arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۷۵۶۴
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۸ - ۲۶ دی ۱۴۰۰

پایان گروگانگیری در کنیسه‌ای در تگزاس؛ مهاجم کشته شد

نیروهای ویژه پلیس آمریکا به گروگانگیری در کنیسه‌ای در شهر کالی‌ویل در ایالت تگزاس پایان دادند. چهار گروگان سالم‌اند. گروگان گیر کشته شد. او با این اقدام می‌خواست یک تروریست را از زندانی در دالاس آزاد کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دویچه وله: نیروهای ویژه پلیس آمریکا به گروگانگیری در کنیسه‌ای در شهر کالی‌ویل در ایالت تگزاس پایان دادند. چهار گروگان سالم‌اند. گروگان گیر کشته شد. او با این اقدام می‌خواست یک تروریست را از زندانی در دالاس آزاد کند.

واحدهای ویژه پلیس آمریکا روز شنبه ۲۵ دی موفق شدند چهار نفر را که در کنیسه‌ای در شهر کالی‌ویل در ایالت تگزاس به گروگان گرفته شده بودند، آزاد کنند. گرگ ابوت فرماندار تگزاس در توییتر نوشت که همه آنها "زنده و امن هستند". به گفته پلیس گروگان‌گیر در جریان این عملیات که حدود ۱۰ ساعت طول کشید کشته شد.

اولین نفر از چهار گروگان پیشتر آزاد شده بود. خاخام کنیسه و دو نفر دیگر حین گفت‌وگوی پلیس با گروگان‌گیر. از کنیسه بیرون آمدند. گروگان‌گیر گفته بود که در چند مکان بمب کار گذاشته است.

او مردی پاکستانی به نام محمد صدیقی بود که خواستار آزادی "خواهر" خود عافیه صدیقی شده بود. عافیه صدیقی در سال ۲۰۱۰ توسط دادگاه نیویورک به دلیل ارتکاب به جرایم تروریستی به ۸۶ سال زندان محکوم شده است. برخی از کارشناسان گفته اند که این مرد از واژه "خواهر" به معنای ارزشی آن در دین اسلام استفاده کرده است.

"بانو القاعده"

عافیه صدیقی به اتهام تلاش برای ترور نیروهای آمریکایی در افغانستان محکوم شده است. رسانه‌های زرد آمریکا با اشاره به شبکه تروریستی القاعده به او لقب "بانو القاعده" داده‌اند. صدیقی در زندانی در حومه دالاس در ایالت تگزاس زندانی است.

این زن که از یک خانواده مرفه پاکستانی است، در مؤسسه فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی) در رشته علوم اعصاب درس خوانده و در سال ۲۰۰۱ از دانشگاه "براندیس" ماساچوست دکترا گرفته بود. او پس از جدایی از همسر اول خود با یکی از بستگان نزدیک خالد شیخ محمد، طراح حملات ۱۱ سپتامبر ازدواج کرد.

گروگانگیری در کنیسه‌ شهر کالی‌ویل باعث نگرانی دولت اسرائیل شد. شورای روابط آمریکایی-اسلامی این حمله را محکوم و آمادگی خود را برای "هر گونه کمکی" به جامعه یهودی این شهراعلام کرد.

کالی‌ویل شهر کوچکی در نزدیکی دالاس است.

نظرات بینندگان