر چین با بیان اینکه پکن از راهکارهای ابتکاری برای افزایش سطح همکاری ها با تهران حمایت می کند، افزود : چین بر اساس اصول و منافع مشترک با جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین المللی همکاری کرده و استفاده از پول ملی در تجارت دو جانبه را مورد حمایت قرار خواهد داد و آن را باعث گسترش مناسبات تجاری ایران و چین می داند.

ون جیابائو همچنین بر تمایل کشورش برای گسترش گام به گام همکاری های دو جانبه در عرصه هوافضا به منظور پایه گذاری روابطی مستحکم در این زمینه تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به رویکرد چین برای حل موضوع هسته ای ایران از طریق گفت و گو و همکاری، تصریح کرد: چین راهکار فشار و تهدید برای مواجهه با پرونده هسته ای ایران را راهگشا ندانسته و با آن مخالف است؛ پکن با تولید و نگهداری سلاح هسته ای در هر یک از کشورهای منطقه خاورمیانه مخالف بوده اما در عین حال معتقد است حقوق هسته ای همه کشورهای عضو ان . پی . تی باید محفوظ بماند .

نخست وزیر چین با بیان اینکه در مقطع فعلی پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران مسیر آرام و فارغ از چالشی را طی می کند ، خاطر نشان کرد : ایران به گفت و گوی مستمر و راهکارهای صلح آمیز برای پرونده هسته ای اش پایبند بوده و چین از موضع مثبت جمهوری اسلامی ایران در این عرصه حمایت می کند و امیدوار است ایران این مسیر را تا حل و فصل نهایی این پرونده ادامه دهد.

وی تاکید کرد: چین نیز همچون همیشه با اتخاذ مواضع عادلانه و روشن در عرصه بین المللی و در قالب گروه 1+5 با رویکرد حل و فصل سریعتر این پرونده عمل خواهد کرد .

نخست وزیر چین در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تاثیرات بحران مالی جهانی در عرصه های مختلف بین المللی به صورت روز افزون در حال عمیق تر و آشکارتر شدن بوده و ساختار دنیا در حال تغییرات عمیق و سریع است، اظهار داشت : چین معتقد است ، صلح و پیشرفت، گرایش و مطالبه همه ملت هاست و جامعه بین المللی باید در این مسیر چالش های پیش روی خود را مدیریت کند که این مدیریت با تهدید و حمله نظامی قابل اعمال نیست .

وی با بیان اینکه بازگشت ثبات به افغانستان نیازمند کمک های بین المللی است ، تصریح کرد: مهمتر از کمک های بین المللی برای افغانستان در مسیر تثبیت آرامش و صلح، تقویت مدیریت این کشور است و چین تمایل دارد در تعامل با دیگر کشورها ، افغانستان را در مسیر بازسازی یاری کند .

نخست وزیر چین در پایان گفت : چین به عنوان یک کشور بزرگ و مسئولیت شناس آماده هر گونه اقدام و همکاری برای تحقق دنیایی در حال پیشرفت مستمر و سرشار از صلح و امنیت است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۷
0
2
اشکالی نداره "این قطعنامه ها همش کاغذپاره است".چقدر جمله آشناییه
نظرات بینندگان