arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۸۰۶۲
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۲ - ۲۹ دی ۱۴۰۰

۹۴۷ برج ناایمن در تهران وجود دارد

معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی گفت: ۹۴۷ برج ناایمن بالای ۱۲ طبقه در تهران داریم و ۱۵۰ بیمارستان نیز در شرایط ناایمن به سر می برند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی گفت: ۹۴۷ برج ناایمن بالای ۱۲ طبقه در تهران داریم و ۱۵۰ بیمارستان نیز در شرایط ناایمن به سر می برند.

کامران عبدولی اظهار کرد: متاسفانه زمانی به پلاسکو رسیدم که ساختمان ریخته بود و از شهدای عزیز این حادثه یاد می کنیم.


وی ادامه داد: ساختمان جدید پلاسکو را دو روز پیش بازدید کردیم ضوابط را اجرا کردند اما همچنان این ساختمان در مرحله بازدید است و به زودی افتتاح می شود.


معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، توضیح داد: ۱۷ اردیبهشت سال ۹۲ نقطه عطفی در ایمن سازی ساختمان های جدید شکل گرفت و دستورالعمل ها را در زمان طراحی نقشه ها سازندگان دریافت می کنند. مشکل عمده ما در برخی ساختمان های موجود این است که ساختمان ها قدیمی و قبل از ضوابط ساخته شده اند و یک میلیون ساختمان پارسل ساختمان قدیمی داریم که بحث ایمن سازی پایینی دارند.

عبدولی ادامه داد: سازمان آتش نشانی در طرح هایی همچون پلاک ایمن به دستورالعمل ها اقدام کرده اما اثربخشی زیادی نداشته زیرا در این بخش ضعف قوانین و هزینه ها داریم. متاسفانه حریق های ما روزانه در حال بیشتر شدن است و این دلیلش تغییرات نوع زندگی و مبلمان ها است.


وی عنوان کرد: مهمترین فاکتور در ساختمان ها در دنیا این است که راه خروج برای افراد وجود داشته باشد و همه به پلکان آتش نشانی دسترسی داشته باشند. ما در هر طبقه باید این فضا را داشته باشیم و خارج از این، سیستم اطفای حریق و هشدار باید وجود داشته باشد و در عین حال ساختمان باید سیستم حفاظتی داشته باشد.


معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی تصریح کرد: ۹۴۷ برج بالای ۱۲ طبقه در تهران داریم که ایمن نیستند این ساختمان های بلند مرتبه ناایمن در نجات افراد، ما را دچار چالش می کنند.


عبدولی اظهار کرد: آتش نشانی برای این ساختمان ها برنامه های ویژه ای دارد و برای این ساختمان ها اخطار و دستورالعمل دادیم اما روند کند است. پیگیری برعهده مالک و شهرداری است اما قانون این بخش سال ۱۳۳۵ نوشته شده که در آن اشاره شده اگر کسی اینکار را نکرد شهرداری این اقدام را انجام دهد.


وی تصریح کرد: ما فقط می توانیم تذکر دهیم و مالکین هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند و تا زمانی که مالک پای کار نباشد ما حتی نمی توانیم وارد ساختمان ها شویم.


معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی گفت: بالغ بر ۵۰۰ هزار واحد مسکونی یا اداری از سال ۹۰ تاییده گرفتند و در آنها هیچ اتفاقی رخ نداده است. ما نگران ساختمان های عمومی، تجاری، بیمارستان ها و مراکز درمان و مدارس هستیم. ۲۸۹۶ ساختمان مدرسه و مراکز آموزشی ناایمن داریم که شامل مهدهای کودک نیز می شود و ساختمان قدیمی را به مهدکودک تبدیل می کنند و متاسفانه بسیاری از مربیان به اصول ایمنی آشنا نیستند.


عبدولی یادآور شد: در ساختمان هایی که به آن اشاره کردم اگر حریق رخ دهد دود به پلکان ها می رود و نباید پلکان ها را به بالا بروند . اخیرا در ساختمان ها سیستم پایش مستمر راه اندازی شده که به سیستم اعلام حریق ساختمان متصل است و اگر حریقی اتفاق بیفتد بدون فوت وقت در محل حاضر می شویم.


وی توضیح داد: در بلوار تعاون ساختمانی چهار طبقه که پایان کار مسکونی داشت استفاده اداری می شده و طبقه سوم این ساختمان آتش می گیرد. این ساختمان فاقد پلکان دوربند بوده و حریق از دست می رود و پلکان دوربند نداشته و یکی از افراد از استرس از طبقه چهارم خود را به پایین پرت می کند و یک نفر نیز به پلکان پناه می رود و آنجا می افتد.


معاون پیشگیری و حفاظت حریق سازمان آتش نشانی گفت: بیشترین حریق های ما در ساختمان های زیر ۶ طبقه است. در بیمارستان ها نیز با وزارت بهداشت مکاتبه کردیم. ۷۰۲ مرکز درمانی و کلینیک را بازدید کردیم و پرونده آنها تشکیل شده اما ۱۵۰ بیمارستان داریم که وضعیت ناایمن دارد.

 ایسنا

نظرات بینندگان