arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۶۷۶۱
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۰۹ - ۲۲ دی ۱۴۰۰

رزمایش نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین

وزارت دفاع روسیه خبر داد که حدود ۳۰۰۰ نظامی این کشور، آموزش رزمی از جمله نبردهای فرضی را در چهار منطقه در جنوب غربی روسیه آغاز کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: در ادامه تنش‌ها بین مسکو و کشورهای غربی بر سر مسائل مرتبط با کی‌یف، ارتش روسیه در نزدیکی مرز اوکراین رزمایش نظامی برگزار کرد.

یک روز پس از اینکه طرف آمریکایی در مذاکرات ژنو از روسیه خواست تا حدود یکصد هزار سرباز خود را از نزدیکی مرز اوکراین عقب نشینی کند، وزارت دفاع روسیه خبر داد که حدود ۳۰۰۰ نظامی این کشور، آموزش رزمی از جمله نبردهای فرضی را در چهار منطقه در جنوب غربی روسیه آغاز کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این تمرین‌ها با شلیک مهمات جنگی، تعداد زیادی از نیروهای نظامی و ادوات زرهی از جمله تانک‌های متعدد در نزدیکی مرز اوکراین برگزار شد.

بامداد چهارشنبه «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار ادعای بحران ساختگی و موهوم مبنی بر حمله احتمالی مسکو به اوکراین، مدعی شد: «اگر روسیه به اوکراین حمله کند یا این کشور را بی‌ثبات کند، تحریم‌های شدیدی علیه آن وضع خواهیم کرد». (جزئیات بیشتر)

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه و «وندی شرمن» همتای آمریکایی او مذاکرات امنیتی در ژنو را در ۱۰ ژانویه آغاز کردند. همچنین نمایندگان روسیه در ۱۲ ژانویه با نمایندگان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل گفتگو داشته باشند. بعد از آن نیز نشست گسترده‌تری شامل نمایندگان روسیه، آمریکا و سایر کشورهای اروپایی در ۱۳ ژانویه، در وین برگزار خواهد شد.

در تاریخ ۱۷ دسامبر بود که وزارت خارجه روسیه پیش‌نویس معاهدات امنیتی با آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را منتشر کرد. این تضمین‌ها به‌صورت خاص گسترش بیشتر ائتلاف ناتو به شرق و ورود کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به آن را مردود می‌داند. این پیش‌نویس همچنین امکان ترک هرگونه فعالیت نظامی در اوکراین، سایر کشورهای اروپای شرقی و همچنین در قفقاز و آسیای مرکزی توسط بلوک را فراهم می‌کنند.

نظرات بینندگان