arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۶۴۸۱
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۸ - ۲۰ دی ۱۴۰۰

حال ناخوش مناره‌های اصفهان

تعداد انگشت‌شمار مناره‌های باقی مانده در شهر مناره‌ها؛ بی دفاع مانده‌اند بین فرونشست زمین در اصفهان که این روزها آثار تاریخی زیادی را تهدید می‌کند و حرکت ماشین‌هایی که گاهی برای عبور جسم آهنی و سنگین‌شان با بدنه مناره‌های بی‌حصار در وسط بافت‌های تاریخی شهر برخورد می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: تعداد انگشت‌شمار مناره‌های باقی مانده در شهر مناره‌ها؛ بی دفاع مانده‌اند بین فرونشست زمین در اصفهان که این روزها آثار تاریخی زیادی را تهدید می‌کند و حرکت ماشین‌هایی که گاهی برای عبور جسم آهنی و سنگین‌شان با بدنه مناره‌های بی‌حصار در وسط بافت‌های تاریخی شهر برخورد می‌کند.

مناره‌های «ساربان»، «باباسوخته»، «چهل‌دختران»، «علی» یا «منارجنبان»، از جملۀ این بناهای محکم و ایستاده در طول بیش از هزار سال قبل تا امروز هستند که سال‌هاست چوب بی‌توجهی متولیان میراثی را می‌خورند و دم بر نمی‌آورند.

علت کج شدن "منار ساربان" را نا متقارن بودن پایه‌های این بنا بعد از ساخته شدن می‌دانند که همین باعث شده تا این مناره در حدود هشت درجه به سمت جنوب شرقی کج شود. این نشست نامتقارن احتمالا به دلیل اختلالات موجود در پی بنا یا تغییرات سفره آب زیرزمینی یا حتی استفاده از چاه‌های آب منازل اطراف اتفاق افتاده است. منازل مسکونی اطراف مناره ساربان که ساکنان آن از وجود مناره‌ها ناراضی هستند و معتقدند که عبور و مرور را برایشان دشوار کرده است.

نظرات بینندگان