کد خبر: ۶۵۶۴۳
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۰۱ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۱

هجوم نمایندگان برای عضویت در کمیسیون های اقتصادی و رقابت بر سر ریاست کمیسیون ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 تابناک - تا کنون برای کمیسیون شوراهای مجلس  نماینده ای کاندیدا نشده است و بیم آن می رود این کمیسیون در معرض حذف قرار گیرد .

برای کمیسیون فرهنگی هم تا کنون فقط 9 نفر کاندیدا شده اند و البته یکی از نمایندگان مجلس در این ارتباط گفته است که اعضای این کمیسیون از کسانی که این کمیسیون را اولویت دوم خود برگزیده اند انتخاب می شود. به عبارت دیگر نمایندگانی که به کمیسیون دلخواه شان راه پیدا نکنند را به کمیسیون فرهنگی خواهند فرستاد .

اما فهرست کاندیداهایی که برای کمیسیون های دیگر کاندیدا شده اند نیز قابل توجه است : کمیسیون اقتصادی 24 نفر، آموزش25 نفر، فرهنگی8 نفر ، انرژی27نفر، صنایع34نفر، اجتماعی14نفر، برنامه و بودجه41نفر، اصل نود3نفر،امنیت ملی و سیاست خارجی 41 ،بهداشت و درمان17 نفر،عمران24نفر،قضایی و حقوقی8 نفر،کشاورزی 16نفر را تا کنون به عنوان کاندیداهای خود می بینند.

گذشته از این رقابت های جالبی هم برای ریاست کمیسیون ها در جریان است . دو وزیر سابق دولت احمدی نژاد ، یعنی میرکاظمی و زاهدی دنبال ریاست بر کمیسیون انرژی و آموزش و تحقیقات هستند.

محمدمهدی زاهدی در حال رایزنی برای ریاست کمیسیونی است که افرادی نظیر غلامعلی حدادعادل و حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقاتهرانی در آن عضو می‌شوند. همچنین حسین مظفر وزیر اسبق آموزش و پرورش هم به کمیسیون آموزش و تحقیقات می‌رود و احتمال فعال شدن مظفر در روزهای آتی برای کسب ریاست این کمیسیون وجود دارد.

همچنین «حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم» نماینده مردم تهران برای ریاست کمیسیون برنامه و بودجه، «اسماعیل کوثری» نماینده مردم تهران برای ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و «حجت‌الاسلام احمد سالک» نماینده مردم اصفهان برای ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس نهم کاندیدا می‌شوند.

سالک در روزهای نخست شروع به کار مجلس نهم تا کنون 2 بار خود را برای کسب نایب رئیسی مجلس محک زده اما رأی لازم را کسب نکرده است. سالک می‌خواهد بار دیگر خود را در معرض انتخاب قرار دهد، این بار برای قرار گرفتن در رأس کمیسیونی که قبلاً غلامعلی حداد عادل در آن صدرنشین بوده است.

به نظر می رسد تا کنون در هیچ مجلسی تا کنون این اندازه نمایندگان برای بی اعتبار کردن همکاران خود جدیت به خرج نداده اند . به همان اندازه هم در هیچ دوره ای مانند نمایندگان مجلس نهم در به دست گرفتن سیاست خارجی ، امنیت ملی و برنامه و بودجه کشور مشتاق نبوده اند.
نظرات بینندگان