کد خبر: ۶۵۶۸۵
تعداد نظرات: ۲۰ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۲ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۱
روایت مشاور لاریجانی از نشست بغداد:

جلیلی گفت با ترک نشست، بمب اتمی را الان و همین جا منفجر می‌کنم

سعيد جليلي در بغداد گفت من مي توانم يك بمب اتمي را الان و همين جا منفجر مي كنم و اين كار را با ترك كردن مذاكرات انجام مي دهم. در واقع ترك مذاكرات از سوي طرف ايراني با منفجر كردن بمب هسته يي براي غرب يكسان خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
حسين شيخ الاسلام، قائم مقام سابق وزارت امور خارجه و مشاور امور بين الملل رييس مجلس يكي از دانشجويان پيرو خط امام(ره) بوده و در تسخير سفارت امريكا هم نقش آفريني كرده است. او 17 سال قائم مقامي و معاونت وزارت امور خارجه (با احكام شهيد رجايي، مهندس موسوي، علي اكبر ولايتي و منوچهر متكي)، 5 سال سفير در سوريه (حكم سيدمحمد خاتمي)، 4 سال نمايندگي مردم تهران در مجلس هفتم را در كارنامه دارد.

وی گفت: سعيد جليلي در بغداد گفت من مي توانم يك بمب اتمي را الان و همين جا منفجر مي كنم و اين كار را با ترك كردن مذاكرات انجام مي دهم. در واقع ترك مذاكرات از سوي طرف ايراني با منفجر كردن بمب هسته يي براي غرب يكسان خواهد بود.

متن گفتگوی شیخ الاسلام با روزنامه اعتماد در پی می آید:
    
از نظر شما مذاكرات مسكو چه دستاوردي خواهد داشت؟
در نشست استانبول اصول خوبي پذيرفته شد ولي طبق معمول، غربي ها در بغداد به آنچه در استانبول توافق شد پايبند نبودند. ما هيچ گونه تصوري از عقب نشيني در چارچوب ان پي تي نداريم. در امضاي اين توافقنامه همه مرزها مشخص شده و از آن عقب نشيني نخواهيم كرد. اگر طرف غربي در مسكو به آنچه توافق داشته ايم پايبند باشد و اصول را رعايت كند طرف ايراني هم آمادگي دارد تا هر گونه همكاري لازم را در چارچوب توافقنامه انجام دهد. اما محال است ذره يي از حقي كه ان پي تي براي ما قايل شده است عقب نشيني كرده يا بر سر آن مصالحه كنيم.

ايران داراي يك حكومت مردمي است واگر رفتاري غير از آنچه مردم از حكومت انتظار دارند داشته باشد، بايد به مردم پاسخگو باشد. مردم ما بر حق خود واقفند و اجازه تعدي به آن را نخواهند داد. يكي از شعارهايي كه احمدي نژاد مطرح كرد و مورد استقبال مردم هم قرار گرفت عدالت در ساختار بين المللي بود. اين شعار معقولي است و اگر بخواهيم به آن پايبند باشيم در چارچوب ان پي تي، ايران داراي حق انرژي اتمي و حق غني سازي است، بنابراين ما حاضر نيستيم سرنوشت آينده مملكت را به هر دليلي به مخاطره بيندازيم، چرا كه براي جايگاه امروز در جهان و براي انقلاب اسلامي مان جــــــانفشاني ها داشتـــه ايم و بهاي زيادي داده ايــم. غرب توطئه هايي داشت تا آنچه را كه مي خواهد به ما تحميل كند اما موفق نشد حالاهم بر سر ميز مذاكره نمي تواند هيچ چيزي را به ما تحميل يا ما را وادار به عقب نشيني كند.

به نظر مي رسد غرب در اين برهه خود به مذاكره نياز داشته باشد. مسووليت مهم آقاي جليلي اين است كه مشخص كند آيا غربي ها در مسكو مذاكرات راهبردي را مي خواهند و به اين به نتيجه رسيده اند كه فشار و ارعاب و روش هايي كه تاكنون به كار گرفته اند بي فايده بوده و حالامي خواهند روش خود را عوض كنند يا اينكه تمايل به مذاكره تاكتيكي دارند. اين نقش مهمي است كه تاكنون جليلي به خوبي ايفا كرده و بايد از ايشان تشكر كرد كه به اين خوبي از پس چنين وظيفه مهمي بر آمده است و اميدواريم در مسكو هم بتواند با مشخص كردن اين موضوع به خوبي عمل كند و گامي به جلو بردارد.
    
 با اين توضيح شما نشست بغداد را زياد مثبت ارزيابي نمي كنيد.
 نشست بغداد قدمي رو به جلو بود و اينكه گفته شد طرف ايراني وقت كشي كرده يا قدمي به جلو بر نداشته موضعي غيرمنطقي است، چرا كه در نشست بغداد ما مشخص كرديم كه چه مي خواهيم و مواضع مان را شفاف بيان كرديم. آنچه مسلم است ما از مذاكره فرار نمي كنيم اما مذاكره به صرف مذاكره كردن هم براي ما فايده يي ندارد. ما تصميم داريم از مذاكرات نتيجه بگيريم: بدون شك نشست بغداد نشان داد طرف غربي ما را مي شناسد و مي داند تا چه اندازه در مواضع خود پافشاري مي كنيم.
    
سعيد جليلي در بغداد گفت من مي توانم يك بمب اتمي را الان و همين جا منفجر مي كنم و اين كار را با ترك كردن مذاكرات انجام مي دهم. در واقع ترك مذاكرات از سوي طرف ايراني با منفجر كردن بمب هسته يي براي غرب يكسان خواهد بود. اين تاكتيك طرف ايراني باعث شد غرب عقب نشيني كند. خوشبختانه مذاكره كننده يي كه براي ملت ايران مذاكره مي كند بسيار آگاه است و بايد از او تقدير كرد. سعيد جليلي خواست مردم را به غرب نشان داد و گفت ما عقب نشيني نخواهيم كرد.
    
اگر ترك مذاكرات توسط ايران اينقدر براي غرب حياتي است چرا آنها سعي مي كنند ايران را وادار به عقب نشيني كنند؟
به هر حال نفت يك روز تمام مي شود. انرژي يعني حيات. معقول ترين جايگزين براي انرژي نفت هم انرژي هسته يي است. در انرژي هسته يي تا مرحله توليد سوخت، عمليات راهبردي است ولي بعد از توليد سوخت، يا سوخت خودتان ارزان تر مي شود يا دنيا سوخت ارزان تري به شما عرضه مي كند.

از اينجا به بعد موضوع اقتصادي است. اما تا شما سوخت را توليد نكرديد يك واحد سوخت از سوي تمامي كشورهاي دنيا به شما عرضه نخواهد شد، مگر اينكه عزت خودرا بفروشيد و راه حل هاي آنها را بپذيريد. به همين جهت ما در موضوع غني سازي يك قدم كوتاه نمي آييم، به همين سبب در تقابلي فرهنگي، سياسي، اجتماعي و راهبردي با غرب هستيم.
    
نقش امريكا را در مذاكرات چگونه مي بينيد؟
در حال حاضر امريكا با محدوديت هايي روبه رو است و نياز دارد نشان بدهد در رابطه با ايران موفق بوده است. اينها دلايلي است كه ما اين فصل را براي مذاكره پذيرفته ايم اما امريكا نمي خواهد در دنيا ودر بين مردمش عنوان كند براي انتخابات رياست جمهوري بعد از دوره اوباما در اين مذاكرات شركت مي كند، بلكه ژست بشردوستانه به خود گرفته و مي گويد براي جلوگيري از حمله اسراييل به ايران پاي ميز مذاكره نشسته است. اما ما مي گوييم اسراييل غلط كرده به ايران حمله كند.

اين عبارت را نه به خاطر بي ادبي در كلام بلكه به خاطر محتوايش استفاده مي كنم. اگر اسراييل چنين غلطي بكند به فرموده مقام معظم رهبري ايران همچون صاعقه بر سرش فرود خواهد آمد، بنابراين موضوع حمله اسراييل به ايران كاملاتخيلي است و ايران بر حق خود پافشاري مي كند و امريكا هم به مذاكره نيازمند است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
272
120
هر ایرانی ایران دوست نمی خواهد که انرژی پاک هسته ای نداشته باشد و تا پای جان مقابل قلدران می ایستد.
پاسخ ها
ناشناس
| GERMANY |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
باید توجیه اقتصادی و ملی هم داشته باشه عزیز
ناشناس
| DENMARK |
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
انرژی پاک هسته ای!!!
کجاش پاکه؟ آلوده‌ترین ضایعات مربوط به انرژی اتمیه
امین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
عزیزم اینایی که منفی دادن فک می کنن اگه از این موضوع کوتاه بیایم دیگه به حال خودمون میزارنمون اما افسوس که...
رامین
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
انرژی هسته ای انرژی گرون و پرزحمتی هست.که حتی برای دفن زباله های آن مشکلی 100 بیشتر وجود. حال با وجود این همه تحریم ها و فشار ها، این انرژی برای ما 1000 برابر هزینه. این در حالی هست که بیشتر کشور های غربی رو به انرژی های دیگه مثل: انرژی خورشیدی، جذر و مد ، باد، زمین گرمایی و غیره ... آوردند...
مترسک
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
نگران نباش ، میدونی چرا منفی خوردی ؟ بخاطر اینه که یه کمی با ترس به خودت حق دادی . و گرنه نظرت موردی نداره من خودم مثبت زدم .
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
دوستان ژاپن و آلمان دارن نیروگاههای هسته ایشون رو تعطیل می کنن ... اونوقت ما داریم ...
اگه کمی ... فقط کمی سواد داشتید میدونستید که این انرژی پاک نیست
علیرضا
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
همچین میگی پاک انگار انرژی خورشدیه!!!
ستایش
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
انرژی پاک هسته ای!!!!!!!ژاپن راکه یادتان نرفته
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
5
34
پاسخ های داده شده غیر از جنبه شعاری و حماسی خیلی ارتباطی با سوالات ندارد و به طور روشن پاسخ گوی سوالات نیست. مثلا به پاسخی که در مقابل سوال "
اگر ترك مذاكرات توسط ايران اينقدر براي غرب حياتي است چرا آنها سعي مي كنند ايران را وادار به عقب نشيني كنند؟"
داده شده است توجه کنید اصلا ارتباطی به سوال ندارد.
درست است که آقای حسين شيخ الاسلام دیپلمات کهنه کاری است اما هر پاسخ غیر مرتبط که پاسخ دیپلماتی محسوب نمی شود.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
5
29
بله اقا بنده هم میگویم زور میگویند و حق ندارند جلوی اتمی شدن را بگیرند ولی اقای شیخ الاسلام بنده مستاجرم و با این وضع کارخونه ها دارم بیکار میشم بازهم پای کشور و نظام می ایستم، میشه شما مسئولین هم فداکاری کنید و خانه های اضافیتان را با اجاره مناسب به ما بدهید؟، تا بچه های مردم سر کار نرفتند زن و بچه تان را نفرستید سر کار؟ حاضرید قانون شفاف سازی مسکن و مالیات بگذارید که این همه از بالا رفتن قیمت مسکن قند در دل خیلیها اب نشود؟ نمی کنید دیگر وگرنه این وضع اجاره ها نبود به خدا شرم داره
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
41
11
اتفاقا اگه ایرانی باشی باید بفکر سلاح اتمی هم باشی /آخه تا کی باید بترسیم یکی برسه یه حمله بزنه یا تهدیدکنه/ فکر کن اگه ما توان بازدارندگی اتمی داشتیم کسی جراتشو نداره بهت چپ نگاه کنه/لازم هم نیست استفاده کنیم یا بودنشو به دنیا ثابت کنیم/ استفاده کنی بی دلیل بده نه داشتنش و ذخیره اش
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
1
13
چرا نظر من را منتشر نکردی مستاجر نیستی؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
7
30
این عصبانیت ایشان ممکنه که متاثر از هوای گرم بغداد بوده باشه امید آنکه هوای خنکتر مسکو در روند مذاکرات تاثیر مثبتی داشته باشد
مهدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
9
28
به ناشناس جسور و شجاع هسته ای....

احسنت... مرحبا به این شجاعت و درایت.. احسنت... ای پسر شجاع... ای کسی که تا پای جان مقابل قلدران میایستی..
برو عمو جان تو رو جو گرفته.. با انرژی هستی میخوای شکمتو سیر کنیی؟
محمدیان
|
UNITED STATES
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
4
28
غرب عین خیالش هم نیست. آنها دارند ایران را بازی می دهند و تیم مذاکره کننده ایرانی این را نمی داند؛ چون با اصول مذاکره سیاسی اشنایی ندارند. اگر جلیلی نشست را ترک کند، به ضرر خودمان است. اگر این بمب منفجر می شد، دودش به چشم خودمان می رفت. چنانچه استراتژی ترک جلسه به نفع ایران و به ضرر غربی ها می بود، اصلاً نباید مذاکره ای صورت می گرفت. اگر ایران چنین می کرد و آن وقت غربی ها مدام اصرار بر مذاکره داشتند و ایران هی مدام شرط و شروط می گذاشت و دوباره غربی ها عقب نشینی می کردند، آن وقت می توان گفت که ترک نشست به نفع ایران است. در حالی که چنین اتفاقی نیفتاده است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
19
14
مسئولین نباید از حق مسلم(انرژی هسته ای) ایران کوتاه بیاینددر غیر اینصورت بنده به شخصه کاری هم به دیگران ندارم چه طرز فکری دارنددنیای دیگری هم وجود داره ازتون هیچوقت نمیگذرم جلوتونو خواهم گرفت
انتخاب دوست داری خواهش کنم ازت تا منتشر کنی؟
شمارو بخدادست از سرمایه گذاریهای بیهوده برداریدبروید بر روی مدارهای الکترو مغناطیسی سرمایه گذاری کنیدبخدا ضرر نمیکنیدبتونید به مداری که که کارایی داشته باشه دست پیدا کنید هیچ احد الناسی غلطی دیگه نمیتونه کنه از جمله کشورهای دارای ادعای زیاد
اهل ایران
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
32
8
عقب نشینی یعنی بی حرمتی به افکار عمومی،قضاوت بد تاریخ نسبت به رهبران جامعه ما در اینده،ضایع کردن جانفشانی های شهیدان الخصوص شهداء دانشمندان هسته ی و خانواده انها
سیاوش
|
UNITED STATES
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
5
29
انرژی پیچیده و خطرناک اتمی از نظر نگهداری آن برای ،عقب بودن دانش علمی ایرانیان از سطح جهانی، مفید به فایده نیست
روح الله
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۳/۱۸
43
13
با سلام بر همه
اسرائیل با حمله به ایران حکم نابودی خودش رو صادر کرده مگه اسرائیل چقدر وسعت داره ایران خیلی بزرگتر از اینهاست.
به نظر من همون حزب الله برای نابودی اسرائیل کافیه!
مرگ بر اسرائیل مرگ بر آمریکا
نظرات بینندگان