arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۶۲۳۰۱
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۲۰ - ۲۳ بهمن ۱۴۰۰
نماینده مجلس خبر داد؛

گردش مالی «۲۶ میلیارد دلاری» کالای قاچاق در ایران

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ۲۶ میلیارد دلار کالای قاچاق در بازار ایران وجود دارد، گفت: وضعیت بازار در چند سال اخیر نشان می‌دهد که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برخورد با کالای قاچاق، عملکرد چندان قابل قبولی نداشته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه 26 میلیارد دلار کالای قاچاق در بازار ایران وجود دارد، گفت: وضعیت بازار‌ در چند سال اخیر نشان می‌دهد که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برخورد با کالای قاچاق، عملکرد چندان قابل قبولی نداشته است.

سیدجواد حسینی‌کیا نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ضرورت تداوم مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اظهار داشت: با بررسی وضعیت بازارها در چند سال اخیر، متوجه می‌شویم که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص جمع‌آوری و برخورد با کالاهای قاچاق، عملکرد قابل دفاعی نداشته است.

وی افزود: برای مثال بازار پوشاک، مملو از کالاهای قاچاقی است که از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود، این اتفاق در خصوص سایر بازارها خصوصاً در بازار لوازم خانگی نیز در حال رخ‌دادن است.

تجارت 26 میلیارد دلاری کالای قاچاق در کشور

حسینی‌کیا با بیان این که حدود 26 میلیارد دلار کالای قاچاق در بازار ایران وجود دارد، گفت: این حجم از کالای قاچاق، بسیار نگران‌کننده و قابل تأمل است و لطمات بسیاری به حوزه تولید و صنعت کشور وارد می‌سازد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: البته ممکن است ایرادات و نقص‌های قانونی نیز از عوامل حجم زیاد کالای قاچاق در کشور باشد و مجلس نیز آماده است تا در صورت نیاز، قوانین را بازنگری کند، همچنین ضروری است تا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اهتمام جدی و اراده قوی برای مبارزه با این پدیده شوم به کار بگیرد.

مقابله مقطعی با قاچاق اثری نخواهد داشت

وی با اشاره به ضرورت تداوم برخوردهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سطح عرضه اظهار داشت: اگر این برخوردها ادامه‌دار باشد، فضا برای قاچاقچیان ناامن شده و استقبال فروشندگان نیز از کالاهای قاچاق به مراتب کمتر خواهد شد؛ اما برخوردهای مقطعی بی‌اثر است.

وی بیان کرد: در صورت موفقیت‌آمیز بودن این اقدامات، مردم با خرید محصولات داخلی از تولیدات کشور خود حمایت خواهند کرد؛ درنتیجه از هدررفت منابع ارزی جلوگیری و منافع مالی بسیاری نیز عاید بیت‌المال خواهد شد.

نظرات بینندگان