کد خبر: ۶۵۸۸۶
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۷ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۱

اوج گیری گربه بازی توسط دخترهای ایرانی: سگ بازی از مد افتاد!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رشد شدید گربه بازی در ایران به خصوص در میان دخترها، باعث افزایش شدید قیمت گربه شد، تا جایی که بر روی برخی گربه ها تا دو میلیون تومان قیمت گذاری می شود؛ هرچند هنوز با قیمت هایی کمتر از این توافق می شود. با این حال این پرسش مطرح است که چه مسائلی باعث فراگیری شدید نگهداری گربه سانان و کمرنگ تر شدن نگهداری سگ سانان میان طبقه ای مرفه از ایرانیان شده و باعث شد دامپزشکان حیوانات در ایران مجبور باشند مطالعات بیشتری بر روی گربه ها داشته باشند؟!

 

به گزارش سرویس جامعه «بازتاب»؛ با کنار گذاشتن بحث ژست های معمول نگهداری از حیوانات که دیگر چندان خریداری در ایران ندارد، داشتن یک موجود که وابستگی و توجهات روحی صاحب حیوانات را برآورده سازد و عملاً نقش یک دوست را برعهده داشته باشد، مهم ترین دلیلی است که در ایران برای نگهداری حیوانات همچون اکثر کشورهای دنیا ذکر می شود.

 

شاید با گسترش نگهداری از سگ، عملاً موضوع اول که همان ژست گرفتن یا به قول مشهور کلاس گذاشتن است، به حاشیه رفته و برای این مسئله نیز می بایست سراغ گربه سانان گران قیمت و کم یاب را گرفت و بدین سان برخی از آنهایی که برای نگهداری سگ مشکلی نداشته اند، به نگهداری بچه شیر روی آورده اند که با مجوز برخی نهادها یا حتی بدون مجوز می توان نگهداری اش کرد.

 

در مقابل اما گروه دیگری که سگ را به عنوان همدم نگهداری می کردند، گرایششان به گربه به شدت افزایش یافته و  این مسئله طبیعتاً به ژست گرفتن و از مد افتادن سگ بازی ارتباطی ندارد و به مسائل دیگری مربوط می شود. این اتفاق که بیشتر در میان قشر خاصی از دختران ایرانی و به ویژه تهرانی قابل مشاهده است، علاوه بر رویکردها و شرایط اجتماعی که نسبت به نگهداری سگ وجود دارد، به دشواری نگهداری و حمل سگ سانان در ایران نیز مربوط می شود که باعث شد ترجیحشان، جایگزینی حیوانی با  دردسر کمتر باشد که بتوان در دوره بسیار طولانی تر نگهداری اش کرد و هزینه به مراتب کمتری نسبت به سگ بازی را به صاحبش تحمیل نماید.

 

به هر تقدیر، نجس بودن سگ همچنان یک چالش جدی برای دارندگان سگ است و آنها حتی در میان دوستانشان نیز با این مسئله مواجه هستند که برخی بر روی نجس بودن سگ تاکید دارند، مشکلی که برای گربه وجود ندارد. واق واق سگ در آپارتمان و همچنین هزینه ها و دردسرهایی که یک توله سگ پس از بزرگتر شدن به وجود می آورد،در کنار قانون مصوب مجلس مبنی بر ممنوعیت عبور حیوانات و به طور خاص سگ در معابر، می تواند دشوار شدن نگهداری از سگ ها در ایران را بیشتر نشان دهد که برای اشخاص فاقد خانه شخصی، نگهداری سگ ها را تقریباً غیرممکن می سازد.

 

 

در مقابل عدم نجاست گربه، باعث می شود رغبت به نگهداری گربه حتی در میان برخی خانواده های مذهبی نیز به وجود آید تا حداقل پوششی باشد بر درخواست های فرزندانشان برای نگهداری سگ! هرچند چسبیدن موی گربه به لباس برای خواندن نماز ایجاد اشکال می کند.

 

عدم رشد سایز گربه های خانگی از یک سقف مشخص و طبیعتاً عدم رشد میزان غذای مصرفی گربه از یک حد مشخص و همچنین توجه به این مسئله که گربه برخلاف بسیاری از سگ های تربیت شده، هر نوع شیر خام و آشغال گوشتی نیز می خورد نیز به گرایش شدید دختران ایرانی به گربه نقش اساسی داشته است.

 

در کنار اینها گربه صدای واق واق سگ های پاکوتاه را ندارد، احتمال گاز گرفتنش بسیار کمتر از سگ هاست و مهمتر از همه اینها، حملش بسیار راحت است و بسیاری از دخترها، در کوله پشتی هایشان گربه هایشان را حمل می کنند و حتی برخی در محیط دانشگاهی نیز این موجودات را از خود جدا نمی کنند!

 

ملوس بودن گربه و نگاه متفاوتی که نسبت به گربه خانگی وجود دارد، باعث شده با دست گرفتن این حیوان که برخلاف صفت مشهورش باوفاست، در کافی شاپ ها و محیط های اینچنینی، گاردی از سوی صاحبان چنین مجموعه هایی گرفته نشود و البته اگر یک دختر در معابر عمومی با گشت جمع آوری حیوانات مواجه شود، خیلی راحت می تواند این حیوان را به کوله پشتی اش منتقل کند و مشکل را برطرف سازد! ضمن آنکه نهادهای فرهنگی همچون ارشاد نیز با حضور گربه در فیلم ها به عنوان عنصری مثبت مشکلی ندارند و علی الظاهر فضا برای رشد فضای نگهداری این حیوان در خانه ها فراهم است.

 

این انگیزه ها باعث شده گربه بازی به اوج خود برسد و قیمت گربه در بازار حیوانات خانگی ایران افزایش چشمگیری داشته باشد. با این رویکرد، بهترین گربه های سفید که بیشترین مشتری را دارند و پیش از این حداکثر با قیمت 400 تا 500 هزار تومان قیمت گذاری شده و در همین حدود معامله می شد، به سقف قیمت گذاری دو میلیون تومان رسیده که تا یک میلیون و چهارصدهزار تومان فروش قطعی گزارش شده است و جالب اینکه برخلاف تصور، گربه ایرانی که یکی از بهترین  و خوش فرم ترین نژادهای گربه های دنیا است، کمترین مشتری را دارد. همین مسئله باعث شد دامپزشکان و کلینیک های حیوانات در تهران نیز، مطالعات بیشتری بر روی گربه سانان داشته باشند و برخی وسایلی که پیش از این برای سگ ها فروش بیشتری داشت، از این پس برای گربه ها وارد نمایند.

 

دختری که صاحب گربه ای هفتصد هزارتومانی است، در گفت و گو با خبرنگار «بازتاب»، هزینه نگهداری یک گربه را مشروط به اینکه دچار بیماری پرهزینه ای نشود، سالیانه حدود 900 هزار تومان و این هزینه را برای نگهداری یک بچه گربه در طول یک سال، حدود 600 هزار تومان ذکر کرد که طبیعتاً این هزینه نسبت به هزینه نگهداری سگ ها که باید دوره به دوره برایشان واکسن های متعددی تزریق کرد و به بیماریهای عجیبی نیز دشوار می شوند بسیار پایین است، هرچند برای گروهی از مردم ایران، 600 تا 900 هزار تومان هزینه برای شیر دادن فرزندانشان نیز در طول سال صرف نمی شود!

 

این دختر گربه باز، فراگیری بیش از اکنون نگهداری حیوانات را نیز پیش بینی کرد و یادآور شد، خودش تحت تاثیر ملوس و بامزه بودن گربه یکی از دوستانش، اقدام به خرید و نگهداری گربه، به جای سگش که بزرگ شده و نگهداری اش دشوار شده بود، کرده و برخی دوستانش نیز پس از مشاهده گربه اش، ترغیب به نگهداری گربه شده اند. وی در عین حال تاکید داشت که نگهداری گربه به اندازه دختران در میان پسران فراگیر نخواهد شد و سگ همچنان مشتری های خاص خود را خواهد داشت و به همین دلیل با وجود افزایش مشتری های گربه ها، قیمت سگ های شناسنامه دار کاهش نیافته است.

 

از اینها گذشته این دختر از نگهداری گربه ابراز رضایت می کرد و عنوان می کرد: «از پسرها باوفاتر هستند!» در واقع به نظر می رسد با افزایش سن ازدواج، کاهش صمیمیت ها درون خانواده و اقوام و همچنین بی ثبات شدن دوستی های دختر و پسری که «بازتاب» به زودی در گزارش به آنها از نگاهی متفاوت خواهد پرداخت، همدم حیوانی جای خود را بیش از گذشته در زندگی ایرانی ها باز می کند و این یعنی نقدهایی که بر زندگی فردی در کشورهای غربی و سرد شدن روابط مطرح می شد، اکنون در حال وقوع  در ایران است؛ اتفاقی که میان این همه مشکل ریز و درشت اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، تا فراگیری وسیع به چشم نمی آید.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۸
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
20
19
واقعا بیکارن
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
18
24
قابل توجه دوست داران گربه
درست است که گربه نجس نیست اما موی گربه ایجاد نوعی حساسیت کرده و برای خانمها نازایی می آورد
ali
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
18
27
خانومه میگه «از پسرها باوفاتر هستند!»
بعد ما پسرای احمق دلمونو خوش کردیم به اینها.
بابا هرچیزی(عشق-محبت) لیاقت میخواد.
شما هم با گربت خوش بخت باشی.
ناشناس
|
UNITED KINGDOM
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
12
28
انصافا تازگی‌ها تیتر‌ها و خبر‌هاتون اینقدر چیپ شده که احساس می‌کنم دارم صراط نیوز یا رجا نیوز میخونم. خجالت بکشین واقعا، یه زمانی‌ آدم حسابی‌ بودین
koko
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
7
6
آوارگی کوه وبیابانم ارزوست
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۰
2
4
تو این محله بازتاب اینا هرچی اتفاق عجیب و غریبی اول رخ میده!
تی تی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۱
2
7
یکی گریه در خانه زال بود
که سرگشته احوال و خوشحال بود !!!
مهدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۳/۲۱
3
20
میو ؟ نمیو
نظرات بینندگان