arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۶۲۸۶۹
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۰ - ۲۷ بهمن ۱۴۰۰

دیدار مسئولان وزارت نفت ایران با مقام های کره جنوبی درباره دارایی‌های بلوکه شده

خبرگزاری یونهاپ گزارش داد در حالی که مذاکرات چندجانبه برای «لغو تحریم» در وین ادامه دارد، مقامات ایرانی در وزارت نفت با مقامات دولتی کره جنوبی دیدار کردند تا درباره مسائل اقتصادی گفت‌وگو کنند. کره‌ جنوبی به خاطر تحریم‌های آمریکا تاکنون ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را در دو بانک بلوکه کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

باشگاه خبرنگاران: وزارت خارجه کره جنوبی از انجام مذاکرات بین مقامات تهران و سئول به منظور دستیابی به راه حلی برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران خبر داد.

وزارت امور خارجه کره جنوبی امروز چهارشنبه اعلام کرد در رایزنی‌های انجام شده بین سئول و تهران به بررسی راه‌کاری برای حل اختلافات چند ساله در خصوص آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران، پرداخته شد.

خبرگزاری یونهاپ گزارش داد در حالی که مذاکرات چندجانبه برای «لغو تحریم» در وین ادامه دارد، مقامات ایرانی در وزارت نفت با مقامات دولتی کره جنوبی دیدار کردند تا درباره مسائل اقتصادی گفت‌وگو کنند.

در این دیدار دو روزه که از روز سه‌شنبه آغاز شده، دو طرف درباره گزینه‌های پرداخت دقیق و امکان از سرگیری تجارت نفت، به منظور آماده‌سازی برای کاهش احتمالی تحریم‌های آمریکا علیه ایران بحث کردند.

چندی پیش، رسانه‌های کره جنوبی خبر داده بودند که «چوی جونگ کان» معاون وزیر خارجه این کشور در تماس تلفنی با «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرده که طبق توافقی که ماه پیش با «علی باقری» همتای ایرانی خود داشته است در حال بررسی برگزاری نشستی هستند تا در خصوص پول‌های بلوکه شده کشورمان در کره جنوبی با طرف ایرانی گفت‌وگو کنند.

پس از خروج یکجانبه آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای با ایران، واشنگتن ضمن بازگرداندن تحریم های قبلی، تحریم‌های بیشتری علیه کشورمان اعمال کرد که در این راستا کره‌ جنوبی نیز از سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی (شهریورماه ۱۳۹۷) به بهانه همین تحریم‌ها تاکنون ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که مربوط به فروش نفت می‌شود را در دو بانک بلوکه کرده است. تهران بار‌ها از مقامات کره‌ای خواسته بود این مبالغ را آزاد کنند، اما سئول به بهانه اعمال تحریم های تنبیهی آمریکا علیه خودش، از این کار سر باز زده بود.

پیشتر، کره جنوبی ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را به عنوان بدهی حق عضویت معوقه ایران به سازمان ملل متحد پرداخت کرد.

ایران، جایگاه چهارم را در ذخایر نفت جهان دارد و تامین کننده اصلی نفت کره جنوبی نیز بوده است.

نظرات بینندگان