arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۷۳۰۴
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۴ - ۲۵ دی ۱۴۰۰

زالی: وضعیت بستری کرونایی در تهران حالت ایستایی دارد

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا تهران گفت: وضعیت بستری کرونایی در تهران حالت ایستایی دارد اما روند کاهشی هفته های قبل را دیگر شاهد نیستیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا تهران گفت: وضعیت بستری کرونایی در تهران حالت ایستایی دارد اما روند کاهشی هفته های قبل را دیگر شاهد نیستیم.

علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر شاخص بستری در جمعیت مبنای رنگبندی کشور است،افزود: به این ترتیب در حال حاضر خراسان شمالی، سمنان از خراسان جنوبی، کرمان و ایلام وضعیت بستری رو به افزایش دارد اما استان تهران حالت ایستایی دارد.

وی با بیان اینکه نباید در مورد اُمیکرون ساده اندیشی کنیم، گفت: از سه هزار و ۶۰۰ نمونه ای که برای انستیتو پاستور تهران ارسال شده ۸۵۰ نمونه اُمیکرون مثبت بوده یعنی ۲۶ تا ۲۷ درصد نمونه های مشکوک ارسال شده اُمیکرون بوده است.

به گفته زالی، از نمونه های ارسالی در بخش بستری ۹ تا ۱۰ درصد نمونه های ارسالی اُمیکرون بودند و بیش از ۴۰ درصد نمونه ها مربوط به بیماران بستری مربوط به دلتا بوده است و به این ترتیب بیشترین بیماران در بخش بستری نمونه های دلتا ویروس بوده اند.

وی افزود: این یعنی هر چه زمان بگذرد از میزان دلتا کاسته می شود و به میزان اُمیکرون افزوده خواهد شد.

زالی همچنین گفت: برای تشخیص شدت علایم و بیماری زایی سویه اُمیکرون مطالعات حیوانی انجام شده است.

وی افزود: این مطالعات حاکی از آن است که اُمیکرون بیماری زایی با شدت کمتری نسبت به نمونه های قبلی دارد البته این مطالعات باید در جمعیت بزرگتری انجام شود اما سرایت پذیری بالاتری دارد و درگیری ریوی در این سویه کمتر دیده می شود.

این مقام مسئول گفت: ۳۳۰ هزار اُمیکرون فقط در روز در کشور فرانسه به ثبت رسید که بی سابقه است و پیش بینی هایی که انجام داده اند نشان می دهد تا پایان زمستان ۵۰ درصد اروپا به سویه اُمیکرون مبتلا می شوند.

وی افزود: اگر فرض بر شدت بیماری زایی کمتر باشد باز هم باید در حوزه عمومی این موضوع را مورد توجه جدی قرار دهیم چراکه وقتی سرعت ابتلا بیشتر می شود یعنی جمعیت بیشتری مبتلا خواهند شد و بستری نیز بیشتر خواهد شد.

زالی گفت: از سوی دیگر تاب آوری سیستم بهداشت و درمان است که اگر ناگهان بر شدت مراجعات افزوده شود با مشکل مواجه خواهیم شد بنابراین نباید ساده اندیشی کنیم تا مشکلات گریبان ما را نگیرد.

وی تصریح کرد: اینکه تصور کنیم که این سویه علایم خفیف تری دارد و باید همه گیری اتفاق بیفتد تا به پایان کرونا نزدیک شویم، حرف درستی نیست.

زالی ادامه داد: برای گروه های زیر ۱۲ سال در عرصه جهانی و پوشش واکسیناسیون آن ها بحث های بسیاری وجود دارد ولی این سویه می تواند نقطه هدف خود را برای کودکان در نظر بگیرد. براساس آخرین مقاله ای که منتشر شده است از هر هفت کودکی که اُمیکرون می گیرد یک کودک دچار عوارض طولانی تری می شود.

وی تأکید کرد: واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال از موارد پرمناقشه در سطح جهانی است اما در مورد برخی واکسن ها همچون سینوفارم که در کشور ما نیز وجود دارد مطالعات برای کودکان بیشتر انجام شده که نشان دهنده اثربخشی آن است.

به گفته زالی، نظر کمیته علمی نیز در مورد واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال بر اثرگذاری اجماع وجود دارد، البته با اولویت گروه های پرخطر اما در خصوص میزان عارضه جدی برای این افراد سوالاتی وجود دارد که رئیس جمهور نیز در این بخش این سوال را مطرح کرده است.

ساختار لجستیکی بهداشت و درمان تهران ضعیف است

زالی با اشاره به اینکه ضعیف ترین ساختار لجستیکی در بخش بهداشت و درمان در تهران وجود دارد، افزود: در هم اندیشی برای روسای سه دانشگاه علوم پزشکی تهران و برخی نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی و وزارت بهداشت نهایتا نامه ای نگارش شد تا در خصوص استیجاری بودن مراکز و پایگاه های بهداشت و سلامت تهران، عدم اشتغال پست های بهداشت تهران و همچنین بحث اعتبارات تدابیر جدی اتخاذ شود.

وی خاطرنشان کرد: درخواست ما از استاندار تهران نیز این است که نامه ای در تأیید این نامه به نمایندگان مجلس نگارش شود که وجود این مشکلات مورد تأکید قرار گیرد.

نظرات بینندگان