arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۶۲۱۴۰
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۰۹ - ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

آسوشیتدپرس: آمریکا سفارت خود در کی‌یف را می‌بندد

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» روز شنبه (امروز) در خبری به نقل از مقام‌های واشنگتن از قصد دولت جو بایدن برای تعطیلی سفارت آمریکا در اوکراین خبر داد. در گزارش این رسانه آمریکایی آمده است: «با هشدار مقامات اطلاعاتی غربی مبنی بر قریب الوقوع بودن تهاجم روسیه به اوکراین، ایالات متحده قصد دارد سفارت خود را در کی‌یف تخلیه کند».
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: در ادامه اظهارنظرهای مقام‌های آمریکایی درباره ادعای حمله قریب‌الوقوع روسیه به اوکراین، واشنگتن درصدد تخلیه سفارت کی‌یف و خارج کردن همه دیپلمات‌های خود از این کشور است.

در حالی که اقدامات تحریک‌آمیز واشنگتن و برخی متحدانش در قبال مسکو با ادعای تدارک روسیه برای حمله به اوکراین ادامه دارد، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» روز شنبه (امروز) در خبری به نقل از مقام‌های واشنگتن از قصد دولت جو بایدن برای تعطیلی سفارت آمریکا در اوکراین خبر داد.

در گزارش این رسانه آمریکایی آمده است: «با هشدار مقامات اطلاعاتی غربی مبنی بر قریب الوقوع بودن تهاجم روسیه به اوکراین، ایالات متحده قصد دارد سفارت خود را در کی‌یف تخلیه کند».

طبق گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود،، «وزارت خارجه آمریکا قصد دارد اوایل روز شنبه (به وقت واشنگتن) اعلام کند که تمام کارکنان آمریکایی در سفارت کی‌یف باید قبل از تهاجم ترسناک روسیه، کشور (اوکراین) را ترک کنند».

این خبرگزاری در گزارش خود به سراغ مسئولان و مقام‌های وزارت خارجه آمریکا رفته و از آنها درباره درستی یا نادرستی خبر تعطیلی و تخلیه سفارت واشنگتن در اوکراین سوال کرده اما آنها از هر گونه اظهارنظر درباره این موضوع اجتناب کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا پیش از این به خانواده‌های کارکنان سفارت آمریکا در کی‌یف دستور داده بود تا به دلیل تدارک ادعایی روسیه برای حمله به اوکراین، این کشور را ترک کنند.

در گزارش آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های آمریکایی ناشناس آمده است: «ممکن است تعداد محدودی از دیپلمات‌های آمریکایی به غرب اوکراین واقع در نزدیک مرز با لهستان منتقل شوند تا ایالات متحده بتواند حضور دیپلماتیک خود در این کشور را حفظ کند».

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز جمعه (دیروز) اعلام کرد که ۳۰۰۰ نیروی رزمی آمریکایی را به لهستان اعزام می‌کند تا به ۱۷۰۰ نظامی که برای نشان دادن تعهد واشنگتن به متحدان نگران ناتو درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین ملحق شوند.

پیش از انتشار خبر آسوشیتدپرس درباره بستن سفارت آمریکا در اوکراین، خبرگزاری بلومبرگ مدعی شد که حمله روسیه به اوکراین امکان دارد روز سه‌شنبه هفته جاری آغاز شود. مقام‌های آمریکایی به بلومبرگ گفتند: «اقدامات توسط روسیه ممکن است شامل تحریکاتی در منطقه دونباس بوده یا حتی حمله به پایتخت اوکراین باشد».

این خبرها در شرایطی منتشر شده که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید شامگاه جمعه به تمامی شهروندان آمریکایی هشدار داد که ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده خاک اوکراین را ترک کنند. وی در کنفرانس خبری کاخ سفید گفت: «اکنون خطر به اندازه کافی زیاد بوده و تهدید به اندازی کافی فوری است. نمی‌توانیم تاریخ و ساعت حمله روسیه به اوکراین را مشخص کنیم اما احتمال واقعی برای این موضوع وجود دارد».

طی هفته‌های اخیر مقام‌های ارشد آمریکای یو برخی متحدانش از قبیل انگلیس بارها ادعای تدارک روسیه برای حمله به اوکراین را مطرح کرده‌اند و همزمان اقدامات تحریک آمیزی از قبیل ارسال سلاح به اوکراین و همچنین اعزام نیروهای نظامی ناتو به لهستان و برخی دیگر از کشورهای شرق اروپا را انجام داده‌اند.

مقام‌های واشنگتن و متحدانش همچنین درباره عواقب شدید حمله ادعایی روسیه به اوکراین از قبیل «تحریم‌های بی سابقه» کشورهای غربی علیه روسیه هشدار داده‌اند اما مقام‌های ارشد مسکو ضمن رد این ادعاها اعلام کرده‌اند که روسیه قصدی برای حمله به اوکراین ندارد.

در شرایطی که هیاهوی رسانه‌های آمریکایی درباره حمله ادعایی روسیه به اوکراین ادامه دارد، کاخ کرملین خبر داد که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز شنبه (امروز) تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه درباره بحران اوکراین گفت‌وگو خواهند کرد.

نظرات بینندگان