arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۸۱۷۱
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۰ - ۲۹ دی ۱۴۰۰

بوریس جانسون دوباره در پارلمان بریتانیا عذرخواهی کرد اما گفت کنار نخواهد رفت

با ادامه جنجال بر سر میهمانی‌های خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت، دفتر و اقامتگاه رسمی نخست وزیران بریتانیا، بوریس جانسون، نخست وزیر، در جلسه هفتگی مجلس عوام برای پاسخگویی به نمایندگان احتمالا با سؤالات بیشتری در مورد رهبری خود مواجه است. نخست وزیر بریتانیا از سوی حزب مخالف و همینطور بعضی از هم‌حزبی‌های خودش بابت برگزاری مهمانی‌هایی در دفتر نخست وزیری در دوران قرنطینه کرونا تحت فشار است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی بی سی: با ادامه جنجال بر سر میهمانی‌های خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت، دفتر و اقامتگاه رسمی نخست وزیران بریتانیا، بوریس جانسون، نخست وزیر، در جلسه هفتگی مجلس عوام برای پاسخگویی به نمایندگان احتمالا با سؤالات بیشتری در مورد رهبری خود مواجه است.

نخست وزیر بریتانیا از سوی حزب مخالف و همینطور بعضی از هم‌حزبی‌های خودش بابت برگزاری مهمانی هایی در دفتر نخست وزیری در دوران قرنطینه کرونا تحت فشار است.

بوریس جانسون امروز در نشست پارلمان در برابر انتقادها از او، دوباره عذرخواهی کرد اما گفت کنار نخواهد رفت.

بعضی از اعضای حرب حاکم محافظه کار به دنبال برکناری او از رهبری حزب هستند.

پیش از آغاز این جلسه، کریستیان ویکفورد، از نمایندگان حزب حاکم محاظه کار در مجلس عوام از عضویت حزب استعفا کرد و به حزب کارگر - حزب مخالف - پیوست.

این میهمانی‌ها در زمان محدودیت کرونایی و هنگامی برگزار شد که دولت مقررات سختگیرانه‌ای را در مورد گردهمایی‌های مختلف به اجرا گذاشته بود.

در میان نمایندگان حزب حاکم محافظه کار، از جمله کسانی که در انتخابات ۲۰۱۹ تحت رهبری بوریس جانسون برای اولین بار به نمایندگی انتخاب شدند، صداهایی در مورد لزوم تغییر رهبر حزب شنیده می‌شود که می‌تواند موقعیت نخست وزیر را تهدید کند.

لورا کونز برگ، دبیر سیاسی بی‌بی‌سی به نقل از یکی از نمایندگان می‌گوید حدود نیمی از ۲۰ نماینده‌ جدید مجلس صبح چهارشنبه نامه‌ای حاوی عدم اعتماد به رهبری بوریس جانسون به حزب تسلیم کردند.

طبق مقررات حزب محافظه‌کار، اگر ۵۴ نماینده حزب نامه‌ای برای تغییر رهبری تسلیم کنند، انتخابات رهبری برگزار می‌شود.

تا کنون تنها اسامی هفت نفر به عنوان ارسال کنندگان چنین نامه‌ای شناخته شده اما یکی از نمایندگان مجلس به لورا کونزبرگ گفته که فکر می‌کنند به زودی می توان به حد نصاب لازم دست یافت.

اما در حال حاضر فقط سر گراهام بردی، نماینده مجلس و رئیس جناح حزب محافظه‌کار در مجلس عوام - موسوم به کمیته ۱۹۲۲ - رقم دقیق را می‌داند. نامه‌های حاوی درخواست رای عدم اعتماد حزبی به نخست وزیر به او ارسال می‌شود.

جیمز هیپی، وزیر دفاع، از همکاران خود در حزب محافظه‌کار خواسته است که "درایت به خرج دهند" و افزوده است که اکنون زمان مناسبی برای تغییر رهبر کشور نیست.

بسیاری از محافظه‌کاران گفته‌اند منتظر هستند سو گری، از کارمندان ارشد دولت، گزارش بررسی خود در مورد میهمانی‌های داوینینگ استریت را تکمیل کند و پس از مطالعه آن، در مورد گام بعدی تصمیم خواهند گرفت.

تاکنون، شش نماینده محافظه‌کار علنا گفته‌اند که نامه‌های عدم اعتماد به آقای جانسون را برای سر گراهام ارسال کرده‌اند و دبیر سیاسی بی‌بی‌سی هم گفته که کریستین ویکفورد، نماینده حوزه بری ساوث هم هفتمین ارسال کننده نامه است.

یکی از نمایندگان مجلس که برای تشویق دیگران به ارسال نامه‌ تلاش می‌کند، دیروز به بی‌بی‌سی گفت: "فکر می‌کنم کار را انجام داده‌ایم" و افزود: "پیش‌بینی سخت است اما امروز تغییراتی روی داده و تلاش ناظمان حزب در مجلس برای قانع کردن نمایندگان به پیروی از رهبری نتیجه عکس داده و همکاران من حالا احساس می‌کنند که تنها نیستند."

بوریس جانسون، به دلیل مهمانی دفتر کارش در دوران قرنطینه، با احتمال درخواست استعفا روبروست

بوریس جانسون برای ویدیو مهمانی کریسمس عذرخواهی کرد اما برگزاری آن را تکذیب کرد

دبیر سیاسی بی‌بی‌سی می‌گوید که گروهی متشکل از ۲۰ نماینده حزب محافظه‌کار که برای اولین بار در انتخابات ۲۰۱۹ انتخاب شدند و از آنان با عنوان دست‌اندرکاران "توطئه پای گوشت خوک" نام برده می‌شود جلسه‌ای تشکیل دادند و نتیجه گرفتند که باید برای برکناری بوریس جانسون نامه‌های درخواست انتخابات رهبری را ارسال کنند.

این نماینده مجلس گفته که نقل قول‌هایی از اعضای دولت که این نمایندگان را "کم عقل" و "ساده لوح" توصیف کرده بودند موضع آنان را سخت‌تر کرده است. بعضی‌ها گفته‌اند که تهدید شده‌اند که ممکن است دولت لایحه‌ای برای تغییر مرزهای حوزه انتخابیه آنان به مجلس ببرد تا احتمال انتخاب مجدد آنان را تضعیف کند. البته بعید است که دولت برای انتقام گرفتن از شورشیان در داخل حزب، کرسی‌های پارلمانی خود را به خطر اندازد.

کریس لودر، عضو محافظه‌کار از جمله افرادی است که در یکی از جلسات برای بحث در مورد این موضوع شرکت کرد.

او که نماینده پارلمان از حوزه وست دورست است گفت: "جلسات ما چیزی جز نشست گروهی از نمایندگان محافظه‌کار نبوده که نظرات و عقاید خود را مطرح کردند و این چیزی است که هر روز اینجا روی می‌دهد."

او گفته است: "من می‌خواهم مطمئن شوم که تعهد، راستی و صداقت به قلب دولت بازگردانده می‌شود و فکر می‌کنم که به جای نقل گزارش‌های مختلف از افراد شورشی، این یک هدف مشترک خوبی خواهد بود."

گفته شده که یکی از وزیران برای جلسه این نمایندگان اصطلاح "توطئه پای گوشت خوک" را به کار برد به خاطر اینکه آلیسیا کرنز، یکی از امضاکنندگان نامه درخواست انتخابات رهبری، نماینده روتلند و ملتون است که به درست کردن بهترین پای گوشت خوک شهرت دارد اما همکاران خانم کرنز می‌گویند او رهبری شورش علیه نخست وزیر را برعهده ندارد.

همین وزیر گفته که به اعتقاد اعضای کابینه، نخست وزیر از تهدید کنونی جان سالم به در خواهد برد و افزوده "دست‌انداز گودی است اما ما از آن عبور خواهیم کرد."

آقای هیپی، وزیر دفاع، در گفتگو با بی‌بی‌سی این نظر را مطرح کرد که کارکنان دفتر بوریس جانسون مقصر برگزاری این رویداد هستند و افزود که نخست‌وزیران "واقعا صاحب برنامه روزانه خود نیستند و این برنامه توسط کارکنان دفتر نخست وزیری تهیه می‌شود."

او گفت که نخست وزیر نمی‌تواند همه فعالیت‌های دفترش را زیر نظر داشته باشد و افزود برگزاری این گردهمایی‌ها "تصویر ضعیفی از کسانی ارائه می‌دهد که آن را برنامه‌ریزی کرداند و در برنامه نخست وزیر گنجاندند."

نظرات بینندگان