arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۷۴۴۶
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۰ - ۲۶ دی ۱۴۰۰

برای نخستین بار، یک زن در عراق نامزد ریاست جمهوری شد

«فؤاد شیلان» به عنوان نخستین زن در عراق نامزد تصدی ریاست جمهوری این کشور شد. شیلان برای پیروزی در پست ریاست جمهوری عراق به ۲۲۰ رای در پارلمان عراق نیاز دارد. شیلان فواد زن کرد عراقی و یک شخصیت مستقل است که سابقه فعالیت سیاسی ندارد و در صورت پیروزی در پست ریاست جمهوری، نخستین زنی خواهد که در عراق و در یک کشور عربی رئیس جمهور می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

شفقنا: «فؤاد شیلان» به عنوان نخستین زن در عراق نامزد تصدی ریاست جمهوری این کشور شد.

به گزارش روداو، فؤاد امروز(شنبه) ابا اشاره به اینکه نامزدی اش برای این پست سابقه ای است که برای نخستین بار در عراق رخ می دهد، اعلام کرد که زنان نیز دوشادوش مردان می توانند کشور را اداره کنند و به بالاترین پست ها برسند.

وی به شبکه کرد زبان روداو گفت که تلاش می کند به عنوان نخستین زن مستقلی باشد که به نمایندگی از مردم موفق به تصدی پست ریاست جمهوری می شود.

فواد خاطرنشان کرد که با فراکسیون ها و احزاب سیاسی برای گفتگو با آنها به منظور حمایت از وی در پارلمان در تماس خواهد بود.

او همچنین درباره رقابت با دو حزب کرد برای تصاحب پست ریاست جمهوری گفت که با هیچ دشواری در نامزدی اش مواجه نیست و با رهبران فراکسیون ها و احزاب در این خصوص در حال مذاکره است و در دو روز آتی جزئیات را اعلام خواهد کرد.

نخستین نامزد تصدی ریاست جمهوری عراق خاطرنشان کرد که پیش از این به عنوان مسئول امور زنان در وزارت دفاع عراق فعالیت می کرده و این اقدام را به منظور تثبیت نقش زنان در ریاست جمهوری عراق در پیش گرفته است.

او همچنین تصریح کرد که دارای طرحی ویژه مقابله با مشکلات و بحران های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی عراق است.

شیلان برای پیروزی در پست ریاست جمهوری عراق به ۲۲۰ رای در پارلمان عراق نیاز دارد.

شیلان فواد زن کرد عراقی و یک شخصیت مستقل است که سابقه فعالیت سیاسی ندارد و در صورت پیروزی در پست ریاست جمهوری، نخستین زنی خواهد که در عراق و در یک کشور عربی رئیس جمهور می شود.

نظرات بینندگان