arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۶۲۰۷۸
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۷ - ۲۲ بهمن ۱۴۰۰

رویترز: فنلاند از امریکا جنگنده‌ اف-۳۵ می خرد

منابع آگاه مستقر در آمریکا اعلام کردند که قرارداد رسمی با فنلاند برای فروش هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ ممکن است امروز (جمعه) امضا شود؛ قراردادی که در سال‌های بعدی، این هواپیماهای جدید رادارگریز را یک قدم به استقرار در جناح شمالی روسیه نزدیک‌تر می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: منابع آگاه مستقر در آمریکا اعلام کردند که قرارداد رسمی با فنلاند برای فروش هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ ممکن است امروز (جمعه) امضا شود؛ قراردادی که در سال‌های بعدی، این هواپیماهای جدید رادارگریز را یک قدم به استقرار در جناح شمالی روسیه نزدیک‌تر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در ماه دسامبر، فنلاند اعلام کرد که جت‌های جنگی قدیمی F/A-۱۸ خود را با ۶۴ هواپیمای F-۳۵ به همراه سیستم‌های تسلیحاتی در قراردادی به ارزش ۹.۴ میلیارد دلار جایگزین خواهد کرد. این قرارداد، یک فروش نظامی خارجی از طریق دولت آمریکا محسوب می‌شود، اما شرکت "لاکهید مارتین" (Lockheed Martin) پیمانکار اصلی این جنگنده‌ها است.

روسیه که مرز طولانی با فنلاند دارد، به تجمیع و استقرار نیروها در نزدیکی اوکراین ادامه داده است. بن بست بین اوکراین و روسیه، ناتو را وادار کرده است تا حضور نظامی خود را در جناح شرقی افزایش دهد.

وزیر امور خارجه فنلاند در ژانویه گفت که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای پیوستن به ناتو ندارد. با این حال، فنلاند در حال خرید تجهیزات نظامی سازگار با ناتو است که امکان همکاری بیشتر را فراهم می‌کند.

سه نفر که نسبت به این موضوع آگاه بودند، به شرطی که نامشان فاش نشود، گفتند که فنلاند می‌تواند از روز جمعه اسناد رسمی قرارداد را امضا کند و بدین ترتیب تولید آنها می‌تواند آغاز شود.

سفارت فنلاند در واشنگتن دی.سی. واکنش و پاسخ فوری در این خصوص نداد و وزارت خارجه آمریکا از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

 

نظرات بینندگان