arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۸۶۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۲ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

صدای پای پیک ششم به گوش می‌رسد/ لزوم تدوین دستورالعمل برای واکسن گریزها

به رغم افزایش چشمگیر تزریق واکسن کرونا اما رعایت شیوه نامه های بهداشتی پاشنه آشیل مردم در مواجهه با کروناست، عدم رعایت ۴۸ درصدی پروتکل‌های بهداشتی و افزایش آمار مبتلایان به کرونا، می تواند زمینه ساز وقوع پیک ششم در کشور باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

به رغم افزایش چشمگیر تزریق واکسن کرونا اما رعایت شیوه نامه های بهداشتی پاشنه آشیل مردم در مواجهه با کروناست، عدم رعایت ۴۸ درصدی پروتکل‌های بهداشتی و افزایش آمار مبتلایان به کرونا، می تواند زمینه ساز وقوع پیک ششم در کشور باشد.

 کرونا بار دیگر هم تغییر چهره و لباس داد، چهره ای که پیش تر و در سویه‌های گذشته بسیاری از بیماران را مبتلا و برخی دیگر را روانه دیار باقی کرد؛ اما با این حال عده ای که تعداد آنها هم کم نیست از تزریق واکسن گریزان و نام خود را جامعه واکسن نزده‌ها نامیده‌اند. حالا کرونا علاوه بر آن که به اشکال و سویه‌های دیگری در آمده است می‌تواند بسیار خطرناک تر از دیگر سویه ها باشد و ممکن است در روزها و ماه های آتی کشور را تحت تأثیر آثار مخرب و خطرناک خود قرار دهد.

نام این سویه جدید اومیکرون است و علائم آن بیشتر شبیه به سرماخوردگی است و با آبریزش بینی، سردرد، گلو درد و عطسه آغاز و این ها شایع ترین دلایل ابتلا به اومیکرون در کشور هستند. شاید به همین خاطر باشد که اغلب مبتلایان به این سویه آن را با سرماخوردگی اشتباه گرفته و در نهایت با نسخه های خانگی خود را درمان می‌کنند. این در حالی است که می طلبد در صورت رویت چنین علائمی حتماً به پزشک متخصص و بیماری‌های عفونی مراجعه کنند.

به طور قطع نقش تزریق واکسن کرونا در پیشگیری از ابتلا، بستری و مرگ و میر بیش از هر چیزی حائز اهمیت است و در همین رابطه دولت سیزدهم از زمان روز کار آمدن توانسته گام های مثبتی را در راستای واکسینه کردن مردم در برابر کرونا بردارد.

آمار افراد واکسینه شده در کشور

براساس آخرین آمارهای وزارت بهداشت، در کشور با افزایش چشمگیری از روند واکسینه کردن مردم به انواع واکسن ها روبرو هستیم و این آمار نام ایران را در کنار کشورهای واکسینه شده در جهان قرار داده است.براساس آخرین آمار وزارت بهداشت که روز گذشته آن را منتشر کرد، مجموعاً ۶۰ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۶۵۹ نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

این آمار همچنان می افزاید: تا امروز ۵۳ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۹۴۱ نفر دوز دوم واکسن را دریافت کرده‌اند. همچنین ۱۴ میلیون و ۱۳ هزار و ۴۶۵ نفر دوز سوم واکسن را نیز دریافت کرده‌اند. با احتساب این ارقام،مجموع دوزهای واکسن تزریق شده در کشور به شمار ۱۲۷ میلیون و ۹۲۳ هزار و ۶۵ مورد رسید.

ورود اومیکرون به کشور

روزهای پایانی آذرماه بود که که وزارت بهداشت اعلام کرد نخستین مبتلا به ویروس اومیکرون در کشور مشاهده شده است، پس از آن بود که کمال حیدری معاون وزیر بهداشت اعلام کرد: این فرد مبتلا از امارات وارد ایران شده بود و چندین موارد مشکوک دیگر نیز شناسایی شده است.

در همین رابطه،حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در این باره با تأکید بر مقابله با شیوع اومیکرون در کشور، هشدار داد: اگر قرنطینه اعمال نشود، طی سه تا چهار هفته آینده شاهد پیک بیماری کرونا در ایران خواهیم بود.این هشدار از سوی چندین کارشناسان و اپیدمولوژیست و متخصص بیماری‌های عفونی در کشوز نیز به مردم داده شد اما با این حال رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پایین ترین حد قرار دارد.

پیام طبرسی،عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا به خبرنگار فارس گفت:خطر اومیکرون بیخ گوش ماست.

وی ادامه داد: در ایران آمار امیکرون رو به افزایش بوده و با توجه به خصوصیات این ویروس که اگر شروع به بیماری کند به صورت تصاعدی بالا می رود؛ بنابراین در دو سه هفته آینده ممکن است با پیک روبرو شویم.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تأکید کرد: قرار شده فاصله دز دوم و سوم را کمتر کرده و به یک ماه برسانیم تا افراد زودتر دز سوم را تزریق کنند.

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کرونا تأکید کرد: هنوز تغییری در میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر بر اثر ورود سویه امیکرون نداریم اما از نظر مطالعات اپیدمیولوژیکی اگر یک امیکرون در کشوری شناسایی شود، حداقل هزار بیمار مبتلا به امیکرون وجود دارد بنابراین ممکن است در کشور ما نیز امیکرون به تعداد زیادی وجود داشته باشد.

وی تأکید کرد: استراتژی ما باید به این صورت باشد که هر اقدام پیشگیرانه ای را با توجه به احتمال غالب شدن سویه امیکرون در کشور در نظر بگیریم ، یعنی ماسک زدن، حاضر نشدن در امکان شلوغ و واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال و زدن دوز سوم باید به طور جدی دنبال شود تا از پیک بعدی جلوگیری شود.

روند خطرناک افزایش مبتلایان به کرونا در کشور/ زنگ پیک ششم کرونا به صدا در آمد!

به رغم افزایش چشمگیر تزریق واکسن کرونا در دولت سیزدهم اما رعایت شیوه نامه های بهداشتی پاشنه آشیل مردم در مواجهه با کروناست، عدم رعایت ۴۸ درصدی پروتکلهای بهداشتی در جامعه می تواند به طور قطع زمینه وقوع پیک ششم را در کشور ایجاد کند.

به هر حال آمار مبتلایان به کرونا در کشور و کاهش فوتی‌ها خوشبینی جامعه را به سمت و سویی برده که گویا ما دیگر با کرونا مواجهه‌‎ای نداریم، این در حالی است که سویه جدید اومیکرون در کشورهای اروپایی و آفریقایی اوج بسیاری بالایی گرفته و مبتلایان و بستری‌ها را به حد چشمگیری افزایش داده است.

اگر بخواهیم نگاهی به آمار مبتلایان به کرونا در ایران از ۱۸ دی ماه تا به امروز بیاندازیم، رشد فزاینده این آمار را مشاهده خواهیم کرد. آمار مبتلایان به کرونا در هیجدهم دی ماه سال جاری ۷۰۱ نفر بوده که این میزان در روزهای بعدی با افزایش چشمگیری همراه بود. در روزهای ۳۰،۲۹،۲۸به ترتیب آمار مبتلایان به ویروس کرونا ۴۰۶۰،۴۶۵۸ و ۵۲۷۶ نفر بوده است و این رشد صعودی مبتلایان به ویروس کرونا در کشور را نشان خواهد داد.نگاهی دیگر به آمار مبتلایان در روزهای دیگر نیز موید همین اظهارات است و باید رعایت پروتکل‌ها و دستور العمل‌های بیشتر کرونا در دستور کار مردم قرار گیرد.

با این حال نباید فعالیت اومیکرون و رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور را دست‌کم گرفت و منتظر وقوع پیک جدید باشیم. از طرفی دیگر ستاد ملی کرونا هر چه سریعتر دستورالعملی نسبت به پایین آمدن پروتکل های بهداشتی صادر و برنامه ای برای مقابله با وقوع پیک ششم کرونا تدوین کند.

 فارس

نظرات بینندگان