arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۸۱۴۷
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۸ - ۲۹ دی ۱۴۰۰

ترکیه برای تامین امنیت جام جهانی ۳ هزار نیروی ضد شورش به قطر اعزام می‌کند

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه گفت که این کشور۳۲۵۰ افسر امنیتی را برای جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر می‌فرستد. سویلو افزود که ترکیه پیش از نیز تعدادی از نیرو‌های قطری را قبل از مسابقات آموزش داده است. وزیر کشور ترکیه این سخنان را روز سه‌شنبه در جریان یک رویداد در شهر تفریحی آنتالیا گفت. بنا به گفته او ۳ هزار پلیس ضد شورش و همچنین ۱۰۰ عضو یک واحد نیرو‌های ویژه، ۵۰ سگ بمب یاب و اپراتور‌های آن‌ها و ۵۰ کارشناس بمب شامل نیرو‌هایی است که ترکیه به قطر اعزام خواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه گفت که این کشور۳۲۵۰ افسر امنیتی را برای جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر می فرستد. آقای سویلو افزود که ترکیه پیش از نیز تعدادی از نیروهای قطری را قبل از مسابقات آموزش داده است.

وزیر کشور ترکیه این سخنان را روز سه‌شنبه در جریان یک رویداد در شهر تفریحی آنتالیا گفت. بنا به گفته او ۳ هزار پلیس ضد شورش و همچنین ۱۰۰ عضو یک واحد نیروهای ویژه، ۵۰ سگ بمب یاب و اپراتورهای آنها و ۵۰ کارشناس بمب شامل نیروهایی است که ترکیه به قطر اعزام خواهد کرد.

وی با بیان اینکه نیروهای ترکیه در نوامبر و دسامبر ۲۰۲۲ و به مدت ۴۵ روز برای جام جهانی در قطر حضور خواهند داشت گفت: «در این رویداد، که انتظار می‌رود بیش از یک میلیون هوادار از سراسر جهان در آن شرکت کنند، پرسنل ما امنیت را تضمین خواهند کرد.»


سویلو افزود که ترکیه همچنین ۶۷۷ پرسنل امنیتی قطر را در زمینه‌های مختلف آموزش داده است.

قطر و ترکیه، دو متحد
ترکیه و قطر در سال‌های اخیر روابط خود را تقویت کرده‌اند و آنکارا از دوحه در مناقشه خود با سایر کشورهای خلیج حمایت می‌کند.

در سال ۲۰۱۷ که قطر مورد تحریم و محاصره کشورهای همسایه‌اش به رهبری عربستان قرار گرفته بود، یکی از شروط برای رفع تحریم‌ها و انزوا، پایان دادن به حضور نیروهای نظامی ترکیه در قطر بود، با این وجود کمتر از دو سال پس از آغاز این محاصره، ترکیه یک پایگاه نظامی در قطر راه‌اندازی کرد.

تحریم‌ها و محاصره قطر توسط کشورهای همسایه‌اش نهایتا در ژوئن ۲۰۲۱ به پایان رسید.


قطر و ترکیه در جریان بهار عربی از نیروهای اخوان المسلمین حمایت می‌کردند و در مصر از دولت محمد مرسی پشتیبانی می‌کردند، که نهایتا در یک کودتای نظامی توسط ژنرال السیسی که به امارات و عربستان نزدیک است کنار گذاشته شد.

دو کشور همچنین در شمال سوریه از گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد حمایت می‌کنند.

جام جهانی در قطر از ۲۱ نوامبر تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد.

نظرات بینندگان