کد خبر: ۶۵۸۹۲
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۸ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۱

لاوروف: ادعای آمریکا بر اینکه ایران بخشی از مشکل سوریه است حرفی ساده‌لوحانه است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : وزیر امور خارجه روسیه درباره مخالفت آمریکا با حضور ایران در اجلاس بین‌المللی درباره سوریه اعلام کرد که این مخالفت نشان‌دهنده دوگانگی سیاسی آمریکاست و عدم دعوت از ایران غیرمنطقی است.
خبرگزاری فارس: لاوروف: ادعای آمریکا بر اینکه ایران بخشی از مشکل سوریه است حرفی ساده‌لوحانه است

به گزارش فارس، سرگی لاوروف در کنفرانسی خبری که برای اعلام دعوت مسکو به برگزاری اجلاسی بین‌المللی برای حل بحران سوریه برگزار کرد، از ایران به عنوان یکی از طرف‌های مهم در این اجلاس نام برد.

عدم دعوت از ایران به اجلاس حل بحران سوریه غیرمنطقی است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پابگاه خبری بلومبرگ که سوال کرد آمریکایی‌ها در خصوص مشارکت ایران مخالف هستند گفت: مذاکراتی درباره برگزاری اجلاس بین‌المللی برای حل بحران سوریه برگزار کردیم. آمریکایی‌ها با برگزاری این اجلاس مخالف نبودند.

لاوروف با اشاره به مخالفت آمریکا با حضور ایران در این اجلاس گفت: ایران یکی از طرف‌های مؤثر است. ایران می‌تواند بر دولت سوریه تاثیر بگذارد. بنابراین عدم دعوت از ایران کاری کاملا غیرمنطقی است.

لاوروف با اشاره به این استدلال آمریکایی‌ها که ایران در مسئله سوریه بخشی از مشکل است نه بخشی از راه‌حل، تاکید کرد که ابراز چنین سخنانی ساده‌لوحانه است.

مخالفت آمریکا با دعوت از ایران، سیاست دوگانه این کشور را نشان می‌دهد

وزیر خارجه روسیه دعوت از ایران برای حل بحران سوریه را کاملا اقدامی واقعگرایانه خواند و افزود: آمریکایی‌ها هم واقعگرا هستند. آنها خودشان با طرف‌ها ایرانی دیدار و مذاکره کرده‌اند و این کار را برای حفظ جان نیروهایشان [در افغانستان و ...] انجام داده‌اند پس چرا از همین راه برای حفظ جان مردم سوریه استفاده نمی‌کنند. این مخالفت نشانه دوگانگی سیاست آمریکاست.

وی عربستان را یکی از کشورهای بزرگ خاورمیانه دانست که روسیه قصد دارد در کنار ایران از آن برای این اجلاس دعوت کند.

طرح یمن برای سوریه اما یمن خودش هنوز ناآرام است

لاوروف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظرتان درباره اجرای طرح یمن (انتقال قدرت به صورت مسالمت‌آمیز) برای سوریه چیست؟ تاکید کرد که این طرح در یمن اجرا شده است اما یمن هنوز خودش ناآرام است. در آنجا طرف‌های مختلف بدون پیش‌شرط پای میز مذاکره نشستند بودن اینکه خواستار کناره‌گیری رئیس جمهور شوند.

مردم سوریه باید تصمیم بگیرند

لاوروف تاکید کرد که راهکار در اراده مردم است و هدف اجلاسی که ما به آن دعوت می‌کنیم نیز همین است که اراده مردم سوریه اعمال شود بدون اینکه طرف‌های خارجی دخالت کنند و راهکارهای خود را تحمیل کنند.

حل بحران باید آن چیزی باشد که سوری‌ها بر آن توافق می‌کنند.

نظرات بینندگان