کد خبر: ۶۶۱۲۰
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۵ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۱

قالیباف: پاسخ به برخی اظهارات وقت‌کشی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شهردار تهران با اشاره به گزارش شورای شهر در رابطه با آبگرفتگی خطوط مترو گفت: این گزارش علمی، منصفانه و کارشناسی بود.

محمدباقر قالیباف روز دوشنبه در حاشیه جلسه 1888 در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برآورد خسارت توسط شورا نزدیک به برآورد شهرداری است گفت: هنوز 8 میلیاردی که بیمه اعلام کرده از سوی مقام رسمی اعلام نشده است و هنوز اختلافی بین بیمه و مترو وجود دارد که باید بحثهای حقوقی اش انجام شود و میزان خسارت روشن شود.

وی ادامه داد: 8 میلیارد خسارتی است که به واگنها زده شد و بیمه اعلام کرده ایستگاههایی که هنوز به بهره برداری نرسیده تحت پوشش بیمه قرار ندارد بنابراین مجموع خسارت 22 میلیارد است اما چقدر توسط بیمه داده شود همچنان روشن نیست.

قالیباف ادامه داد: خسارتهای اولیه و غیر منطقی که از سوی برخی از افراد اعلام می شد و پیش بینی تلفات جانی ادامه همان بداخلاقیهای گذشته است.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه گزارش آقای شکیب از حادثه سیلاب مترو کارشناسی و علمی بود، گفت: گزارش مناسب و منصفانه ای توسط شورا ارائه شد اما دو نکته در آن گزارش بود که جای توضیح دارد. یکی در خصوص وقت طلایی که با آن موافق نیستم. وقت طلایی در هنگام وقوع زلزله و بحرانهای اینچنینی که مردم زیر آوار هستند معنا پیدا می کند و مربوط به صدمات انسانی است و ما در این حادثه طی 8 دقیقه هزاران مسافر را بدون کوچکترین آسیبی از ایستگاهها خارج کردیم.

وی عدم لایروبی کانال آب که در گزارش شورا به آن اشاره شده بود را نادرست دانست و گفت: در نیمه دوم اسفند و اوایل فروردین ما فرصت لایروبی داشتیم که این کانال نیز لایروبی شده است. در مجموع این گزارش به دور از حب و بغض و بر اساس واقعیتها بود.

شهردار تهران با اشاره به خلاءهای قانونی که در حوزه رودخانه های داخل شهر وجود دارد، گفت: این مسئولیت طبق قانون سال 61 بر عهده وزارت نیرو است اما این وزارتخانه آنقدر مشغله دارد که این موضوع جزو اولویتهایش نیست و دوستان مجلسی باید این نوع قوانین را اصلاح کنند.

قالیباف با اشاره به اینکه در زمانهای بحران، لوله های گاز و... می توانند حادثه ساز باشند، گفت: باید وظیفه قانونی کانالها مشخص شود تا اشکالات اجرایی نیز برطرف شود و این موضوع در جلسه دیروز شورا مورد تاکید قرار گرفت که این مسئولیت بلاتکلیف تقسیم کار شود.

شهردار تهران در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص تاکید دوباره مسئولان استانداری در خصوص میزان خسارتهای برآورد شده، گفت: جواب دادن به اینگونه اظهار نظرها وقت کشی است.  پاسخ آنها روشن است و همه می دانیم اصل مطلب چیست.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر روند اجرایی طرح تفصیلی گفت: این طرح بیش از توقع ما به خوبی در حال اجراست. تا کنون 600 هزار نفر برای آگاهی از موقعیت ملک خود به وبسایت شهرداری مراجعه کرده اند و این نشان دهنده آن است که اطلاعات شفاف سازی شده و رانت خواری افراد خاص شکسته شده است.

قالیباف ادامه داد: روند صدور عدم خلافی و دستور نقشه ها نیز نسبت به گذشته سرعت بیشتری داشته و مردم نیز از این سرعت کار استقبال کردند.

وی با بیان اینکه در سایر شهرها 23 تا 25 درصد طرح تفصیلی تحقق پیدا کرده است، گفت: تلاش می کنیم در شهر تهران بالای 75 درصد را تحقق بخشیم. همچنین بخشهایی که نیاز به تجدید نظر دارد نیز رفع اشکال شده است.

شهردار تهران ادامه داد: 45 سال پایتخت بدون برنامه مدون و به طور سلیقه ای تصمیم گیری کرده و مردم بر اساس قدرت شهرداران تراکم دریافت می کردند اما حالا همه عادلانه بدون آنکه حق کسی پایمال شود مکانیزه از میزان طبقات شان آگاه و بر اساس آن پروانه می گیرند.

قالیباف تاکید کرد: با اجرایی شدن طرح تفصیلی مفسده بزرگی در شهر تهران از بین می رود.
نظرات بینندگان