arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۷۱۳۱
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۳ - ۲۴ دی ۱۴۰۰

امام‌جمعه قم: برخی از حوزویان، شعار جدایی دین از سیاست می‌دهند؛ این خواسته‌ی انگلیس خبیث است

امام جمعه قم گفت: جدایی حوزه از سیاست صدای جنگ نرم و خواسته انگلیس خبیثت است، برخی تلاش و تبلیغ می‌کنند غیرت دینی را خشونت بنامند ولی غیرت دینی بر خواسته از بصیرت و بصیرت شعبه‌ای از عقلانیت است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: امام جمعه قم گفت: جدایی حوزه از سیاست صدای جنگ نرم و خواسته انگلیس خبیثت است، برخی تلاش و تبلیغ می‌کنند غیرت دینی را خشونت بنامند ولی غیرت دینی بر خواسته از بصیرت و بصیرت شعبه‌ای از عقلانیت است.

 آیت‌الله سیدمحمد سعیدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه که در مصلی قدس برگزار شد، اظهار داشت: ابعاد وجودی انسان بسیار گسترده است و موضوعی که مورد تأکید قرارگرفته خودشناسی است، همه انحرافات بشر به خاطر این است که خود را نشناخته است.

امام‌جمعه قم با اشاره به اهمیت و جایگاه تقوا در اسلام افزود: انسان در زندگی باید معرفت و بصیرت دسترسی پیدا کند و باتقوا از آن پاسداری و محافظت کند.

وی بیان کرد: روز یکشنبه سال روز وفات حضرت ام‌البنین(س) مادر حضرت عباس(ع) به نام همسران و مادران شهدا نام‌گذاری شده است، مادران و همسران شهدا از فرزند و همسر خود دل کندند و بر اساس آموزه‌های دینی هنگامی‌که با پیکر خون‌آلود عزیزان خود روبرو شدند به خاطر رضای خدا صبوری کردند.

تولیت حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به سال روز شهید نواب صفوی عنوان کرد: مقام معظم رهبری درباره قدرت تأثیرگذاری شهید نواب فرمود اولین جرقه انقلاب اسلامی به‌وسیله شهید نواب در من ایجاد شد و هیچ شکی ندارم که نخستین آتش را نواب در دل من ایجاد کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قم تصریح کرد: دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد روز گذشته با پیام حضرات آیات مکارم شیرازی و سبحانی مراجع معظم تقلید آغاز شد که در این اجلاسیه سخنان بزرگان بیان و بر لزوم دفاع از اسلام تا پای جان تأکید شد.

استاد حوزه علمیه با اشاره به قیام 19 دی گفت: این قیام با شهادت مصطفی خمینی فرزند امام کلید خورد، شهید مصطفی خمینی در آبان ماه سال 56 به شهادت رسید و برای ایشان مجلس ختم برگزار شد، سپس مقاله روزنامه اطلاعات به دستور شاه خائن چاپ شد که در این مقاله به امام راحل توهین شد و این موضوع زمینه تحریک را فراهم کرد، طلاب در منزل آیت‌الله نوری همدانی و برخی از مراجع و علما تجمع کردند و سپس حوزه‌های علمیه تعطیل شد و درنهایت قیام و رشادت امام خمینی و ملت ایران سبب شد انقلاب اسلامی به پیروزی برسد.

قیام 19 دی مردم قم نشان‌گر عمق غیرت دینی همراه با عقلانیت است

آیت‌الله سعیدی گفت: مقام معظم رهبری قیام 19 دی مردم قم را نشان‌گر عمق غیرت دینی همراه با عقلانیت خواندند، باید با امید و وحدت و قدرت به سمت چشم‌انداز آینده حرکت کنیم و مسئولین تلاش‌های خود را برای حل مشکلات انجام دهند.

علما در برابر استکبار همواره ایستادگی و مقاومت داشتند

امام‌جمعه قم بابیان اینکه علما در برابر استکبار همواره ایستادگی و مقاومت داشتند، تصریح کرد: راز دشمنی عمیق مستکبران با دین و علمای دینی و سیاسی و فقه سیاسی قابل‌درک است، همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمود آیت‌الله مصباح یزدی در غیرت دینی در اوج بود.

تولیت حرم حضرت معصومه(س) بیان کرد: امروز در میان حوزویان و بزرگان روحانیت باید شخصیت‌هایی از جمله آیت‌الله مصباح و یزدی را الگو قرار دهیم که از عقلانیت و غیرت دینی برخوردار بودند، متأسفانه برخی از حوزویان با شعار جدایی دین از سیاست غیرت دینی و جوشش حوزویان را نشانه گرفتند و با تحریف تاریخ حوزه آدرس غلط می‌دهند.

جدایی حوزه از سیاست صدای جنگ نرم و خواسته انگلیس خبیثت است

نماینده ولی‌فقیه در قم افزود: انگلیس و استکبار از حضور روحانیت باغیرت دینی در طول تاریخ ضربات سنگین خورده است امروز حوزه آگاه و بیدار است و جدایی حوزه از سیاست صدای جنگ نرم و خواسته انگلیس خبیثت است، برخی تلاش و تبلیغ می‌کنند که غیرت دینی را خشونت بنامند ولی غیرت دینی بر خواسته از بصیرت و بصیرت شعبه‌ای از عقلانیت است و در عمل غیرت دینی با عقلانیت همراه بوده و سبب نجات کشور و تبدیل تهدیدها به فرصت است.

چهره شهر خون و قیام باید در تراز مردم ولایتمدار و انقلابی قم باشد

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: هر جا مشکلات فرهنگی، ابتذال، بی‌فرهنگی و بی‌عفتی وجود دارد ناشی از بی‌غیرتی دینی و ضعف فرهنگی در مقابله با جنگ نرم دشمن است، باهم افزایی با یکدیگر چهره شهر خون و قیام و جهاد و اجتهاد را در تراز مردم ولایتمدار و انقلابی و با بصیرت قم بازآرایی کنیم.

نظرات بینندگان