arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۸۰۹۱
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۳ - ۲۹ دی ۱۴۰۰

مشاور بشار اسد: وفاداری ایران را با خیانت پاسخ نمی‌دهیم

لونا الشبل مشاور بشار اسد گفت: روابط با ایران برپایه وفاداری است و ایران دائما در کنار ملت و ارتش سوریه ایستادگی کرده است بنابراین سوریه وفاداری ایران را با خیانت پاسخ نخواهد داد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: مشاور ویژه رئیس جمهور سوریه در گفت وگویی به سطح روابط تهران و دمشق و حضور نیرو‌های مستشاری ایران در سوریه پرداخت.

لونا الشبل، مشاور ویژه بشار اسد رئیس جمهور سوریه در گفتگو با شبکه آرتی درخصوص روابط تهران و دمشق گفت: روابط ما با ایران جدید نیست بلکه به چهار دهه پیش بازمی گردد. روابط با ایران ریشه دار و تاریخی و بر پایه احترام متقابل و منافع مشترک و همچنین عدم دخالت در امور یکدیگر است و این اصولی است که سوریه به آن‌ها احترام می‌گذارد و قاعدتا همه کشور‌ها باید به این اصول احترام بگذارند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر ایران همواره از حقوق سوریه و فلسطین و کشور‌های عربی دفاع کرده است لذا روابط با ایران بسیار قدیمی است و در بسیاری از بحران‌ها و مشکلات مورد آزمایش قرار گرفت و هیچ گاه تحت تاثیر قرار نگرفت.

لونا الشبل در پاسخ به این سوال که برخی کشور‌ها خواستار روابط خوب شما با تهران نیستند و این مانعی برای ایجاد روابط شما با اینگونه کشورهاست خاطر نشان کرد: روابط با ایران برپایه وفاداری است و ایران دائما در کنار ملت و ارتش سوریه ایستادگی کرده است بنابراین سوریه وفاداری ایران را با خیانت پاسخ نخواهد داد، سوریه وفاداری را با وفاداری پاسخ می‌دهد. این غربی‌ها و آمریکایی‌ها هستند که پشت هم پیمانان خود را خالی می‌کنند، اما پایه روابط سوریه بر اساس وفاداری است.

مشاور ویژه اسد در پاسخ به این سوال که برخی کشور‌های غربی و عربی خواستار پایان دادن به نفوذ ایران در سوریه هستند گفت: حضور هر نوع نیرو با هر جنسیت و ملیتی در خاک سوریه یک تصمیم حاکمیتی است و هیچ کس حق ندارد در این مساله دخالت کند و دمشق در این باره تصمیم می‌گیرد که چه کسانی در خاکش حضور داشته باشند و چه کسانی حضور نداشته باشند، اما بگذار خیالتان را راحت کنم که هیچگونه ارتش و یا یگان و نیرو و تشکیلات نظامی ایرانی در خاک سوریه حضور ندارند و چیزی که هست حضور افسران ایرانی در کنار ارتش سوریه است. ما اکنون در وضعیت جنگی هستیم و نیاز به هرگونه کمک نظامی داریم، اما هیچ نیرو و یگان و ... و چیز‌هایی که رسانه‌ها ترویج می‌کنند وجود ندارد و ایران نیز درخواست ارسال نیرو نکرده است.

وی در خصوص نگرانی‌های برخی کشور‌های عربی گفت: هرگاه مسئولی از این کشور‌ها دیدید از او سوال کنید، چون جواب دست آن‌ها است.

نظرات بینندگان