arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۵۹۱۹۹
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۰۸ - ۰۶ بهمن ۱۴۰۰

بایدن: هیچ نیروی آمریکایی وارد اوکراین نخواهد شد

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا همزمان با افزایش تنش ها با روسیه و انتقال تسلیحات نظامی به اوکراین و اعلام آماده باش هشت و هزار ۵۰۰ نیروی نظامی کشورش ادعا کرد هیچ نیروی آمریکایی وارد کی یف نخواهد شد. رئیس جمهوری آمریکا در عین حال روسیه را تهدید کرد و گفت اگر روسیه به اوکراین حمله کند با عواقب بسیار بزرگی مواجه خواهد شد. این عواقب تنها اقتصادی یا سیاسی نخواهد بود بلکه در روسیه در سراسر جهان با عواقب شدیدی مواجه خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا همزمان با افزایش تنش ها با روسیه و انتقال تسلیحات نظامی به اوکراین و اعلام آماده باش هشت و هزار ۵۰۰ نیروی نظامی کشورش ادعا کرد هیچ نیروی آمریکایی وارد کی یف نخواهد شد.

این سخنان رئیس جمهوری آمریکا درحالی است که سخنگوی وزارت دفاع کشورش (پنتاگون) روز گذشته اعلام کرد هشت هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی آمریکا در حالت آماده باش قرار دارند.

سخنگوی پنتاگون همچنین روز سه شنبه به وقت محلی اعلام کرد که آخرین محموله کمک‌های نظامی آمریکا از جمله صدها موشک ضد تانک جاولین در حال انتقال به اوکراین است و امروز در این کشور تخلیه می شود.

جان کربی سخنگوی پنتاگون در مصاحبه با فاکس نیوز با بیان اینکه ما به تازگی ۲۰۰ میلیون دلار کمک امنیتی دیگر به نیروهای مسلح اوکراین را تایید کرده ایم، افزود: در کنار گفت و گو، محموله ها از جمله موشک ضد تانک جاولین در حال ورود به اوکراین هستند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران مدعی شد تصمیم برای قرار دادن نیروها در حالت آماده باش بالا، تحریک آمیز نبوده بلکه با هدف اطمینان دادن به متحدان آمریکا است.

بایدن ادعا کرد قصدی برای قرار دادن نیروهای آمریکایی یا نیروهای ناتو در اوکراین نداریم.

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال روسیه را تهدید کرد و گفت اگر روسیه به اوکراین حمله کند با عواقب بسیار بزرگی مواجه خواهد شد. این عواقب تنها اقتصادی یا سیاسی نخواهد بود بلکه در روسیه در سراسر جهان با عواقب شدیدی مواجه خواهد شد. 

رئیس جمهوری آمریکا همچنین مدعی شد هیچ تغییری در وضعیت نیروهای روسی در نزدیکی مرز با اوکراین ایجاده نشده است.

بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت حمله روسیه به اوکراین، تحریم‌هایی علیه شخص ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعمال خواهد شد، گفت که آن را بررسی می کنیم.

همزمان جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری افزود تصمیم برای اعزام هشت هزار ۵۰۰ نیروی نظامی آمریکا که در حالت آماده باش قرار گرفته اند با هماهنگی متحدان آمریکا در ناتو انجام خواهد شد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: تصمیم برای آماده سازی نیروهای آمریکای با همکاری و مشورت ناتو گرفته شده است.

وی در عین حال ادعا کرد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هیچ تمایل، علاقه یا هدفی برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد. ناتو اتحادی برای حمایت از جبهه شرق اروپا است.

جن ساکی در تداوم فضاسازی ها و تنش آفرینی های آمریکا مدعی شد ارزیابی آمریکا این است که حمله روسیه به اوکراین همچنان نزدیک است اما نمی دانیم تصمیم روسیه چیست.

روسیه بارها ادعاها در مورد حمله به اوکراین را رد کرده و اعلام کرده که قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد، روسیه همچنین هشدار داده است که اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهایش تهدیدی برای امنیت ملی است و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که نیروها را به دلخواه در قلمرو مستقل خود جابجا کند.

گفت و گوهای امنیتی راهبردی روسیه و آمریکا در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۰ دی) و نشست شورای ناتو و روسیه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) از جمله اقدامات برای کاستن از تنش‌های دو جانبه برگزار شد.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند.

روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.

نظرات بینندگان