کد خبر: ۶۶۰۲۶
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۰۱ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۱

زمین‌لرزه ۵.۸ ريشتری در جنوب غربی ترکيه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
زمين لرزه ای ۵.۸ ريشتری روز يکشنبه جنوب غربی ترکيه را تکان داد که طبق آخرين گزارش‌ها دستکم شش تن به دليل ترس و هراس و پريدن از پنجره و بالکن خانه، زخمی شده‌اند. 

به گزارش خبرگزاری رويترز، اين زمين لرزه استان موگلا، در حاشيه دريای مديترانه را تکان داده که يکی از مراکز حضور توريست‌ها و گردشگران خارجی است.

یک مقام محلی به شبکه‌های تلويزيونی ترکيه گفته که خسارات مالی در حد تخريب چند ساختمان روی داده ولی تلفات جانی گزارش نشده است.

شبکه‌های تلويزيونی محلی ترکيه گفته‌اند شش يا هفت تن زخمی اين زمين لرزه، به مراکز درمانی منتقل شده و مراقبت‌های لازم از آن ها به عمل آمده است.

بخش‌هايی از کشور ترکيه به دليل موقعيت زمين شناسی روی خط زمين لرزه قرار دارد. سال گذشته و در پی وقوع زمين لرزه در استان وان، بيش از ۶۰۰ تن کشته شدند.

اين گزارش حاکی است مرکز اين زلزله در دريای مديترانه بوده است. شاهدان عينی به شبکه‌های تلويزيونی ترکيه گفته‌اند که اين زمين لرزه حدود ۳۰ ثانيه طول کشيده است.

تکان‌های اين زمين لرزه در ديگر شهرهای ترکيه از جمله ازمير که نزديک به ۳۳۰ کيلومتر با محل وقوع فاصله دارد، حس شده است. مقامات قبرس و يونان هم گفته‌اند بخش‌هايی از اين زمين لرزه در اين کشورها هم حس شده ولی خسارتی در پی نداشته است.

مرکز بررسی حرکات زمين شناسی ترکيه گفته در ۲۴ ساعت گذشته بيش از ۴۰ زمين لرزه خفيف در اين منطقه روی داده اما اين قوی ترين تکان‌های لايه های زمين در اين ناحيه بوده است.

ترکيه در سال ۱۹۹۹ دو زمين لرزه شديد در شمال غربی اين کشور را تجربه کرد که نزديک به ۲۰ هزار تن کشته در پی داشت.
نظرات بینندگان