کد خبر: ۶۵۷۰۴
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۷ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۱

احمدي‌نژاد: ايران آمادگي دارد محموله‌هاي نفت را قبل از تنگه هرمز، به چين تحويل دهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رييس‌جمهور با بيان اينكه "ايران و چين در هيچ دوره‌اي از تاريخ، سوابق و ايده‌هاي استعماري نداشته و همواره همكاري‌هاي آنان در راستاي تامين صلح، امنيت و عدالت براي همه ملت‌ها بوده است"، گفت: امروز نيز دو کشور در جبهه واحد دفاع از صلح و عدالت حضور دارند و اين حضور و همکاري بيش از پيش موجب تحکيم روابط ميان تهران ـ پکن خواهد شد.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، محمود احمدي‌نژاد بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) به وقت محلي در جريان سفر به پكن براي شركت در دوازدهمين اجلاس سران سازمان همكاري‌هاي شانگهاي، در ديدار رييس پارلمان چين، ضمن تشكر از مواضع مثبت و سازنده چين در عرصه دفاع از حقوق مسلم ملت ايران در مجامع بين‌المللي بويژه موضوع هسته‌يي کشورمان گفت: جمهوري اسلامي ايران نيز متقابلاً در تمام مجامع بين‌المللي از حقوق حقه و اصلي ملت چين حمايت خواهد كرد و اين رويكرد را ادامه خواهد داد.

وي با اشاره به اينكه تحولات بزرگي در عرصه بين‌المللي در راه است، خاطرنشان كرد: همكاري‌هاي ايران و چين مي‌تواند اين تحولات را به نفع ملت‌ها و به سود عدالت، امنيت و صلح رقم بزند و مانع دخالت، نفوذ و اعمال فشار كساني شود كه قصد دارند مانع پيشرفت كشورهايي چون ايران و چين شوند باشد؛ کشور‌هايي که عادت كرده‌اند همه مناسبات خود را با زور تنظيم و هدايت كنند.

احمدي‌نژاد اضافه كرد: امروز مخالفان پيشرفت ملت‌هاي ايران و چين، خود دچار مشكلات بسيار سنگين و به شدت رو به افول هستند و اقتدار آنها ديگر ديري نخواهد پاييد و هرقدر به كشورهاي ما فشار وارد كنند، خود بيشتر تحت فشار قرار مي‌گيرند، چراكه كشورهايي مثل ايران و چين با برخورداري از پايه‌هاي رشد و پيشرفت مستحكم داخلي در حال پيشرفت از پايين به بالا هستند در حالي كه دشمنان دو کشور در حال افول از بالا به پايين‌اند.

رييس‌جمهور همچنين با ابراز خوشنودي از سطح مطلوب و رو به رشد روابط و مناسبات اقتصادي تهران ـ پکن تصريح كرد:‌ ايران جايگاه مهمي در تامين انرژي چين دارد و آماده است اين سهم را به سرعت افزايش دهد و هيچ محدوديتي در اين مسير وجود ندارد.

وي افزود: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا محموله‌هاي نفت را قبل از تنگه هرمز به چين تحويل دهد و با احداث و تكميل خطوط انتقال گاز از مسير كشورهاي پاكستان و افغانستان، امنيت انرژي چين را براي بلند مدت تامين كند.

احمدي‌نژاد همچنين با اشاره به حجم مبادلات اقتصادي ميان دو کشور گفت: در صورت رفع موانع بوروكراتيك در نظامات اداري، ايران و چين مي‌توانند به سرعت حجم مبادلات و همكاري‌هاي اقتصادي و تجاري خود را به بيش از دو برابر افزايش دهند.

رييس جمهور ضمن ابراز خوشحالي از پيشرفت‌هاي سريع چين در عرصه‌هاي مختلف، اظهار كرد:‌ چين در سالهاي اخير توانسته است در موضوعات علمي،‌ فناوري و اقتصادي به دستاوردهاي بسيار خوبي دست پيدا کند؛ دستاوردهايي که به نفع همه بشريت است و جهت پيشرفت‌هاي ملت ايران نيز در همين راستاست.
نظرات بینندگان